ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Güney Amerika 'da Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Güney Amerika ‘da Gezilecek Yerler ve Gezi Rotası

Güney Amerika Gezi Rotası

Güney Amerika gezi rotasını oluşturmak için planlama çalışmalarımız yaklaşık bir yıl sürdü. Bu bir yıllık süre içerisinde öncelikle gezilecek ülkeleri belirledik. Sonra da bu ülkelerin içerisindeki öncelikli olarak görülecek şehir ve yerleri belirledik. Tüm bu çalışmalar sonucunda rotamız ve gezi planımız aşağıdaki gibi oluştu.

1. Gün, 30 Ağustos 2016 Salı, İSTANBUL – SAN PAULO – RİO DE JENEİRO

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde sabah saat:07.30’da gezi arkadaşlarımızla buluştuk. Pasaport kontrollerinin ardından “Türk Hava Yolları” ile saat: 09.25’de Sao Paulo Guarulhos International (3) Hava Limanına hareket ettik. 14 saatlik bir yolculuğun ardından yerel saat ile 17.00’da Güney Amerika’nın bir finans kenti olan Sao Paulo’ya vardık ve uçak değiştirdik. Saat 19.35’te GOL/VRG Linhas Aereas(G3) Havayolları’na ait bir uçak ile Rio De Janeiro International (1) Havaalanı’na uçtuk. Bir saat Beş dakikalık yolculuğa müteakip Saat: 20.40 da Rio de Janeiro’ya vardık. Şehir Merkezindeki Otelimize (Hotel Pouso Real) yerleşmeyi müteakip derhal otelimiz etrafındaki sokakları ve caddeleri keşfe çıktık.

2. Gün, 31 Ağustos 2016 Çarşamba, RİO DE JENERİO

Otelimizdeki kahvaltının ardından, “Rio de Janeiro’da Gezip Görülecek Yerler” için şehir turumuza başladık. Gezimizi bazı yerlerde yürüyerek, bazı yerlerde toplu taşıma araçları ile yaptık. Güney Amerika’nın cıvıl cıvıl ve en renkli şehri Rio’da; Copacabana ve Ipanema Plajları, Botanical Gardin, Rio de Janeiro’nun simgesi haline gelen 730m.  yükseklikte bulunan Cristo Redentor (Kurtarıcı İsa heykeli), Corcovado Tepesi, gezip gördüğümüz yerler arasında.

3. Gün, 01 Eylül 2016 Perşembe, RIO DE JANEIRO–IGUAZU

Otelimizdeki kahvaltının ardından odalarımızı boşaltıp çantalarımızı otelin emanetine bırakmayı müteakip, şehir gezimize dün kaldığımız yerden devam ettik. Milli Kütüphane, Şehir Tiyatrosu, Metropolitan KatedraliSugar Loaf Tepesi bugün gezip gördüğümüz diğer yerler.

Şehir gezimiz esnasında edindiğimiz bilgileri, gezinin planlama aşamasında izafi olarak edindiğimiz “Brezilya Gezi Notları” ile örtüştürdük ve söz konusu bilgileri güncelleştirdik.

Saat: 22.15’te Gol Transportes Aereas Havayolları’na ait uçak ile Rio de Janeiro Galeao A. C. Jobim Uluslararası- GIG Havaalanı’ndan Foz do Iguaçu Cataratas-IGU Havaalanı’na uçuyoruz. İki saatlik bir yolculuğa müteakip 02 Eylül Saat: 00.19’da Iguazu’nun Brezilya tarafına ulaştık. Bir araç kiralayarak Arjantin tarafındaki otelimize transfer olduk.

4. Gün, 02 Eylül 2016 Cuma, IGUAZU

Otelimizdeki kahvaltının ardından, otel aracılığı ile bir minibüs kiraladık. Minibüsle önce Puerto Iguazu/Arjantin tarafına gidip Iguazu Şelalesi’ni Arjantin tarafından gördük. Sonrasında ise Iguassu Fals/Brezilya tarafına geçerek şelaleyi bir de Brezilya tarafından gezip gördük. Sonrasında ise 160 kuş türünün barındığı Dünyaca ünlü tropik yağmur ormanının içerisinde bulunan Kuş Parkını gezdik. Ayrıca, Iguazu gezimiz esnasında “Brezilya Gezi Notları”mıza güncel yeni bilgiler ilave ettik.

