ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Gote d’Azur | Gezi Bilgileri

Gote d’Azur

Gote d’Azur Hakkında Bilgi

Gote d’Azur, doğası ve gözde tatil yerleri ile ön plana çıkıyor. Burası Fransa’nın tarihi Provans bölgesinde yer alıyor. Provans’ın geçmişi de MÖ 2.000 – 2.500’lü yıllara kadar dayanıyor. Sonuçta bu haliyle gezip görmeye değer birçok türden yer var.

Gote d’Azur Nerede

Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz sahil bandının ismi, Gote d’Azur ‘dur. Bu kıyı bölgesine Fransız Rivierası diye de biliniyor. Diğer taraftan kıyı bölgesini de içine alan Fransa’nın güneydoğusundaki tüm bölgenin adı ise Provans’tır.

<yoastmark class=

Gote d’Azur, Cassis kasabasından başlıyor. Bu kasaba Provans’ın merkezi Marsilya kent merkezinin araçla 30 km güney doğusunda Akdeniz sahilinde yer alıyor. Buradan başlayan Gote d’Azur, İtalya sınırına kadar devam ediyor ve sahil kesimi ile iç kesimlerdeki dağlık bölgeyi içeriyor. Bu bölge, Fransız Rivierası diye de adlandırılıyor. 

Gote d’Azur Gezilecek Yerler

Sahip olduğu deniz ve dağ manzarasıyla Gote d’Azur, gezip görülmeye değer birçok yere sahip. Üstelik birçok meşhur plaja ve sevimli tarihi köyleri de var. Bu harika bölge, oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış. Bu yüzden bölgede epeyce gezilecek yer var.

Yazın aşırı kalabalık olduğundan bölgenin tadı en iyi baharda çıkıyor. En güzel zamanı ise tabii ki Eylül ayı. Burada yapılacak olan bir gezi, Marsilya’dan İtalya sınırına yakın Menton kentine doğru kıyı şeridini takip ederek yapılabilir. Biz bu rotayı takip etmeyi planladık.

Gote D'dazur Gezilecek Yerler

Gote D’dazur Gezilecek Yerler

Ya da Menton’dan Marsilya’ya doğru bir rota da takip edilebilir. Hatta Nice, Cannes, Marsilya gibi yerler merkez olarak kabul edilerek günübirlik de yapılabilir. Biz bu geziyi bir gece Marsilya, bir gece Saint Tropez ve üç gece Nice konaklamalı planladık. Bölge ile anlatımlarımız da Marsilya’dan Meton istikametine doğrudur. Söz konusu gezi programı için tıklayınız…

CASSİS 

Cassis, Akdeniz kıyı şeridinde küçük bir koya konuşlanmış. Marsilya kent merkezinin araçla 30 km güney doğusunda yer alıyor. Burası 7000 civarında bir nüfusa sahip olan küçük bir balıkçı limanı ve balıkçı kasabası. Kıyı şeridindeki limana demirlemiş rengarenk tekneleriyle, deniz mahsulleriyle, kayalık haliçleriyle ve haliçlere eşlik eden plajlarıyla ön plana çıkıyor.

Gote d'Aruz 'un Balıkçı Kasabası Cassis

Gote d’Aruz ‘un Balıkçı Kasabası Cassis

Bu balıkçı kasabası için gezi rehberi kitaplarında Provans bölgesinin ünlü köylerinde birisi olduğu yazılı. Cassis, aynı zamanda çok sevimli turistik bir yer. Hem de Fransa’nın hatta Avrupa’nın önemli turistik bölgelerinden birisinde yer alıyor. Buna rağmen bir nebze de olsa turizm yağmasından kendisini kurtarabilmiş. Bu özelliği nedeniyle bu bölgenin nadir yerlerden birisi olduğu ve halen özgünlüğünü koruyabildiği söyleniyor

Bu kasaba aynı zamanda Fransa’nın Akdeniz sahil kesiminden İtalya sınırına kadar devam eden ve Provans’ın bünyesinde yer alan Gote d’Azur bölgesinin de başlangıç noktası. Avrupa’nın hatta Dünya’nın sayılı turistik yerlerinden. Cassis’e oldukça yakın bir başka liman kasabası da Sanary sur Mer.

SANARY SUR MER

Cassis’in araçla 35 km güney doğusunda yer alıyor, Sanary sur Mer. Güney Provans’ın en sevimli Limanına sahip olduğu söyleniyor. Bu turistik yer limana bakan pastel renkli binaları ve bu binaların ön cephelerini süsleyen palmiye ağaçları ile ön plana çıkıyor.

