ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Orta Avrupa Gezi Rotası ve Rota Bilgileri | Gezi Bilgileri

Orta Avrupa Gezi Rotası ve Rota Bilgileri

Orta Avrupa Gezi Rotası başlıklı bu yazımız; Orta Avrupa Gezi Rotası ve Orta Avrupa Gezi Rotası içerisindeki yerler ile söz konusu yerlerde kalınacak süreleri içermektedir. 10 gün süren Orta Avrupa Gezisi, 20-29 Nisan 2017 tarihlerinde yapıldı.  Orta Avrupa Gezilecek Yerler ve söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linkini verdiğimiz yazıda yer almaktadır.

  • Orta Avrupa Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Orta Avrupa Gezi Rotası hakkındaki bu kısa giriş bilgilerden sonra, yazının asıl konusu olan Orta Avrupa Gezi Rotası bölümünü gün gün ve ülke bazında yazmaya geçebiliriz.

Orta Avrupa Gezi Rotası

20-29 Nisan 2017 tarihli bu gezi, 2 kişi ile gerçekleştirildi. Kendi kendimize yaptığımız rota ve program dahilinde, bu gezideki tüm organizasyonlar bir iş bölümü çerçevesinde kendimiz tarafından gerçekleştirildi. Orta Avrupa’da ki tüm transferlerimiz ve ulaşım hizmetleri yerel toplu taşıma araçları ile yapıldı. Böylece gezi maliyetimizi de epeyce düşürmüş olduk.

Söz konusu gezi rotamız, ana hatlarıyla; İstanbul > Viyana/Avusturya > Bratislava/Slovakya > Viyana/Avusturya > Prag/Çekya > Dresden/Almanya > Prag/Çekya > Karlovy Vary/Çekya > Prag/Çekya > Cesky Krumlov/Çekya Prag/Çekya > Budapeşte/Macaristan > İstanbul, şeklinde gerçekleşti.

Orta Avrupa Gezi Rotası

Orta Avrupa Gezi Rotası

Orta Avrupa Gezi Rotası içerisindeki ilk ülke, bir zamanlar imparatorluklar kurmuş olan ve de Avrupa’ya hükmetme noktasına gelmiş, günümüzde ise kendi halinde bir ülke olan, Avusturya.

1’inci Gün, İstanbul > Viyana/Avusturya

20 Nisan 2017 Perşembe günü, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki bilet, bagaj ve biniş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC901 sayılı tarifeli uçağı ile 12.10’da Viyana’ya hareket. Yerel saat ile 13.40’da Viyana’ya varışın ardından yerel otobüs ve ulaşım araçları ile Viyana şehir merkezindeki 4 gece konaklanacak Hotel Pension Arpi otele gidiş. Otele yerleşmeye müteakip yürüyerek şehir gezisi, ardından akşam yemeği ve yemeğin ardından geceleme Viyana’daki otelde.

2’inci Gün, Viyana

21 Nisan 2017 Cuma günü, oteldeki sabah kahvaltısına müteakip bazı yerler yürüyerek, bazı yerler de yerel toplu ulaşım araçları ile Viyana şehir turuna devam.

Avusturya'nın Başkenti Viyana

Avusturya’nın Başkenti Viyana

Hundertwasser House, Opera Binası, Üniversite, Parlamento Binası, Tiyatro, Hofburg Sarayı ve müzeler bölgesi, Liechtenstein Şatosu, Seegrotte yer altı gölü, Mayerling av köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden kaplıca şehri, Schönbrunn Sarayı ve bahçeleri, Viyana’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Viyana’nın gece hayatını da gözlemledikten sonra, geceleme Viyana’daki otelde.

3’üncü Gün, Viyana Bratislava/Slovakya > Viyana

22 Nisan 2017 Cumartesi günü, Viyana’nın 70 km doğusunda yer alan, Slovakya’nın başkenti, Bratislava’ya trenle hareket. Bratislava’ya varışa müteakip yürüyerek şehir turu.

Slovakya'nın Başkenti Bratislava

Slovakya’nın Başkenti Bratislava

Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali, Eski şehir, St. Michel Gate, Church of St. Elizabeth, Man at Work, Slovak Ulusal Tiyatrosu, Bratislava City Museum, Bratislava’da gezip görülecek başlıca yerler. Bratislava gezisinin ardından trenle tekrar Viyana’ya geri dönüş. Geceleme Viyana’daki otelde.

4’üncü Gün, Viyana

23 Nisan 2017 Pazar günü, Viyana yarı maratonu günü. Oteldeki hafif bir sabah kahvaltısına müteakip, maraton başlangıç noktasına hareket. Viyana’nın en güzel yerlerinden, parklarından, tarihi caddelerinden geçen 21 km’lik yarı maraton parkurunu koştuktan sonra dinlenme ve şehir merkezinde keyif zamanı. Geceleme Viyana’daki otelde.

Viyana Yarı Maratonu Parkur ve Derecelerimiz

Viyana Yarı Maratonu Parkur ve Derecelerimiz

Yarı maratonla birlikte bugün itibariyle Viyana gezisi tamamlanmış oluyor, yarın sabah itibariyle de Prag gezisi başlıyor.

  • Viyana gezi notları için tıklayınız…
  • Viyana Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
5’inci Gün, Viyana > Prag/Çekya

24 Nisan 2017 Pazartesi günü, oteldeki sabah kahvaltısının ardından yerel bir şehirler arası otobüsle, Viyana’nın 330 km kuzeybatısında yer alan Çekya’nın başkenti Prag’a hareket. Prag’a varışa müteakip, 3 gece konaklayacağımız Hotel Golden City Carni’ye yerleşme. Ardından küçük bir şehir turu ve akşam yemeğine müteakip geceleme Prag’daki otelde.