Planımızda, Paraguay’ın dünyaca ünlü gümrüksüz alışveriş cenneti Del Este şehrine günübirlik gezimiz vardı. Şoförün mızmızlanması bizimde üzerinde ısrar etmememiz nedeniyle gezemedik.

5. Gün, 03 Eylül 2016 Cumartesi, IGUAZU- BUENOS AIRES

Gezimizin beşinci gününde Güney Amerika gezi rotamızın birinci ülkesi olan Brezilya gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün Güney Amerika gezi rotamızın ikinci ülkesi olan Arjantin gezimize başladık.

Otelimizde erken aldığımız kahvaltının ardından Saat: 08.10’da Aerolineas Argentinas Havayolları’na ait uçak ile Iguazu (AR) Cataratas Havaalanı’ndan Buenos Aires (AR) Jorge Newbery Havaalanı’na uçtuk. Bir saat 55 dakikalık bir yolculuğa müteakip, Saat: 10.05’de Buenos Aires’e vardık. Otelimize yerleşmeyi müteakip “Buenos Aires’te Gezip Görülecek Yerler” için şehir turumuza başladık.

Gemicileri ve Futbol Kulübü Boca Juniors ile ünlü La Boca semti, “Güney Amerika’nın Paris’i” namının verildiğini La Recoleta semti, Arjantin’in efsane ismi Eva Peron’un mezarının da bulunduğu La Recolta Mezarlığı, şehrin simgesi haline gelmiş obelisk, kolon tiyatrosu, San Telma Meydanı, Eski Capildo, Hükümet Konağı, Metropoliten Katedral, Latin Amerika Sanat Müzesi, Paseo del Rosedal (Gül Parkı), Palermo semti,  Bosques de Palermo Parkı, Puerto Mandero Semti,  Puente de La Mujer Köprüsü, gezip  gördüğümüz yerler arasında. Akşam da bir tango gösterisine katıldık.

6. Gün, 04 Eylül 2016 Pazar, BUENOS ARİS

Kahvaltının ardından, bugün, San Isidro Semtini gezdik. Delta Tigre’de Tekne turu yaptık. Her iki gezimizle birlikte “Arjantin Gezi Notları “mıza yeni bilgiler ilave ettik. Akşam da yarın Uruguay’ın Colonia kentine yapacağımız deniz yolculuğunun feribot biletlerini satın aldık.

7. Gün, 05 Eylül 2016 Pazartesi, BUENOS AIRES–COLONİA-MONTEVİDEO

Gezimizin yedinci gününde Güney Amerika gezi rotamızın ikinci ülkesi olan Arjantin gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün Güney Amerika gezi rotamızın üçüncü ülkesi olan Uruguay gezimize başladık.

Sabah otelimizdeki kahvaltıdan sonra Hızlı feribotla önce Colonia’ya(Uruguay) geçtik. Colonia’da gezip görülecek yerleri gezdikten sonra otobüs ile Uruguay’ın başkenti Montevideo’ya geçtik. Akşam saatlerinde Montevideo’daki otelimize yerleşmeye müteakip kendimizi şehrin sokaklarına bıraktık. Otel resepsiyonundan aldığımız öneri doğrultusunda akşam yemeğinde çok güzel hazırlanmış bir et yedik.

Güney Amerika Gezisinde, Brezilya-Arjantin-Uruguay-Şili Gezi Rotası

Güney Amerika Gezisinde, Brezilya-Arjantin-Uruguay-Şili Gezi Rotası

8. Gün, 06 Eylül 2016 Salı, MONTEVİDEO

Otelimizdeki kahvaltıya müteakip, “Montevideo’da Gezip Görülecek Yerler” için şehir turumuza yürüyerek başladık. Rambla de Montevideo, Theatre Solis, Pocitos, Auditorio del Sodre, Palacio Legislativo, Plaza Indepencia, Matriz Katedrali, Ciudad Vieja, Mercado Agricol gezip gördüğümüz yerler arasında. Öğleden sonra ise otobüsle Punta del Este şehrini günübirlik gezmeye gittik. Punto del Este gezimizin ardından tekrar Montevideo’da ki otelimize geri döndük. Bu gezilerimiz sonucunda, “Uruguay Gezi Notları “mıza taze bilgiler ilave ettik.