Sanary sur Mer

Sanary sur Mer

Bu balıkçı köyü 1500’lü yıllarda kurulmuş. Başlangıçta Orta Çağ’dan kalma bir gözetleme kulesinin etrafında toplanmış. Sonrasında liman inşa edilmiş ve liman daha sonra genişletilerek derinleştirilmiş. Turistlerin adeta bir buluşma noktası olan bu köy, 1980’lerde on yıllık güçlü bir büyüme dönemi geçirmiş.

Sanary-sur-Mer’in kıyı şeridinde çok sayıda küçük plajı var. Akdeniz kıyısındaki çoğu küçük kasabanın aksine tüm yıl boyunca aktif bir köy olduğu söyleniyor. Burası için Fransa’nın en güneşli yerlerinden birisi olduğu da söylenenler arasında.

Sanary sur Mer’e yakın sayılabilecek Bormes Les Mimosas da gezip görülmeye değer.

BORMES LES MİMOSAS

Bormes – les – Mimosas, Provans’ın ünlü köyleri listesinde yer alıyor. Akdeniz’in kıyı şeridinde ve Sanary sur Mer’in araçla ile 50 km doğusunda bir yamaçta yer alıyor. Bu köy sanki yamaçtan aşağıya devrilecekmiş gibi duruyor. Birbirine girmiş dik ara sokakları ve çiçeklerle kaplı taş evleri ile ön plana çıkıyor. Bu özelliği ile çiçek açan şehir olarak da adlandırılıyor.  2003 yılında Entente Florale tarafından Altın Madalyayı verilmiş.

Bormes Les Mimosas

Bormes Les Mimosas

Orta çağdan kalma harap bir kalenin yer aldığı tepeden Akdeniz manzarasını seyretmek harika bir deneyim olabilir. Burası aynı zamanda Fransız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının resmi dinlenme yeri. Bu köy, kıyı şeridinden yürüyerek 3,5 km içeride yer alıyor. Fransa’nın ünlü turistik yerlerinden birisi olan Saint Tropez de Bormes – les – Mimosas’a yakın bir mesafede bulunuyor.

SAİNT TROPEZ

Saint Tropez, Bormes les Mimosas’ın 40 km doğusunda ve Akdeniz kıyı şeridinde yer alıyor. Tropez zenginlerin dünyaca ünlü mabedi olarak biliniyor. Bu meşhur balıkçı köyü, şirin Limanı, kırmızı kiremitli evleri ve efsanevi kumluk plajlarıyla ön plana çıkıyor,

Burası bundan 150 yıl kadar önce sade sıradan bir balıkçı kasabasıymış. Önce ressam ve sanatçılar tarafından keşfedilmiş. Daha sonra da ünlü sinemacılar tarafından ismi dünyaya duyurulmuş. Bu dünyaca ünlü kasabada, dünyaca ünlü birçok markanın mağazaları var. Hepsi de oldukça pahalı ve popüler. Restoranlar da aynı şekilde.

Gote d'Azur 'un Ünlü Köyü Saint Tropez

Gote d’Azur ‘un Ünlü Köyü Saint Tropez

Çınar ağaçlarının gölgesindeki açık hava kafeleriyle ünlü Place des Lices’den Tropez gezisine başlanabilir. 1600’lü yıllarda köyü kurmak için inşa edilen ve harika bir manzara sunan surlar ile geziye devam edilebilir. Yıl boyu gezinti teknelerinin demirlediği Eski Liman, limanın hemen yakınında yer alan ve 1500’lü yıllarda yapıldığı söylenen müzeye dönüştürülmüş şapel, bu meşhur tarihi kasabada gezilecek başlıca diğer yerler.

800’lü yıllarda inşa edildiği söylenen limana hakim kule, dar sokaklarıyla eski halinde kalmaya çalışan eski balıkçı köyünün merkezi olan La Ponche, 1800’lü yılların başında İtalyan Barok tarzıyla inşa edilen Notre Dame de I’Assomption ile Tahiti, Pampelonne ve La Fontanette Plajları St. Tropez’de başlıca gezip görülecek diğer önemli yerler.

