ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Luang Prabang 'da Gezilecek Yerler ve Kısa Bilgileri | Gezi Bilgileri

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler ve Kısa Bilgileri

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler  listesinde, bir çok dini yapı ve doğa güzelliği var. Güneydoğu Asya’nın içine kapanık Laos Ülkesi’nin tarihi ve önemli bir kenti olan, Luang Prabang’ın; 14.yüzyıldan bu yana 83 cm uzunluğundaki bir heykelin koruması altında olduğuna inanılıyor. Bu nedenle yerli halk tarafından Altın Buda Phra Bang’ın şehri olarak da anılıyor.

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler

Laos’a has birçok tapınağın ve dini alanların bulunduğu Luang Prabang’da Fransız sömürge döneminden kalma birçok dini ve tarihi yapılar var. Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler ve görülecek yerler hakkındaki bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Phu Si Tepesi

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler listesinin en başında, Phu Si Tepesi yer alıyor.  Söz konusu tepe, Mekong Nehri ile Nam Khan nehrinin oluşturduğu yarımada da yer alan eski şehrin tam göbeğinde yükselmektedir. Tarihi şehirden yaklaşık 100 metre yükseklikteki tepede gün batımını izlemek ve gökyüzünde asılı gibi duran bulutları seyretmek büyük bir keyif. Ayrıca söz konusu tepeden eski ve yeni tüm Luang Prabang’ı izlemek, dağları izlemek, dağlar arasından kıvrılarak ilerleyen Mekong nehrini izlemek görsel hafızamızın zenginleşmesini sağlıyor.

Luang Prabang 'da Gezilecek Yerler Listesinde İlk Sırada, Phu Si Tepesi

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler Listesinde İlk Sırada, Phu Si Tepesi

Tepeye, kıvrılarak uzanan, uzun ve dik merdiven basamaklarında, yürüdükten sonra çıkılabiliyor. Tepeye çıkarken yol üzerinde Nam Khan Nehri’ne bakan Wat Tham Phou Si Tapınağı bulunuyor. Tam tepenin zirvesinde ise Wat Chom Si Tapınağı mevcut.

2. Luang Prabang Gece Pazarı (Sılent Market)

Güney Doğu Asya şehirlerinin hemen hemen tamamında gece pazarı mevcut. Luang Prabang’ın da bir gece pazarı var.  Her gün saat: 16.00’da açılıyor ve gece saat: 22.00’de kapanıyor. Söz konusu Pazar’da fiyatlar oldukça ucuz. Buradan hediyelik eşya, el yapımı kıyafet ve takılar alınabilir.

Luang Prabang Gece Pazarı (Sılent Market)

Luang Prabang Gece Pazarı (Sılent Market)

Ayrıca bu gece pazarında açık büfe sokak yemekleri satan yerlerde kuruluyor. Yiyebilirseniz oldukça ucuz ve zengin bir menüsü var. Bu tür sokak yemeği satan yerler tüm Güney Doğu Asya Ülkelerinde yaygın olarak kuruluyor. Bu yemekler, çok ucuz olduğu için de insanlar sanırım evlerinde yemek pişirmiyor. Yemekleri naylon poşete koydurup evlerine ya da işyerlerine götürenleri gördük.

3. Kraliyet Sarayı(Royal Place)

Orijinal adı Haw Kham olan saray, 1904 yılında Fransız sömürge döneminde Kral Sisavang Vong’un ailesi tarafından yaptırılmış. Günümüzde ulusal müze olarak kullanılıyor. 1975 yılında krallık/monarşi komünist rejim tarafından lağv edilince aynı tarihte Ulusal Müzeye dönüştürülmüş.

Luang Prabang 'da Gezilecek Yerler Listesinde En Önemlisi, Kraliyet Sarayı(Royal Place)

Luang Prabang ‘da Gezilecek Yerler Listesinde En Önemlisi, Kraliyet Sarayı(Royal Place)

Saray kampüsü içerisinde; mutfak, depo, konferans salonu, çalışma ofisi gibi bir çok bağımsız bölüm ve binalar var. Konferans salonu binasının dışında zamanın kralı Sisavang Vong’un bir anıtı da var. Ayrıca saray yerleşkesinin içerisinde bir de lotus göleti bulunuyor.