9. Gün, 07 Eylül 2016 Çarşamba, MONTEVİDEO – SANTİAGO- VALPARAİSO

Gezimizin dokuzuncu gününde Güney Amerika gezi rotamızın üçüncü ülkesi olan Uruguay gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün Güney Amerika gezi rotamızın dördüncü ülkesi olan Şili gezimize başladık.

Otelimizdeki kahvaltının ardından otel aracılığıyla kiraladığımız minibüs ile saat: 11.00 gibi havaalanına hareket ettik. Carrusca Havaalanı’nda ki pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından Saat: 12.50’de Lan Havayolları’na ait uçak ile Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Arturo Merini Benitez Havaalanı’na uçtuk. İki saat 40 dakikalık bir yolculuğa müteakip, Saat: 15.30’da Santiago’ya ulaştık.

Devamında havaalanından bir minibüs kiralayıp minibüsle; zeytin ağaçları, üzüm bağları, Kaliforniya çamları, Avustralya okaliptüslerini görerek 120 km. mesafedeki Valparaiso’ya geçtik. Yarından sonraki gün yapacağımız Valparaiso – Santiago yolculuğu için de aynı minibüs ile anlaştık. Otelimize (Hotel İbis) yerleşmeye müteakip derhal şehri keşfe çıktık.

10. Gün, 08 Eylül 2016 Perşembe, VALPARAİSO

Kahvaltının ardından Valparaiso’da gezip görülecek yerler için, şehir turumuza yürüyerek başladık. Concepcion Tepesi, Paseo Gervasoni, Plaza Sotomayor, Ascensor Reina Victoria, Ascensor Artilleria, Puerto Mont Cad.sindeki İtalya Meydanı ve Romus Romulus Heykelleri, Şehir merkezindeki Zafer Meydanı ve 4 kadın heykeli, Brezilya Cd. ve Brezilya’nın hediye ettiği kauçuk ağaçları, palmiye ağaçları, İngilizlerin hediyesi Zafer Takı, Büyük Britanya Bulvarı gezip gördüğümüz yerler arasında. Ayrıca bir saatlik bir otobüs yolculuğu ile gittiğimiz bölgede Dünyaca ünlü şair Pablo Neruda’nın evini de ziyaret ettik.

11. Gün, 09 Eylül 2016 Cuma, VALPARAİSO – SANTİAGO

Bugün daha önce kiraladığımız minibüs ile Valparaiso’dan Şili’nin başkenti Santiago’ya geçtik. Otelimize (Hotel Santa Lucia) yerleşmemize müteakip Santiago’da gezip görülecey yerler için şehir gezimize başladık.

12. Gün, 10 Eylül 2016 Cumartesi, SANTİAGO

Otelimizdeki kahvaltının ardından Santiago’da gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek devam ettik. Plaza de Armans (Meydan), Metropoliten Katedrali, Eski Parlamento Binası, Postane, Eski Saray, yeni Museo Historico Nacional (Ulusal Tarih Müzesi), Plaza de Armans ile birlikte şehrin merkezini oluşturan Santa Lucia Tepesi, içinde balık restoranlarının olduğu Mercado Central, Moneda Meydanı, Moneda Sarayı, Moneda Meydanına çıkan yayalara ayrılmış sokaklar, Türkiye Meydanı, Opera ve Constitution Meydanı, Bernardo O’Higgins(Alemada Bulvarı), devamındaki Vicuna Mac Kenna,  gezip gördüğümüz yerler arasında.