<yoastmark class=

St. Tropez gezisinin ardından dünyaca meşhur film festivaliyle ön plana çıkan Cannes’e doğru geziye devam edilebilir. 80 km’lik St.Tropez – Cannes yolu üzerinde birçok tarihi köy ve kasaba var. Zamanın elverdiği ölçüde bunlar da gezip görülebilir.

Bunlar sırasıyla; Tropez’e 8 km mesafede denize açılan bir göl gibi duran ve Provans’ın Venedik’i olarak anılan Port Grimaund, bu limanın 9 km kuzeydoğusunda yer alan ve ince kum plajlarıyla öne çıkan Sainte Maxime, Maxime’nin 23 km kuzeydoğusunda yer alan upuzun plajlarıyla öne çıkan Saint Rapheal’dır.

<yoastmark class=

Saint Rapheal’in ardından tarihi M.Ö 1.yy’a kadar dayanan ve pazar yeri anlamına gelen Frejus, Frejus’un 30 km kuzeydoğusunda yer alan Cannes’e 11 km mesafede ve Cannes Koyu’na tamamen hâkim bir noktaya kurulmuş olan Theoule Sur Mer, 80 km’lik St.Tropez – Cannes yolu üzerinde gezip görülebilecek başlıca yerler.

PORT GRİMAUND

Saint-Tropez’in yedi km batısında yer alıyor, Port Grimaund. Bu sahil kasabası, 1960’larda Saint-Tropez Körfezi’ndeki Giscle nehrinin bataklıklarının değiştirilmesiyle yaratılmış. Venedik tarzında kanallarla inşa edilmiş. Saint-Tropez’dekilere benzeyen Fransız “balıkçı” tarzı evlere sahip. Kasaba aynı zamanda Provence’ın Venedik’i olarak da biliniyor. Sanki küçük bir Venedik olduğu söyleniyor.

Gota d'Azur 'un Vendik'i Port Grimaund

Gota d’Azur ‘un Vendik’i Port Grimaund

Bu kasaba, çoğunlukla trafiğe kapalı bir yer. Çoğu mülkün kendi iskelesi olması nedeniyle tekne sahipleri arasında popüler. Sonuçta Popülaritesinin artmasıyla birlikte aşama aşama geliştirilmiş. İlk aşamasının başarısının ardından Port Grimaud 2 ile birlikte kasaba 1970’lerde daha doğuya doğru genişletilmiş. Sonuçta 1990’larda da Port Grimaund 3’ün inşasının tamamlanması ile de bugünkü haline gelmiş.

Sözün kısası bu üç limanla birlikte, Place de L’église’deki Kilise Meydanı, L’eglise ecuménique Saint-François d’Assise Ekümenik Kilisesi, gezip görülecek başlıca yerler. Buranın 7 km kuzeydoğusunda Sainte-Maxime de gezip görmeye değer.

SAİNTE-MAXİME

Sainte-Maxime, MS 1000 civarında keşişler tarafından kurulmuş. Bu keşişler, önce bir manastır inşa etmişler. Ardından manastırın etrafında yerleşim başlamış. Akdeniz kıyı şeridinde kurulan bu köye de o zamanlar Sainte Maxime adını vermişler.

Balıkçılık, başlangıçta bölge sakinlerinin ekonomik geçim kaynağı olmuş. Ancak 1800’yılların başlarından itibaren Marsilya ve İtalya’ya artan miktarlarda kereste, mantar, zeytinyağı ve şarap gönderilmeye başlanmış. Ticaret de hakeza bu sayede artmaya başlamış.

Sainte Maxime

Sainte Maxime

Sonuçta ticaretle birlikte köy büyümeye başlamış. 1900’lü yıllarda iklim ile güzel çevrenin ve de masmavi suların tadını çıkaran sanatçıları, şairleri ve yazarları kendine çekmeye başlamış. Nitekim bu sayede de ünlenmeye başlamış.

Eski şehrin önünde, karakteristik bir kule olan La Tour Carrée bulunmaktadır. Bu kule köyü işgalcilerden korumak için 1700’lü yılların başlarında keşişler tarafından inşa edilmiş. Kuleye zamanla birtakım toplar da ilave edilmiş. Köyün ünlenmesiyle birlikte kule de sonuçta müze haline getirilmiş.

