ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Tayland Nerede, Tayland Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Tayland Nerede, Tayland Gezi Notları

Tayland Nerede ve Tayland Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konuları kapsayan içerikleriyle birlikte, Tayland gezisi ile ilgili diğer bilgilerin bu blogda ve internette mevcut linkleri yer almaktadır. Tayland aynı zamanda Siyam Ülkesi olarak da bilinmektedir. Bu yazıya, ilk olarak Tayland nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Tayland Nerede

Tayland, Kıt’a olarak Güneydoğu Asya’da yer alıyor. Tayland, Güneydoğu Asya’nın Çin Hindi Yarımadası’nın doğu bölümünde ve kuzeyden güneye doğru uzanan, kuzey ve orta kesimleri daha geniş, güneye doğru inildikçe daralan bir kara parçasında yer almaktadır.

Tayland Nerede; Tayland ve Komşu Ülkeleri

Tayland Nerede; Tayland ve Komşu Ülkeleri

Tayland nerede sorusuna, Tayland çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. Kuzeyinde Myanmar ve Burma, batısında Myanmar ve Andaman Denizi, güneyinde Malezya, doğusunda ise Laos ve Kamboçya ile Siyam Körfezi yer alır. Ayrıca Taylan, Siyam Ülkesi diye de bilinir. Tayland nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…  

Tayland ile ilgili diğer bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Tayland Hakkında Bilgi ve Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • Tayland Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Tayland gezimizi, 32 gün süren Güneydoğu Asya Gezi Rotası içerisinde yaptık. Tayland’ın konumu nedeniyle 32 günlük Güneydoğu Asya gezimizde toplam üç defa Tayland’a giriş çıkış yaptık. Bu giriş çıkışlarda Tayland’ın üç ayrı bölgesini, üç ayrı tarihte ve periyotta gezdik. Söz konusu gezilerin birinci periyodunda 5-6 Ekim 2017’de Güney Tayland’ı, inci periyodunda 19-22 Ekim 2017’de Kuzey Tayland bölgesini, üçüncü periyodda ise 29-30 Ekim 2017’de Orta Tayland’ı gezdik.

Tayland nerede ve Tayland hakkında bu kısa bilgilerden sonra, yazının asıl konusu olan Tayland gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Tayland Gezi Notları

Güneydoğu Asya Gezimizin 6’ncı günü olan 5 Ekim 2017 günü Malezya gezimizi Kuala Lumpur’da tamamladık. Malezya gezi notları aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Malezya Gezi Notları için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Aynı gün 4 kişilik gezi ekibimizle birlikte kiraladığımız taksi ile Kuala Lumpur Havaalanına transfer olduk. Ardından da uçak ile Tayland’a hareket ettik. Tayland gezimize Güney Tayland ’dan başladık. Çok kısa olarak Tayland nerede ve Tayland gezi notları ile ilgili bu kısa girişi yaptıktan sonra Tayland Gezi Notları ‘na buradan itibaren gün gün yazmaya devam edebiliriz.

Güney Tayland 1. Gün, Kuala Lumpur/Malezya > Krabi

05 Ekim 2017 Perşembe günü saat: 07.10’da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur Hava Limanı’ndan momondo aracılığıyla rezervasyon yaptığımız Air Asia Hava Yolları ile Krabi Hava Limanı’na uçuşumuz gerçekleştik. 20 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat:07.30’da Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki üçüncü ülke olan Tayland’ın Krabi kentine ulaştık. Kiraladığımız bir araçla Havaalanından otelimize transfer olduk.

Güney Tayland Gezi Rotası

Güney Tayland Gezi Rotası

Airbnb aracılığıyla rezervasyon yaptığımız otelimize (Krabi Town) yerleştikten sonra bu küçük beldeyi keşfe başladık. Derhal bir günü nasıl dolu dolu yaşarız, sorusunun cevabını aradık. Bu arada keşif esnasında, yarın yapacağımız Phuket yolculuğumuzun otobüs biletlerini de aldık. Gezinin planlanmasından beri aklımızın bir köşesinde olan ancak programın neresine dahil edeceğimize bir türlü karar veremediğimiz Tayland’ın Phi Phi adalarına gitmeye karar verdik. İki saatlik bir tekne yolculuğu ile Phi Phi adalarına vardık.

Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları

Öğlen olmuştu ve çok fazla da zamanımız yoktu. Kısa bir incelemeden sonra yöresel bir tekne kiralayarak adanın kıyı kısmını denizden iki saatte gezdik. Denizin dibinde rengarenk bir sürü deniz canlısı ve bitkileri vardı. Oldukça temiz ve berrak ve de değişik renkteki balıkların bulunduğu küçük koylarda kendimizi sık sık denizin sularına bıraktık.  Yeşille mavinin buluştuğu bu koylarda bazen de yüzerek sahildeki kumsallara çıktık. Saat 15.30’da feribot ile tekrar Krabi’ye geri döndük.

***

Krabi’de de nehirlere özgü yapılmış bir tekne kiraladık. Tabi ki tüm Güneydoğu Asya’nın adeta bir ritüeli olan pazarlığımızı yaparak. Gün batımında nehirde tekne gezisi yaptık. Tekne gezisi esnasında gün batımını yaşadık. Ormanlık küçük küçük tepeciklerin, gün batımında nehirde yansımasını izledik. Bol bol fotoğraf çektik. Bazen de kıyıya çıkarak, kıyıdaki bazı mağara ile ilginç doğa oluşumlarından meydana gelen turistik yerleri gezdik.

Krabi Nehir Gezisi

Krabi Nehir Gezisi

Akşam hava kararınca da nehir kenarında yer alan yöresel balık restoranlarında kendimize bir ziyafet çektik. Karanlıkta tekne ile nehirden restorana doğru giderken ayın nehirde yansımasını, nehir kıyısındaki evlerin yanan ışıklarının nehirde yansımasını izledik. Yani günü dolu dolu yaşadık. Krabi’de başka da yapılacak bir şey yoktu. Meraklıları için değişik yerlerde, birçok kaya tırmanış yerleri de var.

Güney Tayland 2. Gün, Krabi > Phuket

06 Ekim 2017 Cuma günü, otelimizin hazırladığı kumanyalarla, sabah erkenden Phuket yolculuğumuz başladı. Sabahın geç saatlerinde, Phuket’e ulaştık. Önce eski Phuket’i ve sokaklarını yürüyerek gezdik. Bir tuk tuk kiralayarak değişik plajları ve de Phuket’in ünlü; Patong, Kato ve Karon Plajlarını, Özgürlük plajını gezip gördük. Patong plajında kahvaltı yaptık. Ardından bir taksi ile otelimize gittik ve yerleştik.

Phuket'in Ünlü Patong Plajı

Phuket’in Ünlü Patong Plajı

Otelimiz sahilde idi, kendimizi hemen denizin mavi sularına bıraktık. Sonra etrafı bir kolaçan ettik. Yarın sabah erkenden yapacağımız Phuket Havaalanı transferi için bir taksi ile anlaştık. Gün batımının kızıllığında fotoğraflar çektik, sahildeki kumsalda yürüdük, gel-git olayını fiilen yaşadık. Denizde suyun içinde olan tekneler, sular çekildikten sonra hepsi de kumların üzerine çöküp kaldı. Akşamleyin de Phuket’in gece hayatını keşfe çıktık.