13. Gün, 11 Eylül 2016 Pazar, SANTİAGO – CALAMA – SAN PEDRO

Bu gece aramıza üç arkadaşımız daha katıldı. Bu noktadan itibaren gezimizin son bölümüne kadar 13 kişi olarak devam ettik. Otelimizdeki kahvaltının ardından, Santiago’dan San Pedro de Atacama’ya doğru, turbus otobüs işletmesine ait iki katlı konforlu bir otobüs ile saat: 09.30’da yola çıktık. Gün boyu ve gece 24 saatimiz otobüste geçti. Solumuza Okyanusu sağımıza And Dağlarını alarak Şili’yi boydan boya geçerek önce Calama’ya daha sonra da Calama’ya yaklaşık 100 km mesafede bulunan San Pedro de Atacama’ya Pazartesi sabahı ulaştık. Otelimizde kısa bir süre dinlenmeye müteakip Pazartesi programımızı icra etmeye başladık.

14. Gün, 12 Eylül 2016 Pazartesi, SAN PEDRO DE ATACAMA

Güney Amerika’nın en meşhur çölü olan Atacama Çölü Hakkında Bilgi  edinebilmek için; Lincancabur Yanardağı, Ay Vadisi, bölgedeki en büyük kum tepesi olan Duna Mayor, Tatio Gayzeri, sıra dağlar ve hilal şeklindeki vadi manzaralarını görebileceğimiz bir tur satın aldık. Tur acentesinin programı dahilinde gezimizi akşamüzeri “Şili Gezi Notları “mıza bir sürü bilgi ilava ederek tamamladık. Ayrıca yarın sabah başlayacağımız, iki gece üç gün sürecek olan 4×4 araçlarla And Dağlarını ve Uyuni Tuz Çölünü geçeceğimiz, her şey dahil konseptinde 140 dolara bir tur satın aldık.

15. Gün, 13 Eylül 2016 Salı, SAN PEDRO DE ATACAMA – LAGUNAS DE COLORES – OJO DE PERDIZ

Gezimizin 15’inci gününde Güney Amerika gezi rotamızın dördüncü ülkesi olan Şili gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün Güney Amerika gezi rotamızın beşinci ülkesi olan Bolivya gezimize başladık.

Bugün zorlu ama o kadarda keyifli 3 günlük maceralı yolculuğumuza başladık. Sabah erkenden tur acentesinin görevlileri bizi minibüsle otelimizden aldılar. Kuzeye doğru bir saatlik bir yolculuktan sonra Şili Bolivya sınırını geçerek 4×4 araçlarımızla Bolivya tarafında buluştuk. 4×4 araçlarımıza yerleşmeye müteakip üç gün iki gece sürecek olan, And Dağları ve Uyuni Tuz Çölü keşfimiz başladı. Akşam Ojo de Perdiz’e ulaştık.

16. Gün, 14 Eylül 2016 Çarşamba, LAGUNAS MENORES – MIRADOR OLLAGUE – SAN PEDRO DE QUEMEZ

Otelimizdeki kahvaltının ardından, Lagunas Menores olarak bilinen üç ufak lagünü de göreceğimiz San Pedro de Quemez yolculuğuna başladık. San Pedro de Quemez’e varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklamayı tuzdan inşa edilmiş olan tuz otelinde yaptık.

17. Gün, 15 Eylül 2016 Perşembe, SAN PEDRO DE QUEMEZ – SALAR DE UYUNİ – COLCHANI – LA PAZ

Otelimizdeki kahvaltının ardından, Uyuni Tuz Düzlüklerinde yolculuğumuz devam eti. Dünyanın en büyük tuz çölü olan Uyuni’yi ziyaretimiz sırasında öğle yemeğimizi de çölün ortasında yedik ve Uyuni’ye ulaştık. Üç günü, birlikte geçirdiğimiz cefakâr 4×4 aracımız ve şoförümüzle havaalanında vedalaştık.

Saat: 18.40’da Amaszonas Airlines Havayolları’na ait uçak ile Uyuni (UYU) Havaalanı’ndan La Paz (LPB) Havaalanı’na uçtuk. 50 dakikalık bir yolculuğa müteakip Saat: 19.30’da La Paz’a ulaştık. Deniz seviyesinden 3100-4060 metre yükseklikte bulunan şehir oldukça oksijensizdi. La Paz’a varışımızı müteakip otelimize yerleştik. Akşam yemeği için bir yer bulduk ve yemekten sonra oteldeki temizlik ve kişisel bakımlarımızın ardından erkenden istirahate çekildik.