Frejus – Saint RaphealTheoule Sur Mer

Maxime’nin 23 km kuzeydoğusunda yer alan upuzun plajlarıyla öne çıkan Saint Rapheal ve tarihi M.Ö 1.yy’a kadar dayanan ve pazar yeri anlamına gelen Frejus, Frejus’un 30 km kuzeydoğusunda yer alan ve Cannes’e 11 km mesafede Cannes Koyu’na tamamen hâkim bir noktaya kurulmuş olan Theoule Sur Mer, 80 km’lik St.Tropez – Cannes yolu üzerinde gezip görülmeye değer diğer önemli yerler.

CANNES

Cannes, Nice’in 31 km güneybatısında ve Akdeniz sahil şeridinde yer alıyor. Bu şehir daha çok festivalleriyle ön plana çıkıyor. 78.000 civarında bir nüfusa sahip. Ancak bu kent, özellikle yaz aylarında ve Cannes Film Festivali zamanında kalabalıklaşıyor. Kısacası bu festival kenti, lüks ve zenginliğiyle ön plana çıkıyor.

Gote d'Azur 'un Ünlü Kenti Cannes ve Plajı

Gote d’Azur ‘un Ünlü Kenti Cannes ve Plajı

Haliyle gezip görmeye değer birçok yeri de var. Hem de tamamı birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Cannes şehir turunda; Eski Liman ve Eski Şehir, eski şehirdeki Le Suquet ile Le Suquet Tepesi, Yine eski şehirde Notre Dame Kilisesi başlıca gezilecek yerler.

Keza Forville Pazarı, Meynadier Sokağı ile Antibes Sokağı, Cannes Festival Sarayı ve La Croisette Caddesi Cannes’te gezip görülecek diğer yerler. Cannes’e oldukça yakın bir başka gezip görmeye değer yer ise Antipes.

ANTİBES

Antibes, Cannes’in 11 km kuzey doğusunda ve Nice’e de 20 km mesafede yer alıyor. Cote D’azur’un muhteşem şehirlerinden biri olduğu söyleniyor. Bu kent, çiçeklerle bezeli evleri ile ön plana çıkıyor. Şehirde gezip görülecek en önemli yer ise eski liman ve eski şehir.  Eski şehir bölümünde yer alan Revely ve Massena Meydanları ile Notre Dame Katedrali de gezip görülmeye değer en önemli diğer yerler.

NİCE

Nice, berrak gün ışığı ile ön plana çıkmaktadır. Kentin ılıman kış iklimi ve konuşlandığı kıvrımlı Melekler (Anges) koyu cazibesini her geçen gün artırmıştır. Tüm bunlar sonuçta Nice’in daha da meşrulaşmasına vesile olmuştur.

Tüm bunlardan ötürü uzun süre bağımsız olarak varlığını sürdürmüş ve ancak 1860 yılında Fransa’ya katılmış. Bu özelliği ile günümüzde de halen kendi lehçesini, mutfağını ve geleneklerini hala koruduğu söyleniyor. Nice’in gerçek cazibesinin de bu özelliği olduğu söylenenler arasında. Tüm bu nedenlerden dolayı Nice gezilecek yerler listesinde birçok yer mevcut.

Nice Gezilecek Yerler için tıklayınız…

Gote d'Azur 'un İncisi Nice

Gote d’Azur ‘un İncisi Nice

<yoastmark class=

Nice Massena Meydanı

Nice Massena Meydanı

Eski şehrin hemen doğusunda yer alan ve ünlü Rus yazar Çehov tarafından Nice’in en güzel yeri diye tanımlanmış Lympia Limanı, yine Eski şehrin kuzeyinde yer alan Place Massena, bu meydandan başlayan Jean Medecin Bulvarı, yine eski şehir ve deniz arasında bulunan ve de batıya doğru sahil boyunca uzanan Promenade des Anglais Bulvarı, bu bulvarda yer alan ve de mimari yapısıyla dikkat çeken Hotel Negresco ve benzeri binalar, Nice’de gezip görmeye değer yerler.

Nice Avenue Jean Medecin

Nice Avenue Jean Medecin

Hotel Negresco’nu hemen yanı başında yer alan tarihi İtalyan villası (Villa Massena), yine Promenade des Anglais Bulvarı üzerinde yer alan Parc Floral Phoenix ve Musee des Arts Asiatiques, havuzu ve sakinliğiyle ön plana çıkan ve de trafiğe kapalı Promenade du Paillon (bulvar), Cemiez Tepesi ve bu tepedeki manastırlar, yine bu tepede yer alan göz yanıltıcı cephesiyle dikkat çeken Musee Matisse, Rus cemaatine ait Cathedrale St- Nicolas Nice’de gezip görülecek diğer önemli yerler arasında.