4. Wat Xieng Thong Tapınağı

Söz konusu tapınak, aynı zamanda Kraliyet Tapınağı olarak da adlandırılmaktadır.  Laos Kralı Setthathirath tarafından 1559-1560 yıllarında yaptırılmış. 1975 yılına kadar kraliyet ailesinin özel ibadet alanı iken bu tarihten itibaren halka açılmış.

Wat Xieng Thong Tapınağı

Wat Xieng Thong Tapınağı

Wat Xieng Thong Tapınağı, eski şehrin bulunduğu yarımadanın kuzey ucunda, Mekong Nehri ile Nam Khan Nehri’nin birleştiği tarafta bulunuyor. Budanın hayatından sahnelerin tasvir edildiği ahşap oymalar, görülmeye değer en büyük özellik. Laos sanat ve zanaatkarlığının tüm hünerleri söz konusu tapınağın yapımında kullanılmış.

5. Wat Mai Tapınağı

Wat Mai Tapınağı, Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında bulunuyor. Keşişler, akşam saatlerinde bu tapınakta toplanarak şarkı söylüyor ve şarkı söyleyerek dua ediyorlar. Tapınağın akşam saatlerindeki ışıklandırılması ve ışıklandırılmış mimari yapısı eşliğinde bu seremoniyi izlemek insana değişik bir duygu veriyor ve insanı değişik düşüncelere sevk ediyor.

6. Kuang Şi Şelaleleri

Luang Prabang’dan Mekong Nehrini güneybatı istikametinde takip eden yoldan şelalelere ulaşılabiliyor. Kuang Şi Şelaleleri, Luang Prabang’a 32 km mesafede. Normal araçlarla ulaşılabiliyor. Tuk tuk’da kiralanabilir. Arkadaş grubu iseniz tuk kiralamak en uygunu. İçerisinde başka etkinliklerinde olduğu günübirlik bir tur da satın alınarak gidilebilir.

Kuang Şi Şelaleleri

Kuang Şi Şelaleleri

Bu şelaleler oldukça büyük ve Luang Prabang gezinizin finali olabilir. 60 metre kadar yükseklikten akan su düştüğü yerde önce büyük bir doğal havuz oluşturuyor. Ardından başka bir sürü küçük şelaleler ve küçük su havuzları oluşturarak aşağı doğru kıvrımlar oluşturarak akmaya devam ediyor. Değişik şelale akıntılarının oluşturduğu su sesi ve beyaz turkuaz renk cümbüşü hafızalarımızdan bir daha silinmeyecek şekilde beynimize yerleşiyor.

7. Pak Ou Mağarası

Luang Prabang’dan, Mekong Nehri üzerinde 1.5-2 saat süren bir tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Yöre halkı için dini açıdan çok büyük bir öneme sahipmiş. Tarihi geçmiş yüzyıllara dayandığı söyleniyor.

Pak Ou Mağarası

Pak Ou Mağarası

Bu mağaralar, eski inançlara sahip yerel kabilelere göre, nehirlerin ruhlarının evi olduğu inancı hakim. Söz konu mağara iki bölümden oluşuyor ve içerisinde 4000 adet küçük Buda heykeli mevcut.

Luang Prabang’da Gezilmeye Değer Diğer Yerler 

Luang Prabang’a, yakın mesafede bulunan; Sang Ha Köyü, Tai Lue köyü ile Hong ve Khmu köyleri ve Ban Xang Khong’a da gezilebilir.

Luang Prabang'ın Çevre Köylerinden Bir Tapınak

Luang Prabang’ın Çevre Köylerinden Bir Tapınak

***

Luang Prabang ve de Laos gezimizi, 30 Eylül – 31 Ekim 2017 tarihlerinde yaptığımız 32 günlük “Güney Asya Gezi Rotası” içinde yaptık.

Söz konusu gezinin 17’inci günü olan 16 Ekim 2017 Pazartesi günü, Vietnam’ın Başkenti Hanoi’deki gezimizin bitiminde saat: 18.50’de Hanoi Hava Limanı’ndan, Lao Airlens Havayolları’nın uçağıyla Luang Prabang Hava Limanı’na hareket ettik. Bir saatlik uçak yolculuğunun ardından saat: 19.50’de Luang Prabang Hava Limanı’na ulaştık.

Dört günlük Luang Prabang gezimizin ardından 19 Ekim 2017 Perşembe günü Bangkok üzerinden uçakla Chiang Mai’ye(Tayland) hareket ettik.

Cevapla