Güney Tayland 3. Gün; Phuket > Bangkok > Siem Reap/Kamboçya 

07 Ekim 2017 Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde bir gün önceden anlaştığımız taksi ile buluşarak Phuket Havalimanına transfer olduk. Böylece güney Tayland gezimizi bitirmiş olduk. Saat: 06.00’da Phuket Hava Limanı’ndan Air Asia Havayolları ile bir saat 15 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 07.15’de Tayland’ın başkenti Bangkok Don Mueang Hava Limanı’na ulaştık. Aynı Hava Limanı’nından saat:10.10’da Air Asia Havayolları ile Kamboçya’nın Siem Reap kentine uçtuk. Bir saatlik bir uçak yolculuğunun ardından saat: 11.10’da Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki dördüncü ülkesi olan Kamboçya’nın Siem Reap kentine ulaştık. Kamboçya Gezi Notları aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Kamboçya Gezi Notları için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Tayland Nerede, Tayland Gezi Notları başlıklı bu yazını giriş bölümünde Tayland’ın konumu nedeniyle, 32 günlük Güneydoğu Asya gezimizde, toplam üç defa Tayland’a giriş çıkış yaptığımızı belirtmiştik. Yine aynı bölümde, bu giriş çıkışlarda Tayland’ın üç ayrı bölgesini üç ayrı tarihte ve periyotta gezdiğimizi söylemiştik. Gezi notlarının buraya kadar olan bölümünde Güney Tayland kısmı, aşağıda ise Kuzey Tayland kısmı yer almaktadır. Bu gezi notların en son bölümü ise Orta Tayland’ı içermektedir.

***

Kuzey Tayland 1. Gün, Luang Prabang/Laos > Bangkok > Chiang Mai

19 Ekim 2017 Perşembe günü Güneydoğu Asya gezimizin altıncı ülkesi olan Laos gezimizi, Laos’un Luang Prabang kentinde bitirdik. Luang Prabang gezilecek yerler hakkında bilgi ve gezi rehberi aşağıda linkini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

Luang Prabang’daki otelimizde yaptığımız kahvaltıdan sonra, bisiklet kiralayıp gezimizin enleri arasına aldığımız Luang Prabang’ı bir de bisikletle gezdik. Öğlen gibi arkadaşlarımızın bir kısmı Türkiye’ye dönmek üzere Hanoi’ye, biz de Bangkok üzerinden uçakla Tayland’ın kuzeyini gezmek üzere Chiang Mai’ye (Tayland) hareket ettik.

Kuzey Taylan Gezi Rotası

Kuzey Taylan Gezi Rotası

Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizdeki üçüncü ülke olan Tayland’a bu gezimizde ikinci defa girmiş olduk. Gecelemeyi Chiang Mai’de otelimizde (Nice Sleep Box) yaptık. Yatmadan önce geceleyin Chiang Mai’yi şöyle bir kolaçan ettik.

Kuzey Tayland 2. Gün, Chiang Mai

20 Ekim 2017 Cuma günü, otelimizdeki kahvaltıya müteakip bir tuk tuk araç kiraladık. Tuk tuk ile şehir dışındaki Doi Suthep dağı ve tapınağını, Phuuping Sarayını, Hmong ve Meo köylerini gezdik. Öğleden sonra şehire dönerek, Chiang Mai’de gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek başladık.

Chiang Man Tapınağı, Chedi Luang ve Phra Sing ile Suan Dok ve Jet Yot Tapınakları, Eski Kültür Merkezi, Gece Pazarı (Chang Klan cd.), Sunday Market gezip gördüğümüz yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Chiang Mai Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Şehir gezimiz esnasında yarın yapacağımız Chiang Rai bölgesinde bulunan beyaz ve siyah tapınaklar ile uzun boyunlu kadınların bulunduğu yerel bir köy ve altın üçgen gezimiz için bir acenteden tur satın aldık.

 Long Neck Karen; Dünya'nın En Uzun Boylu Kadınları

Long Neck Karen; Dünya’nın En Uzun Boylu Kadınları

Kuzey Tayland 3. Gün; Chiang Mai > Chiang Rai > Chiang Mai

21 Ekim 2017 Cumartesi günü otelimizde yaptığımız kahvaltının ardından, tur acentesinin programı dahilinde tam gün, Chian Rai şehri civarındaki beyaz ve siyah tapınaklar ile uzun boyunlu kadınların bulunduğu yerel bir köyü ve altın üçgeni gezdik.