Nice’in güney batısındaki sahil şeridinde ve iç taraflarda gezip görülmeye değer Cote D’azur’un çok güzel tarihi köy ve kasabaları da mevcut. Zamanın elverdiği ölçüsünde bu tarihi yeleri de Niceden günübirlik giderek gezilebilir. Bunlardan ilk görülebilecek yer, Nice 30 km mesafede ve iç kesimde yer alan Vence. Bu orta çağ köyü, yüksek ve sarp bir kayalık üzerindeki konumuyla bölgenin incisi olarak adlandırılıyor.

Gote d'Azur 'un en ünlü Köyü, Vence

Gote d’Azur ‘un en ünlü Köyü, Vence

30 km’lik Nice – Vince yolunun 19’uncu km’sinde yer alan St.Paul de Vence’e bir başka gezip görülmeye değer yer. Bu bölge 1950’den itibaren pek çok tanınmış yazar, şair ve ressamın yerleşmesi ile ün kazanmış.

Muhteşem sanat galerileri bulunan Akdeniz’in yamacına kurulmuş bu güzel Orta çağ kasabalarından bir diğeri ise 30 km’lik Nice – Vince yolunun 13 km’sinde yer alan Cagnes Sur Mer.

MENTON

Menton, Nice’in 30 km kuzey doğusunda yer alıyor. Nice’dan günübirlik ziyaret edilebilir. Cote D’azur’un diğer bir adıyla Fransız Rivierası’nın İtalya sınırındaki ilk Fransız kenti. Aynı zamanda “Limon Başkenti” olarak da biliniyor. Güneş koyu diye adlandırılmış bir koyda kurulmuş.

Menton

Menton

Menton’da; Menton Limanı, liman etrafında kurulmuş olan eski şehir, eski şehri ikiye bölen araç trafiğine kapalı Rue Saint Michel, Rue Saint Michel’deki Hotel Adhemar de Lantagnag, Saint Michel Bazilikası, Liman ve plajlar bölgesi, Fontona Rose (Gül Bahçesi), Menton’da gezip görülecek başlıca yerler.

<yoastmark class=

Nice’ten yapılacak günübirlik Menton gezilerinde, Monaco ve Rocuebrune Cap Martin de gezip görülebilir. Monaco, Menton’un 11 km batısında yer alıyor ve Vatikan’dan sonra Dünya’nın en küçük ülkesi. Cap Martin ise Menton – Monaco yolunun dördüncü kilometresinde yer alıyor. Burası sanki bir tepeye tünemiş gibi bir hali var.

CAP-MARTİN

Roquebrune-Cap-Martin yukarıda da değindiğimiz gibi Menton ile Monaco arasında yer alıyor. İnsanları yüzyıllardır etkilemiş. Cap-Martin, çok eski tarihlerde Vallonnet Mağarası etrafında kurulmuş. Ardından çok çok sonra 970 yılında Comte de Vintimille Kontu buraya, olası saldırıları önlemek için bir şato inşa ettirmiş.

Roquebrune-Cap-Martin

Roquebrune-Cap-Martin

Cap-Martin Tarihi süreçte birçok kez el değiştirmiş. Sonra Cap Martin, devrim döneminde de Fransa’ya geçmiş. Daha sonra bu tarihi Provans köyün Monaco’ya bağlanmış. 1860 yılında vatandaşlarının Fransa’ya bağlanmak istemesiyle tamamen Fransa hakimiyetine girmiş.

MONACO

Monaco, Fransa’nın bir şehri değil. Buraya dahil edilmesinin sebebi Fransa ile iç içe olmasındandır. İtalya’daki Vatikan’dan sonra Avrupa’nın ve Dünya’nın en küçük bağımsız ülkelerinden birisidir, Monaco. Monaco hakkında bilgi ve Monaco’da gezilecek yerler ayrı bir yazının konusudur. Söz konusu yazı için tıklayınız…

Monaco Genel Görünüm

Monaco Genel Görünüm

EZE

Eze’nin tarihi M.Ö 2000’li yıllara dayanıyor ve Akdeniz’e hâkim muhteşem bir manzaraya sahip. Üstelik de bu tarihi köy, Monaco’nun 9 km batısında Nice’nin 12 km doğusunda yer alıyor. Ayrıca köyün sanat galerileri ile dolu dar sokaklarını yürüyerek gezmek mümkün.

Cevapla