ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Vancouver Gezilecek Yerler, Vancouver Nerede | Gezi Bilgileri

Vancouver Gezilecek Yerler, Vancouver Nerede

Vancouver Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, modern hayatın konforu ile doğal hayatın bir arada bulunduğu Vancouver’da gezip görülmeye değer yerler ile söz konusu yerler hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra, 3-14  Ağustos 2019 ‘da uygulamaya geçirdiğimiz Kanada Gezi Programı  içerisinde, Vancouver gezimiz esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklarda edindik.

Cypress Mountain Yolu Üzerinden Vancouver'ın Görünümü

Cypress Mountain Yolu Üzerinden Vancouver’ın Görünümü

Vancouver gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Vancouver nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısa da olsa, Vancouver hakkında bilgi de verelim.

Vancouver Nerede, Vancouver Hakkkında Bilgi

Vancouver, Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzey kesiminde yer alan Kanada’ya ait bir kenttir. Vancouver  aynı zamanda Kanada’nın İngiliz Kolombiyası eyaletinin de en önemli şehridir. Vancouver’ın Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Vancouver'ın Dünya Haritasındaki Yeri

Vancouver’ın Dünya Haritasındaki Yeri

Vancouver, özellikle zarif mimarisi, kent yaşantısının kolaylığı, son derece hareketli uluslararası limanıyla dikkat çeker. Muhteşem koyu çevreleyen yüksek, yemyeşil dağlarıyla ve tepeleriyle söz konusu kent, Kanada’nın Toronto ve Calgary gibi önemli şehirlerden daha yavaş ama emin adımlarla büyüdüğü söyleniyor. 1886 yılında Canadian Pacific Railway’ın batı kıyısındaki son istasyonu haline geldikten sonra bölgeye Avrupa’dan gelip ilk yerleşen denizci, George Van Couver. Söz konusu denizcinin ismiyle anılmış olan kent, tarihi süreç içerisinde hiçbir zaman eğlencenin önemini unutmamış.

Vancouver’dan Britanya Kolumbiyası eyaletinin başkenti olan Victoria kentine günübirlik gidip gezilebilir. Bu bilgilerden sonra Vancouver gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Vancouver Gezilecek Yerler

Modern Kuzey Amerika mimarisinin şaheserlerinden sayılan Courthouse’nin de bulunduğu Robson Square, Neo-Klasik bir tapınak olan ve Vancouver Art Gallery’e ev sahipliği yapan eski mahkeme binası, Robson Street’in Burrard ve Bute sokakları arasında değişik ülke restoranlarının bulunduğu yer, Robson Square’nin doğusunda bulunan Granville Mall, liman bölgesindeki Canade Place, Pender Street boyunca uzanan Chinatown, 2 West Hastings Street’teki Asya kültürünü derinlemesine anlama fırsatı sunan Centre A, Carrall ve Pender sokaklarının kesiştiği noktada bulunan ve doğanın minyatür takliti olarak anılan klasik Çin bahçe düzenleme merkezi Dr Sun Yat Sen Garden, Water ve Hastings sokakları arasında yer alan ve kırmızı tuğladan kaldırım taşlarıyla Vancouver’ın başlangıç yıllarından kalma seyyar satıcı cenneti Gastown, Water Street’in batı ucunda bulunan ve her 15 dakikada bir düdük sesiyle sinyal veren dünyanın ilk buharlı saati, Kuzey Amerika’nın en güzel şehir parklarından birisi olan Stanley Park, Vancouver şehir merkezinde gezebileceğimiz başlıca yerler arasında.

Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver gezilecek yerler ile Vencouver’da görülmeye değer yerleri gezmeye kentin ana merkezini de oluşturan Courthouse ve Robson Square’den başlanabilir.