Chang Rai Bölgesindeki Beyaz Tapınak

Chang Rai Bölgesindeki Beyaz Tapınak

Kuzey Tayland 4. Gün, Chiang Mai

22 Ekim 2017 Pazar günü uçuş saatimizden dolayı tembellik günümüzdü. Kahvaltı ve öğle yemeği karışımı bir beslenme ve eksik kalan gezilerimizi de yaptıktan sonra kiraladığımız bir tuk tuk aracı ile Chiang Mai Havaalanına transfer olduk. Ardından saat: 16.15’de Chiang Mai Hava Limanı’ndan Bangkok Airways uçağıyla Mandalay Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bir saat beş dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 16.20’de Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizin yedinci ülkesi olan Myanmar’ın Mandalay Hava Limanı’na ulaştık. Myanmar gezi notları aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

Güney Tayland gezi notlarını bu yazının başlangıç bölümünde yazmıştık. Kuzey Tayland gezi notları ise Güney Tayland gezi notlarının bitiminden buraya kadar olan bölümdür. Buradan sonra Tayland Nerede, Tayland Gezi Notları başlıklı bu yazımıza Orta Tayland gezi notları ile devam edelim.

Orta Tayland 1. Gün, Yangon/Myanmar > Bangkok

29 Ekim 2017 Pazar günü sabahın erken saatlerinde, kiraladığımız bir taksi ile Yangon Havalimanına transfer olduk. Böylece Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizin yedinci ülkesi olan Myanmar gezisini bitirmiş olduk. Saat: 08.30’da Yangon Hava Limanı’ndan momondo aracılığı ile rezarvasyon yaptığımız Air Asia Havayollarına ait bir uçakla Bangkok Don Mueang Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik.

Bangkok Kraliyet Sarayı

Bangkok Kraliyet Sarayı

Böylece Güneydoğu Asya Gezilecek Yerler listemizin üçüncü ülkesi olan Tayland’a bu gezimizde üçüncü defa girmiş olduk. Bangkok, bu seyahatimizin son şehriydi. Her zaman yaptığımız gibi hemen booking ‘den rezervasyon yaptığımız otelimize transfer olup, otelimize yerleştik. Ardından Bangkok’ta gezilip görülecek yerler için şehir turumuza başladık. Büyük alışveriş mağazalarının bulunduğu MBK Center, Central World vb. alışveriş mağazalarının olduğu bölgeyi, akşam da Patpong Night Market bölgesini gezdik. Burada güzel bir ayak mesajı yaptırarak ayaklarımızı rahatlattık. Akşam yemeğimizi tamamen turistlere yönelik restoran, kafe ve işletmelerin olduğu Khao San Roud’da yedik.

Orta Tayland 2. Gün, Bangkok > İstanbul

30 Ekim 2017 Pazar günü, Tayland ve Güneydoğu Asya gezimizin son günüydü. Kahvaltıdan sonra otel odalarımızı boşaltıp, eşyalarımızı emanete bıraktık ve şehir gezimize yürüyerek devam ettik.

Bangkok Çin Mahallesi

Bangkok Çin Mahallesi

Wat Phra Kaew, Büyük Saray, Wat Pho, Chaoren Krung caddesi, Çin mahallesi, Rachawong ve Yaowarat caddeleri, Siyam Meydanı, Wat Arun, gezip gördüğümüz yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında kısa bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Bangkok Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Akşam yemeğini yine Khao San Roud’da yedik ve yemeğin ardından Don Muenang Hava Limanı’na transfer olduk. Saat: 23.55’teki THY uçağı ile İstanbul yolculuğumuz başladı.

11 saatlik bir yolculuğun ardından, saat: 06.00 gibi uçağımız Atatürk Havaalanına iniş yaptı. Tatlı bir yorgunluktan sonra eve dönmek değişik bir duyguydu.