ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Provence | Gezi Bilgileri

Provence

 PROVENCE HAKKINDA BİLGİ

Kaynaklar, Fransa’nın Provence bölgesi için yüzyıllar boyunca hep gözde olduğunu yazıyor. Hakeza günümüzde de bu gözdeliğini devam ettiriyor. Bu bölge Fransa’nın Akdeniz sahil kesimini ve sahilden içe doğru olan bir kısım dağlık bölgeyi içeriyor. Marsilya’nın hemen doğusundan başlayıp İtalya sınırına kadar devam eden sahil kesimi ise Gote d’Azur ya da Fransız Rivierası diye adlandırılıyor.

Provence

Provence’nin geçmişi MÖ 2.000 – 2.500’lü yıllara kadar dayanıyor. Bu bölgede ilk olarak MÖ 600’lü yıllarda Marsilya kurulmuş. Ardından MÖ 200’lü yıllarda ise Aix-en-Provans kurulmuş. MS 40’ıncı yıllarda bölgeye Hıristiyanlık girmiş.  Sonrasında ise bu bölge Roma İmparatorluğunun hakimiyetine geçmiş.

Roma imparatorluğunun 476 yılında yıkılmasıyla birlikte barbar kavimler tarafından bölge yağmalanmış. Bir süre değişik hanedanlar tarafından yönetilmiş. 1486 yılında ise büyük bir kısmı Fransa’ya geçmiş. Sonuçta 1860 yılında Nice’in de Fransa’ya geçmesiyle birlikte Provence tamamen Fransa’nın hakimiyetine girmiş.

PROVENCE GEZİLECEK YERLER

Provence, uzun soluklu tarihi ile ve de en önemlisi sahip olduğu doğasıyla ön plana çıkıyor. Yani sözün kısası Provence gezip görülmeye değer bir bölge. Üstelik de nüfusun yoğun olduğu düz sahil kesimi hariç iç bölgelerdeki köy ve kasabalar çok fazla değişime uğramamış.

Provence Gezilecek Yerler

Provence Gezilecek Yerler

Bu kapsamda, Roma arenaları ve ıssız manastırları, Orta çağ papalarının sarayları ile son yılların modern yapıları, 20. Yüzyıl jet sosyetesinin bayıldığı gözde tatil yerleri, plajlar ve lavanta bahçeleri, sevimli tarihi köyler ve benzerleri gibi bir çok gezip görülecek yer var.

Geziye bölgedeki en eski yerleşim yeri olan Marsilya’dan başlanabilir. Biz öyle yaptık. Söz konusu gezinin programı için tıklayınız…

MARSİLYA

Marsilya, Avrupa’nın en eski kentlerinden birisidir. Yunanlı göçmenler tarafından 2600 yıl kadar önce kurulmuş. Bu göçmenler, o yıllarda bizim Eski Foça’dan göçmüşler. Atalarımızın ataları o zamanlar Orta Asya bozkırlarında henüz hayvan otlatıp kımız içiyorlardı.

Marsilya’nın bu eskiliğinden dolayı gezip görmeye değer bir çok yer var. Marsilya Gezilecek Yerler için tıklayınız…

AİX EN PROVENCE

Aix-en-Provence, Provence bölgesinin önemli bir tarihi ve kültürel kentidir. Marsilya’nın araçla 35 km kuzeyinde ve Cannes’in ise araçla 150 km batısında yer alıyor. Tarihi MÖ 400’lü yıllara kadar dayanıyor. MÖ 200’lü yıllara kadar bu bölgede Yunanlı gruplarla birlikte bazı kavimler barış içinde yaşamış.

Aix en Provence Cours Mirabeau Bulvarı

Aix en Provence Cours Mirabeau Bulvarı

Bu kavimler arasında bir süre sonra anlaşmazlıklar başlamış. Bunun üzerine bu kavimler Romalılardan yardım istemişler. Romalılarda hem bölgenin hem de İspanya yolunun güvenliğini sağlamak için bölgeye gelmişler. Kısa bir sürede bölgede bulunan kaplıcalar etrafına Aix-en-Provence kentini kurmuşlar. Kaplıcalarıyla nam salan bu şehir zamanla şifa arayan hastaları kendisine çekmeye başlamış ve sonuçta hızla büyümüş.

