ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Faro'da Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Faro’da Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Faro’da gezip görülecek yerleri, 04-11 Mart 2018 tarihindeki 8 günlük “Portekiz gezi programımız” içerisinde gezip gördük. Söz konusu programın ilk günü Guimaraes gezimizi yaptık. Ardından aynı gün Braga’da gezip görülecek yerleri” gezdik. Braga gezimizden sonra ise Porta Havalimanı’ndan Portekiz’in en güneyinde bulunan Faro kentine uçmuştuk.

Bu yazıda; Faro nerededir ve Faro’ya nasıl gidilir, Faro gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorularının cevabı yer almaktadır. Ayrıca yazı; Faro hakkında bilgileri, Faro’da gezip görülecek yerleri ve Faro’da gezip görülecek yerler hakkında kısa bilgileri de içermektedir.

Portekiz’deki Algarve bölgesinin başkenti olan Faro, Portekizin en güneyinde ve Portekiz’in başkenti Lizbon’a 280 km mesafede yer almaktadır. Portekiz’deki en eski yerleşim yerlerinin başında yer alıyor.

Trafiğe Kapalı Ana Alışveriş Merkezi

Trafiğe Kapalı Ana Alışveriş Merkezi

Faro’ya; tren, otobüsle ve uçakla Lizbon’dan ya da Porto’dan gelinebilir. Türkiye’den Lizbon’a ve Porto’ya THY‘larının direk uçuşlar var.  Bizim yaptığımız gibi 4-5 kişi iseniz araç da kiralanabilir. 4-5 kişi ile araç kiralamak daha ekonomik ve de zaman kazandırabiliyor. Araç kiralayarak Faro’ya gelindiği takdirde Portekiz’in tüm güney bölgesini 2-3 gün gibi kısa bir zaman içinde gezmek mümkün. Faro gezisi için bir gün yeterli bir zaman.

Faro, 2. Ve 7.yüzyıllar arasında Roma ve Bizans İmparatorlukları hakimiyeti altında kalmış. Bu dönemde Santa Maria ismi ile anılmış. Yedinci yüzyıldan itibaren Endülüs Emevileri’nin hakimiyetine girmiş. Faro, bu dönemde de İbn Harun adını almış. Faro ismi de Harun’dan türemiş. Faro, İspanya’da bulunan başka bir Endülüs şehri Sevilla’ya da 200 km mesafede bulunuyor.

Eski Faro Şehir Merkezine Giriş

Eski Faro Şehir Merkezine Giriş

Bir liman kenti ve eski bir yerleşim yeri olan Faro’da; gezip görülmesi gereken birçok yerler var. Bunlardan bazıları hakkında; gezi öncesi hazırlıklar ve gezi esnasında edindiğimiz kısa bilgiler müteakip maddelerde belirtilmiştir.

1. Liman Bölgesi

Liman bölgesinde ki Jardim Manuel Bivar diye adlandırılmış bahçeler görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Bahçelerin hemen üst kısmında ise trafiğe kapalı caddeler var. Bu caddeler şehrin ana alışveriş merkezini oluşturuyor. Söz konusu caddelerde birçok meşhur; restoran, kafe ve alışveriş mağazaları var.

Faro Liman Bölgesi

Faro Liman Bölgesi

Liman bölgesinde görülmeye değer en önemli yer ise Cidade Velha diye de adlandırılan eski şehir.

2. Eski Şehir ya da Cidade Velha (Old Town)

Oldukça çok iyi korunmuş. Özellikle Endülüs Emevi mimarisini taşıyan tarihi binalar oldukça fazla. Orijinal dokusuna neredeyse hiç dokunulmamış.

Faro Tarihi Şehri’nin Dar Sokakları

Dar sokaklarında ve de Arnavut kaldırımlı yollarında yürümek insanı zamanımızdan alıp eskiye götürüyor. Eski şehir’e giriş için, Endülüs kökenli bir geçit olan Acro da Vila’dan girmek olağanüstü bir görsellik sunuyor. Cidade Velha’daki tüm yollar, Faro’nun merkezi ve Se Katedral’in önünde bulunan Largo da Se meydanına çıkıyor.

Faro Tarihi Şehir Meydanı

Söz konusu meydanın hemen karşısında bulunan Paça Episcopal ise piscoposların sarayı. Maalesef bu güzel yapı ziyarete açık değil. Bu bölgede gezip görülebilecek diğer bir nokta ise Museu Arqueologico.