18. Gün, 16 Eylül 2016 Cuma, LA PAZ

Otelimizdeki kahvaltının ardından, “La Paz’da Gezip Görülecek Yerler” için şehir turumuza yürüyerek başladık. Kentin merkezi konumundaki güvercinlerle dolu Plaza Murillo(meydan) ve çevresi, Metropoliten Katedrali, Hükümet Binası, Başkanlık Sarayı ve kolonyal sokakları, altın kaplama sunağı ile ünlü Barok tarzı mimarinin bir mücevheri kabul edilen San Francisco Kilisesi ve de protestoların politik eylemler ile gösterilerin yapıldığı San Francisco meydanı, meydanın hemen güneyindeki Sagarnaga Caddesi, gezip gördüğümüz yerler arasında.

Dünyaca ünlü Cadılar Pazar’ı, birçok müzeye ev sahipliği yapan şehrin en güzel caddesi Calle Jean, şehrin 10 km güneyinde yer alan Ay Vadisi (Valle de la Luna) de diğer gezdiğimiz yerler. La Paz gezimizi tamamlamaya müteakip Peru’nun şirin bir şehri olan Puno’ya yapacağımız otobüs yolculuğunun biletlerini de aldık.

Gezimizin bu bölümünde, her yıl binlerce Hıristiyan hacıya ev sahipliği yapan 3,5 saat mesafedeki Copacabana’yı, Copa capana kilisesini ve “Copacabana’nın Kutsal Bakiresi, Siyah Madonna” tarafından kutsanmış olan tarihi tapınağı ve koruyucu azizenin heykeli de gezip göreceğimiz yerler arasında idi ama zaman darlığından gezemedik. Copacabana’yı gezemesekde, söz konusu şehir hakkında nazari olarak edindiğimiz bilgileri “Bolivya Gezi Notları “mıza ekledik.

19. Gün, 17 Eylül 2016 Cumartesi, LA PAZ – PUNO

Gezimizin on dokuzuncu gününde Güney Amerika gezi rotamızın beşinci ülkesi olan Bolivya gezimizi sonuçlandırdık. Aynı gün Güney Amerika gezi rotamızın altıncı ve son ülkesi olan Peru gezimize başladık.

Kahvaltının ardından Puno (Peru)’ya doğru yola çıktık. Bolivya-Peru sınırını, Yunguyo sınır kasabasından geçtik. Bolivya tarafındaki pasaport ve çıkış işlemlerini tamamlamayı müteakip Peru sınır ofisine doğru yürüyüşe başladık. Peru sınırındaki giriş ve pasaport işlemlerine müteakip iki saat yolculuk sonrası Peru’nun geleneksel şehri Puno’ya ulaştık.

Hazır otobüs terminalinde iken yarın yapacağımız Cusco otobüs yolculuğunun biletlerini de aldık. Hostelimize (Hostel Homecenter Puno) çantalarımızı bıraktıktan sonra Puno’da gezilip görülecek yerleri hızlı bir şekilde kolaçan ettik. Hostel’imiz vasıtasıyla saat:16.00-18.00 arası Uros Yerlilerinin sazdan yapılma yüzen adalarını ziyaret ettik. Bu adalarda yerel halk, yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerini hala sürdürmekte ve dışarıya kapalı bir hayat sürmektedir.

Güney Amerika Gezisinde, Peru Gezi Rotası

Güney Amerika Gezisinde, Peru Gezi Rotası

20. Gün,18 Eylül 2016 Pazar, PUNO – CUSCO

Puno’dan otobüs ile sabah Cuzco’ya hareket ettik. Yolumuz üzerinde; yüksekliği 12 metreyi aşan ve eski tarihte soyluların mezar taşı olarak inşa edilen Sillustani’deki chullpaslar, ayrıca kerpiçten yapılan birçok binaların bulunduğu Racchi bölgesi, Andahuaylillas mahallesi ve “Amerika’nın Sistin Şapeli” olarak da adlandırılan barok kilisesi de görülmeye değer yerlerdi. Zaman yetersizliği nedeniyle bu noktaları gezi programına alamadık.