Daha sonraki tarihi süreçte şehir birtakım evrimler geçirmiş. Bu evrimlerin en önemlisi ise Provence’nin 1100 – 1400 yıllarındaki bağımsızlık günlerine denk geliyor. Bu evrede Provence’nin uzun yıllar başkentliğini yapmış. Bundan dolayı Aix-en-Provence’te gezip görülecek birçok tarihi yapı ve tarihi bina ile tarihi yer var. 150.000 civarında nüfusa sahip bu kent ve üstelik de yürüyerek gezilmeye çok uygun.

Aix En Provence Gezilecek Yerler

Aix En Provence Gezilecek Yerler

Bu gezilecek yerlerden en önemlisi, 1600’lü yıllarda kurulmuş yaşlı çınar ağaçlarının oluşturduğu Cours Mirabeau Bulvarı’dır. Bir diğeri ise 400’lü yıllardan kalma sekiz köşeli vaftiz salonu ile Cathedrale St Sauveur’dur. Bu Katedral ile Tarihi Belediye Binası arasında uzanan eski şehrin en hareketli sokağı Rue Gaston de Saporta’dır. Tüm bunlar Aix-en-Provence’ta gezilecek başlıca yerler

1600’lü yıllarda bir manastır olarak inşa edilen Muzee Granet ve 1600-1700’lü yıllarda inşa edilmiş olan görkemli malikanelerin yer aldığı Quartier Mazarin, renkli Aix Pazarı, 1665 yılında dönemin bölge kardinali tarafından metresi için bir aşk yuvası olarak yaptırdığı bal rengi Pavillon de Vendome, Aix’in doğusunda bin metre yüksekliği ve 7 km genişliği ile Mont Sainte Victoire Aix-en-Provence gezilecek diğer önemli yerler.

ARLES

Arles, Aix-en-Provence kentinin 80 km batısında yer alıyor ve Marsilya’ya ise araçla 92 km mesafede bulunuyor. Kentin günümüzde 50.000 civarında bir nüfusu var. Tarihi de MÖ 300’lü yıllara kadar dayanıyor. Bu tarihi kasabanın bölgedeki en eski büyüleyici kentlerden birisi olduğu söyleniyor.

Obélisque d'Arles

Obélisque d’Arles

Romalılar tarafından kurulmuş olan Arles, birçok Roma dönemi anıtına sahip. Bunlardan en önemlileri Les Arenes ve Arkeoloji Müzesi ile Antik Tiyatro’dur. Ayrıca 4.yy da inşa edilen hamam, mermer lahitlerle süslenmiş bulvar ve Mısır Dikilitaşı’nı da bunlara dahildir. Üstelik hepsi de birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Arles Gezilecek Yerler

Arles Gezilecek Yerler

Arles kent merkezinde gezilecek tarihi anıtların haricinde kent merkezine yakın bölgelerde mutlaka gezip görmeye değer başka yerler de var. Bunlardan en yakın olanları Les Baux de Provence Köyü ile Abbaye de Montmajour Manastırı ve Camargue Milli Parkı’dır.

LES BAUX DE PROVENCE

Les Baux de Provence Köyü, Provence Bölgesinin önemli köylerinden birisi olduğu söyleniyor. Arles kent merkezinin 19 km kuzey doğusunda yer alıyor. Bu köy, tarihi önemi sebebiyle motorlu araç trafiğine kapalı. Arles – Les Baux de Provence Köy yolu üzerinde yer alan Abbaye de Montmajour Manastırı da gezip görülmeye değer tarihi bir dini yapı.

Les Baux de Provence

Les Baux de Provence

Söz konusu tarihi yapı, Arles kent merkezinin 6 km kuzey doğusunda yer alıyor. Bu manastırın Provence’nin önemli dini yapılardan birisi olduğu söyleniyor. 900’lü yıllarda Benedikten keşişleri tarafından inşa edilmiş. Manastırdan ziyade sanki bir kale görünümünde yapılmış.