3. Se Katedral

Eski Şehirde yani Cidade Valha’da yer alıyor. Romalılar döneminde ilk olarak bir Roma tapınağı olarak inşa edilmiş. Endülüs Emevileri dönminde ise camiye çevrilmiş. 13.yüzyılda ise bu alana şu andaki katedral inşa edilerek kutsanmış ve hizmete açılmış. İngiliz saldırıları ile bir ara yıkılma tehlikesi atlatan Katedral, bazen kapalı olduğu söyleniyor. Kapalı olduğu zamanlar, kapı girişinde: “Dua ediyoruz, Lütfen mahremiyetimize saygı gösterin” şeklinde elle yazılmış bir not konuyormuş.3

4. Arkeoloji Müzesi (Museu Municipal)

Faro’nu eski şehir bölümünde yer alıyor. Ödüllü ve kültür harikası bir müze olduğu, 16.yüzyıl manastırı Nossa Senhora da Assunçao ile entegre ettirilerek oluşturulduğu söyleniyor. Kalıcı koleksiyonlar; tarih öncesi dönem, Roma Dönemi, Endülüs Emevileri Dönemi, Orta Çağ Dönemi ve 18-19.yüzyıl dönemi şeklinde sıralanmış. 3.yüzyıldan kalma Neptün’ün bulunduğu Roma zemin mozaiği ile 16.yüzyıl Manueline heykeli, söz konusu koleksiyonun içerisinde en dikkat çeken tarihi eser olduğu beyan ediliyor.

5. Faro Jewish Heritage Centre (Yahudi Mezarlığı)

19.yüzyıl Faro Yahudi Mezarlığı, Portekiz’de kalan tek Engizisyon Yahudi varlığı. Mezarlıkta, birçok Sefarat tarzı mezar mevcut. Girişe en yakın yerde çocukların mezarı, kadınların mezarı ortada, erkeklerin mezarı ise en sona yapılmış. Mezar taşı kullanılmamış, mezar taşı yerine oyulmuş levhalar kullanılmış. Mezarlıkta mezarların yanı sıra, tarihi yansıtan bir de müze ile şehirdeki Yahudi mirasını gösteren bir başka küçük müze bulunuyor. 1487 yılında basılan ve Portekiz’de ki ilk yazılı asım özelliğini taşıyan bir Tevrat da bulunuyor.

6. Igreja da Nossa Senhora do Carmo

Old Town’dan batıya doğru gidildiğinde, Şehrin tarihi merkezi ile diğer kesiminin sınırında yer almaktadır. 18.yüzyılda yapılmış, fotojenik barok güzelliği ve ikiz kuleli görüntüsü ile dikkat çekmektedir.

Faro’nun İkiz Kuleli Kilisesi

Kiliseyi en ilginç kılan ise hemen arkasında bulunan Kemikler Şapeli (Capela dos Ossos). Söz konusu şapelin iç dekorasyonu, 1250’den fazla keşişin kafatası ve diğer kemiklerinin büyük bir simetri ile dizilerek yapılmış.

Kemikler Şapeli

Kemikler Şapeli

Portekiz’de ki en büyük kemik şapeli Alentejo/Evora’da bulunuyor.

***

Yürüyerek yapılabilecek olan Faro şehir turunun ardından; Faro’nun 40 km doğusunda bulunan, köprüleriyle meşhur Tavira sahil kasabasına araçla gidilebilir. Bizim de yaptığımız gibi araç kiralanırsa Tavira gezisinin ardından Algarve bölgesindeki Silves ve Lagos kentleri de gezilebilir.

Biz Portekiz gezimizde, Faro gezisinden sonra özel aracımızla Lizbon’a hareket etmiştik. Yolculuğumuza Faro’nun 226 km kuzeyinde ve Portekiz’in orta bölgesinde bulunan Evora gezisini de dahil etmiştik. Otobüs ve tren ile yapılan yolculuklar için de Evora gezisi” eklenebilir. Bu tür bir seyahat planlaması için daha rahat bir gezi ve seyahat istiyorsak Evora da bir gece konaklamak da fayda var.

Faro Gezilecek Yerler Haritası

***

Portekiz ile Portekiz’de gezilecek yerler hakkında merak edilen bilgiler ve fotoğraflar için aşağıdaki linkleri tıklayınız…