10 saatlik otobüs yolculuğu sonunda Cusco’ya varışımıza müteakip otelimize (Hostal Qorikilla) yerleştik. Ve ardından Cusco’da gezip görülecek yerler için UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cuzco Tarihi Merkezi’ni gezmeye başladık.

Birçok tarihi olaya sahne olan Savaşçı Meydanı olarak da bilinen restoran ve pahalı mağazalarla dolu turistik Plaza de Armas, Barok tarzı muazzam mimarisi ile Güneş Tapınağı üzerine kurulmuş Cuzco Katedrali (Santa Domingo Kilisesi), yine Cusco’nun merkezinde bulunan İnkaların Güneş Tanrısına adanmış olan altın kale anlamına gelen Qorikancha Tapınağı(Güneş Tapınağı), İnka surları, geleneksel tezgâhların bulunduğu San Fransisco Meydanı, çok sayıda küçük barların bulunduğu San Blas Bölgesi, gezip gördüğümüz yerler arasında. Bu gezilerimiz arsında “Peru Gezi Notları” mız arsına yeni güncel bilgiler ilave ettik.

21. Gün, 19 Eylül 2016 Pazartesi, CUSCO–PISAC–URUBAMBA- OLLANTAYTAMBO–AGUAS CALİENTES (KUTSAL VADİ)

Otelimizdeki kahvaltının ardından, otelimiz aracılığı ile kiraladığımız bir minibüsle Kutsal Vadi (Pisac-Ollantaytambo-Aguas Calientes) gezimize başladık. İnka döneminden kalma dini bir kompleks olan Kenko Tapınağı, Sacsayhuaman Kalesi ve kalıntıları, İnka Banyoları olarak da adlandırılan Tambomachay Kalıntıları, Pisac’ın girişinde yer alan ve şu an yalnızca kalıntıları bulunan kale, tarım terasları, su kanalları ve basamakların tepesinde yer alan Güneş Tapınağı, Pisac Pazar’ı, toplamı 50 tonu geçen 6 monolitten oluşan Ollantaytambo Kalesi ve Güneş Tapınağı gezip gördüğümüz yerler arsında. İnka’ların bu kutsal vadisini gezerken “İnkalar Hakkında Bilgi” hazinemiz daha da gelişti.

Akşam yemeğimizi Ollantaytomba’da yerel bir restoranda yedik. Yemeğin ardından saat:20.30’da Ollanto Tren istasyonundaki işlemlerimize müteakip saat:21.00’deki Perurail özel gezi treni Vistadome ile Aguas Calientes’e hareket ettik. 1.5 Saatlik tren yolculuğunun ardından Konaklama için Aguas Calientes’teki Hostal Sun Place İnn’e yerleştik.

22. Gün, 20 Eylül 2016 Salı, AGUAS CALİENTES- MACHU PICCHU – AGUAS CALİENTES- OLLANTAYTAMBO -CUSCO

Bugün büyük günümüzdü. Gezimizin en önemli ve en heyecanlı bölümüydü. Otelimizdeki kahvaltının ardından, Machupicchu’ye çıkan ilk otobüs(saat:05.30) ile yüzyıllarca gizli kalan ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından keşfedilen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Machu Picchu’ya hareket ettik. 20 dk. lık otobüs yolculuğumuzu müteakip Saat: 07.00’de Machu Picchu ve Huaynapicchu gezimize başladık. Daha önce edindiğimiz “Machu Picchu Hakında Bilgi” lerimiz kapsamında bölgeyi gezdik.

Dünyanın en büyük tarihi eserlerinden olan Machu Picchu turumuzun ardından küçük otobüsler ile tekrar Aguas Calientes tren istasyonuna transfer olduk ve saat: 13.07’de Perurail ile Ollanta’ya hareket ettik. 1,5 saatlik özel gezi treni ile yaptığımız keyifli ve bol manzaralı bir tren yolculuğunun ardından Ollantaytambo’dan Minübüsle Cuzco’ya hareket ettik. Cusco’ya ulaşmaya müteakip Cusco’daki otelimize yerleştik. Cusco’daki gezilmemiş yerleri gezdik ve tekrar görmek istediğimiz yerleri gördük. İnka medeniyetini tanımamız ve Machu Picchu gezimiz ile birlikte Peru Hakkında Bilgi dağarcığımız epey arttı.