CAMARGUE

Camargue Milli Parkı, Arles’in hemen 15 km güneybatısından başlıyor ve 40 km güneydeki Akdeniz Sahili’ne kadar uzanıyor. Bu bölge aynı zamanda ulusal bir doğa koruma alanıdır. Ayrıca UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı olarak da belirlenmiştir.

Camargue Milli Parkın’nın doğal ortamını tanımak için Gines Danışma Merkezi’nden bilgi ve broşür alınarak başlanabilir. Parkın gezilmesine de Danışma Merkezinin hemen yanı başındaki Parc Ornithologique du Pont de Gue Kuş Parkı’ndan başlanabilir. Burası kuş yaşamı ve yarı yabani atları ile ön plana çıkmaktadır.

Camargue Milli Parkı

Camargue Milli Parkı

Bir başka gezip görülecek yer ise Abbaye de St Gilles Manastırı. Burası Provence’nin en güzel oymalarla süslü orta çağ manastırıdır. Camargueki etkileşimi konu alan Musee Camarguais ile Vaccares Lagünü etrafındaki bitki örtüsü ve canlı toplulukları da bu parkta başlıca gezip görülecek yerler. Ayrıca parkın güneydoğusunda ise Avrupa’nın en büyük tuzulları yer alıyor.

Tüm bunları gözlemleyebilmek için parkta tren gezileri de düzenleniyor. Bu imkândan da yararlanılabilir. Çekici sahiliyle Les Saintes Mariesde la Mer (köy) Camargue Milli Parkı’nda gezilecek diğer önemli bir nokta. Bu köy aynı zamanda bir hac alanıdır.

GOTE D’AZUR

Gote d’Azur, Cassis kasabasından başlıyor. Bu kasaba Marsilya kent merkezinin araçla 30 km güney doğusunda Akdeniz sahilinde yer alıyor. Buradan başlayan Gote d’Azur, İtalya sınırına kadar devam ediyor. Bu bölgedeki sahil kesimi ile iç kesimlerdeki dağlık bölgeyi içeriyor. Gote d’Azur bölgesi, ayrıca Fransız Rivierası diye de adlandırılıyor.

<yoastmark class=

Gote d’Azur bölgesi geniş ve kapsamlı bölge olması nedeniyle bu yazıda kısaca değindik. Ayrıca bu bölgenin içinde dünyanın en küçük ancak en bilinen ülkesi Monaco da var. Geniş ve kapsamlı ayrı bir yazıyı da hak ediyor. “Gote d’Azur hakkında bilgi ve Gote d’Azur’da gezilecek yerler” konulu yazı için tıklayınız…

Provence’ta Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda bahsedilen yerler bizim 17-28 Mart 2024 tarihli Güney Fransa gezi programımızda gezip gördüğümüz yerlerdir. Zaman kısıtlılığı nedeniyle bu bölgede gezemediğimiz ancak gezip görmeye değer başka yerler de mevcuttur. Kısaca bunlardan da bahsedelim. Arles’in 40 km kuzeyinde bulunan orta çağ dönemi papalarının bal rengi görkemli sarayları ile ön plana çıkan Avignon’u en başa koyabiliriz.

Roma Dönemi eserleriyle dikkat çeken Vaison la Romaine ile La Romaine’nin yakınlarında yer alan Les Dentelles ve 1900 metre rakımıyla bölgenin çok iyi bir manzarasını sunan Mont Ventoux bölgenin kuzeyindeki yerlerdir.

Yine bu bölgenin 50 km güneyinde lavanta tarlalarının çevrelediği Abbaye Notre-Dame de Senanque ile en eski Yahudi Sinagogu’nun yer aldığı Carpendras ve Sorgue Nehri’nin 230 m yüksekliğindeki kayalıkların arasından doğduğu görkemli manzarasıyla Fontaine de Vaucluse’yi de listeye dahil edilebilir. Aix-en-Provence kentine yakın bir bölgede ise 3 rahibe manastırının yer aldığı Abbaye de Silvance var.

Provence’ye yakın İspanya ‘nın önemli turizm kenti Barselona ve yine bu bölgeye yakın Dünya’nın sayılı küçük ülkelerinden birisi olan Andora ‘da gezilebilir.

Cevapla