6’ıncı Gün, Prag

25 Nisan 2017 Salı günü, oteldeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek şehir turu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, neo-gotik Rönesans ve Barok özellikleri bünyesinde barındıran St.Vitüs Katedrali, Franz Kafka’nın evi, 13. yüzyılda yaptırılan ve üzerinde 31 Aziz Heykelinin bulunduğu Charles Köprüsü, eski şehir meydanı, 15. yüzyılda inşa edilen üzerinde 12 Havari bulunan tarihi Astronomik saat kulesi ve TYN Kilisesi, Prag’da gezip görülecek başlıca yerler arasında.

Çekya'nın Başkenti Prag

Çekya’nın Başkenti Prag

Prag’ın gece yaşantısını da gezip gördükten sonra akşam yemeğine müteakip geceleme Prag’daki otelde. Yarın yoğun bir gün.

7’inci Gün, Prag > Dresden/Almanya > Karlovy Vary/Çekya > Prag

26 Nisan 2017 Çarşamba günü, sabahın erken saatlerinde, yerel bir şehirler arası otobüsle, Prag’ın 150 km kuzeybatısında yer alan ve Almanya’nın tarihi yapılarıyla öne çıkan Dresden kentine hareket.  Dresden’e varışa müteakip yürüyerek şehir turu. Tarihi şehir merkezi, Fraunkirche, Zwinger Sarayın, Brulshl Terası, Kral yolu, Dresden’de gezip görülecek başlıca yerler.  Elbe’nin Floransa’sı olarak adlandırılan ve de eski Doğu Almanya’nın en güzel şehirlerinden olan ayrıca UNESCO tarafından dünya mirası koruması altına alınan Dresden şehir gezisinin ardından otobüsle tekrar Prag’a geri dönüş.

Çekya Gezi Rotası

Çekya Gezi Rotası

Prag’a dönüşe müteakip zaman kaybetmeden otobüsle Prag’ın 130 km batısında yer alan Karlovy Vary’e hareket. Karlovy Vary’e varışa müteakip yürüyerek şehir turu. Sıcaklıkları 30 – 72 oC arasında değişen termal kaynaklar, Atatürk’ün 1918’de kaldığı otel, Dovorak`ın Mozart`ın Göthe`nin Beethoven`ın ve Puşkin`in evleri, 12 farklı termal suyun çıktığı termal galeriler; kristal, porselen, granit ve benzeri kehribar taşlarının ve diğer geleneksel Çek hediyelik eşyalarının ve de kremlerin satıldığı fabrika satış mağazaları; içilebilir termal özelliği olan birbirinden şifalı ürünler, Karlovy Vary’de gezip görülecek başlıca yerler. Gezinin bitiminde tekrar Prag’a geri dönüş. Akşam yemeğine müteakip geceleme Prag’daki otelde.

8’inci Gün, Prag > Cesky Kurumlov /Çekya > Prag > Budapeşte/Macaristan

27 Nisan 2017 Perşembe günü, sabahın erken saatlerinde, yerel bir şehirler arası otobüsle, Prag’ın 175 km güneyinde yer alan ve de Çekya’nın müthiş bir orta çağ kasabası olan Cesky Kurumlov’a hareket. Çekya‘nın değerli bir mücevheri olmakla beraber aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bu kasabaya varışa müteakip söz konusu kasabanın yürüyerek gezip görülmesi.

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov

Ardından tekrar otobüsle Prag’a dönüş. Prag’a dönüşle birlikte bugün itibariyle Çekya gezisi tamamlanmış oluyor, yarın sabah itibariyle de Budapeşte gezisi başlıyor.

  • Prag/Çekya Gezi Notları için tıklayınız…
  • Çekya Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Prag’a dönüşe müteakip zaman kaybetmeden otobüsle Prag’ın 525 km güneydoğusunda yer alan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye hareket. Geç vakitlerde Budapeşte’ye ulaşmaya müteakip 2 gece konaklayacağımız Airbnb’nden kiraladığımız Retro Apartment’deki dairemize yerleşme ve yorucu bir günün ardından dinlenme.

9’uncu Gün, Budapeşte

28 Nisan 2017 Cuma günü,  apartman dairemizdeki kahvaltının ardından yürüyerek Budapeşte şehir turu. Kahramanlar Meydanı, Andrassy ve Rakoczi Caddeleri, Opera ve Sinagog Binaları, Budapeşte’nin simgesi sayılan Parlamento Binası, Tuna Nehri ve kıyıları, Erszebet Köprüsü, Balıkçılar Tabyası, Zincirli köprü, Kale ve Mathias Kilisesi, Citadella, Özgürlük heykeli, yaklaşık 150 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Budapeşte’de başlıca gezip görülecek yerler arasında.

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte

Budapeşte’nin gece yaşantısını da gezip gördükten sonra akşam yemeğine müteakip geceleme Budapeşte’deki Retro Apartment’te.

10’uncu Gün, Budapeşte > İstanbul

29 Nisan 2017 Cumartesi günü,  apartman dairemizdeki kahvaltının ardından Budapeşte sokaklarında bir süre daha yürüdükten sonra yerel toplu ulaşım aracıyla Budapeşte Havaalanına transfer. Havaalanına transferle birlikte bugün itibariyle Budapeşte gezisi tamamlanmış oluyor.

  • Budapeşte Gezi Notları için tıklayınız…
  • Budapeşte Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Bilet, bagaj ve uçuş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının tarifeli uçağı, PC332 seferi ile 12.50’de İstanbul’a hareket. 15.50’de İstanbul’a ulaşmaya müteakip Orta Avrupa gezisinin sona ermesi.

Cevapla