Courthouse ve Robson Square

Modern Kuzey Amerika mimarisinin şaheserlerinden olduğu söylenen Courthouse, Robson Square’nin en önemli yapısı. Vancouver mimarisinin en belirgin karakteristik özelliklerini taşıdığı söylenen bu yapı, 7 katlı ve yatay olarak tasarlanmış. Söz konusu binanın etrafı çok yüksek gökdelenlerle çevrilmiş olsa bile hemen göze çarpan bir özelliğe sahip. Bina bölümlerinin, cam koridorlarla birbirine bağlandığı bu binada; ofisler, mahkeme salonları, dükkanlar, restoranlar ve kafeler bulunuyor. Minyatür çam ormanları, çiçekli küçük çalılar, güller, japon ağaçları ve portakal ağaçları olan bu binada, suları bir kattan diğerine akan havuzlar da mevcut. Ayrıca özellikle patencilerin ilgisini çeken rampa ağı ve özel günlerde büyük kalabalıkların toplandığı alanlar ile ilgi çekici merdivenlerde bu yapıda yer alıyor. Vancouver gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan Robson Square’nin bir başka önemli yapısı ise Vancouver Art Gallery.

Vancouver Art Gallery

Vancouver Art Gallery’e ev sahipliği yapan bu tarihi bina, aynı zamanda eski bir mahkeme binasıymış. Ayrıca yine eskiden Neo-Klasik bir tapınak olan söz konusu bina, Erickson tarafından restore edilmiş.

Vancouver Art Gallery

Vancouver Art Gallery

Kanadalı sanatçılara ayrılmış sergideki eserlerin bazıları Emily Carr’a ait. Yörede çatlak Millie olarak bilinen bu sanatçı, yıllar boyunca yerliler arasında resim yapmış. Aynı zamanda Victoria’da bir de pansiyon işleten söz konusu sanatçı, evcilleştirdiği maymunu bebek arabasıyla gezdirerek sıradışı davranışlar da sergiliyormuş. Emily Carr, yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkardığı güçlü ve etkileyici peysajları ve koyu renklerle resmettiği totem temalarıyla kendine has bir tarz yaratmış.

Vancouver gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan Robson Square’nin hemen batı tarafından başlayan değişik ülke restoranlarının bulunduğu kozmopolit bir bölge bulunmaktadır.

Burrard ve Bute Sokakları Arası

Robson Square’den başlayıp Robson Street üzerinden batıya doğru yüründüğünde Robson Street’i 90 derecelik açı ile kesen üçüncü sokak Burrard Street’tir. Bu sokaktan başlayan ve Bute Street’e kadar olan bu bölümde; İskandinav, Vietnam, Japon, İtalyan ve Fransız restoranlarının başı çektiği birçok değişik ülkenin restoranı bulunmaktadır. Damak zevki çeşitliliğine önem verenler için güzel bir bölge denebilir. Buradan doğuya yani limana doğru yüründüğünde limanda yer alan, Canade Place’ye ulaşılıyor.

Canade Place

Adeta bir transatlantiğe benzeyen bu bina, limana doğru bir çıkıntı yapıyor. Aynı zamanda Expo-86’nın ulusal pavyonluğunu da yapmış olan söz konusu bina, beyaz yelkenleriyle 19.yy’daki limanları anımsattığı da söylenebilir.

Canade Place

Canade Place

Buradan tekrar Robson Square istikametine doğru yüründüğünde 5’inci sıradaki sokak, Chinatown.

Chinatown

Pender Street boyunca uzanan Chinatown, Kanada’nın en kalabalık Çin mahallesi olduğu söyleniyor. Bu bölgeye, Canada Pacific Railway’in yapımında çalıştırılmak üzere getirilen göçmenlerin torunlarının yaşadığı yer, diyebiliriz. Bu bölgede, Hong Kong, Tayvan ve Çin’den getirilen saten ve ipek giysi, bambu ve seramik eşyalar, geleneksel ilaç ve baharatların yanısıra meyve, sebze ve balık satan birçok dükkân da yer alıyor.

Chainetown

Chainetown

Turistleri cezbeden gösterişli bir dekorasyona sahip bu caddede, ızgara yapılmış domuz ve kümes hayvanları restoranların vitrinlerini süsler. Pender Street boyunca güneydoğu istikametinde yürümeye devam ettikten sonra, Victoria Square’den itibaren hemen sol tarafta, Gastown yer alıyor.