23. Gün, 21 Eylül 2016 Çarşamba, CUSCO – PUERTO MALDONADO

Kahvaltının ardından, saat: 09.55’te Star Peru Havayolları’na ait uçak ile Cusco Havaalanı’ndan Puerto Maldonado Havaalanı’na uçtuk. Varışa müteakip havalimanında otelimiz tarafından karşılandık ve küçük bir nehir limanı olan Capitania’ya transfer olduk. Buradan, motorlu tekneler ile yola çıktık ve Madre de Dios Nehri’nde yolculuğumuza başladık. Yolculuk devam ettikçe, capibaralar, kaymanlar, kaplumbağalar, balıkçıllar, karabataklar ve daha pek çok hayvan türünü gözlemleme şansı bulduk. Yolculuğun sonunda, lodgelarımıza varıp girişimizi yaptık. Öğle yemeğimizi de burada aldıktan sonra, orman içinde çeşitli etkinlikler yaptık.

24. Gün, 22 Eylül 2016 Perşembe, AMAZON (PUERTO MALDONADO)

Lodgede’ki kahvaltının ardından, Amazonların derinliklerine doğru gerçekleştirdiğimiz geziye başladık. Amazon ekosisteminde yer alan birçok türü, doğal ortamlarında gözlemleme şansı bulduk. Cocha Caiman isimli küçük göle giderek, burada siyah kayman ve beyaz kaymanların birçok örneğini görebildik. Aynı zamanda, gölde bir kano turu da gerçekleştirdik. Ardından lodgemize dönerek öğle yemeğimizi yedik. Öğleden sonra da Nehir içinde oluşmuş alan küçük adacıktaki maymunları gözlemledik. Puerto Maldonado’ki amazon deneyimimizle “Peru Gezi Notları “mıza sıra dışı bilgiler de ilave ettik.

25 Gün, 23 Eylül 2016 Cuma, PUERTO MALDONADO – LİMA

Lodgede’ki kahvaltının ardından havalimanına transfer olduk ve saat: 12.15’te Star Peru Havayolları’na ait uçak ile Puerto Maldonado Havaalanı’ndan Lima Havaalanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Otelimize yerleşmeye müteakip Lima’da gezip görülecek yerler için şehir turumuza yürüyerek başladık. Moseo Larco, Magic Water Circuit, Miraflores, Parque Reserva, Plaza de Armas, Shopping Center Larcomar, Barranco gezip gördüğümüz yerler arasında.

26. Gün, 24 Eylül 2016 Cumartesi, LİMA –SAO PAULO.

Otelimizdeki kahvaltının ardından, otel aracılığı ile kiraladığımız bir minibüsle havaalanına transfer olduk. Pasaport kontrollerinin ardından TAM/Linhas Havayollarının uçağı ile saat: 12.25’de Sao Paulo(BR) Guarulhos International (3) Hava Limanına hareket ettik. Beş saat beş dk. lık yolculuğun ardından 19.30’da Brezilya’nın başkenti Sao Paulo’ya ulaştık. Saat: 19.30’dan 03.25’deki İstanbul uçuşumuza kadar Sao Paulo’da 8 saatlik bir zamanımız vardı ve Sao Paulo’yu gezmeyi planlamıştık. Ancak Havaalanında vakit geçirmek daha cazip geldi.

27. Gün, 25 Eylül 2016 Pazar, SAO PAULO – İSTANBUL.

Pasaport kontrolleri ile birlikte Güney Amerika gezimizi tamamlamış olduk ve THY ile saat: 03.25’de Sao Paulo Guarulhos International (3) Hava Limanı’ndan İstanbul’a hareket ettik. 12 saat 45 dk. lık bir yolculuğun ardından yerel saat ile 22.10’da Atatürk Havalimanı’na ulaştık.

Cevapla