Gastown

Water ve Hastings sokakları arasında yer alan Gastown, kırmızı tuğladan kaldırım taşlarıyla dikkat çekiyor. Bu bölgenin en büyük özelliği ise Vancouver’ın başlangıç yıllarından kalma seyyar satıcı cenneti olması. Burası seyyar satıcıların yanı sıra; butikler, hediyelik eşya dükkanları, barları ve restoranları ile de dikkat çekiyor.  Victoria Square’den direk sahile doğru yüründüğünde, Water Street’in batı ucunda dünyanın ilk buharlı saati yer alıyor.

Dünyanın İlk Buharlı Saati

Dünyanın İlk Buharlı Saati

Bu buharlı anıtsal saat her 15 dakikada bir düdüklü sinyal veriyor. Water Street’in doğu ucunda ise bölgeye ismi verilen Gassy Jack’ın heykeli var. Eski bir nehir teknesi kaptanı olan Gassy Jack, bir zamanlar içki satışının yasak olduğu bu bölgede, eski bir bar sahibiymiş ve kendini belediye başkanı ilan etmiş. Heykelin bulunduğu bu noktadan Pender Street istikametine doğru yüründüğünde Pender Street ile Carrall Street’in kesiştiği bölgede gezip görülmesi gereken bir başka yer ise Dr Sun Yat Sen Garden.

Dr Sun Yat Sen Garden

Doğanın minyatür taklidi olduğu söylenen Dr Sun Yat Sen Garden, klasik Çin bahçe düzenleme merkezi Suzhou’dan gelen peyzaj sanatçıları tarafından Taocu Yin-yang felsefesini yansıtacak biçimde düzenlenmiş. Buranın en büyük özelliklerinden birisi ışığın gölge ile dengelenmiş olması. Zemindeki kireçtaşının delikli ve pürüzlü yüzeyi (yang), sakin havuzların ve akarsuların pürüzsüz dingin yüzeyini (yin) dengelediği söyleniyor.

Dr Sun Yat Sen Garden’daki; fundalık, insanın erdemlerini; çam, bambu ve kış eriği ise gücü, zarafeti ve hayatın yenilenmesini temsil ettiği söyleniyor. Dr Sun Yat Sen Garden ile Andy Linigstone Park arasından geçen Keefer Street boyunca doğuya doğru ilerlediğimizde Gore Avenua’ya varmadan önce sağ tarafta Centre A yer alıyor.

Centre A

Asya kültürünü derinlemesine anlama fırsatı sunan Centre A’da, doğu Asya kültürünü içeren kostüm ve fotoğraflar sergileniyor. Burada Çin, Japon, Hindistan, Kore ve Endonezya çağdaş sanatına ait sergiler, özellikle dikkat çekiyor.

Vencouver’da gezip görülecek yukarıda bahsedilen yerler tamamen birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde. Centre A’yı gezdikten sonra buradan Kuzey Amerika’nın en güzel şehir parklarından birisi olan Stanley Park’ı gezip görmeye araçla gidilebilir.

Stanley Park

Stanley Park, bir zamanlar, Kraliyet donanmasına gemi direği ve seren kerestesi sağlamak amacıyla devlet tarafından kullanılmış. Bu park, Duglasgöknarı ve Sitka Ladinleri ile sedir ağaçlarından oluşan toplan 405 hektarlık bir ormandan oluşuyor. Burası 1889 yılında park olarak kiralanmış ve dönemin Kanada Genel Valisi Lord Stanley’in de adıyla anılmaya başlanmış.

Stanley Park

Stanley Park

Bu park, koşu ve yürüyüş yapılabilecek, bisiklete binilebilecek deniz kenarında harika bir yer diyebiliriz. Söz konusu parkın kent merkezi tarafından giriş yapılan bölgede bulunan Denman Street’ten bisiklet kiralanabilir. Buradan Stanley Park’ın 13 km güneybatısında yer alan English Bay’ı gezip görmeye, araçla gidilebilir.

English Bay

English Bay, Vencouver-Victoria feribot iskelesi ile şehir merkezi arasında olan bölgesinde yer alıyor. Hoş plajlarıyla Point Grey, Kuzey Amerika’nın en güzel kampüsüne sahip University of British Colombia, Üniversitenin gururu Museum of Anthropology, müzenin hemen güneyinde Japon klasik bahçe düzenleme sanatının güzel bir örneği olan Nitobe Memoriel Garden, bu bölgede gezip görebileceğimiz başlıca yerler.

Cevapla