ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Kanada Turu ve Kanada Gezi Programı | Gezi Bilgileri

Kanada Turu ve Kanada Gezi Programı

Kanada Turu ve Kanada Gezi Programı başlık bu yazı, 12 günlük Kanada gezisinde; Kanada’da gezilebilecek yerleri, gezilecek yerlerin ölçekli olarak haritadaki yerlerini, söz konusu yerler hakkında çok kısa bilgileri, gezilecek yerlerde yapılacak konaklama sürelerini, gezilecek yerler arasında yapılacak olan ulaşım vasıtalarını içermektedir.

Kanada’nın çok geniş bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle 12 günlük bir sürede ancak bazı bölgeler gezilebilmektedir. 12 gün süreli ve 3-14 Ağustos 2019 tarihli bu gezinin programı da Doğu Kanada Turu Gezi Programı ve Batı Kanada Turu Gezi Programı şeklinde iki alt başlıkta hazırlanmıştır.

Kanada Gezi Rotası

Kanada Gezi Rotası

Doğu Kanada Turu Gezi Programı

Doğu Kanada Turu Gezi bölümü sırasıyla; Kanda’nın en kalabalık ve en büyük şehri Toronto, Dünya’nın sayılı şelalerinden Niagara Şelaleleri, Kanada’nın başkenti Ottawa, Kanada’nın ikinci kalabalık şehri Montreal ve adeta bir Fransız şehri havasında olan Quebec City’yi içermektedir.

Doğu Kanada Gezilecek Yerler

Doğu Kanada Gezilecek Yerler

Doğu Kanada Turu Gezi bölümü sırasıyla şehir bazında gün gün aşağıya çıkarılmıştır.

1’inci Gün, 3 Ağustos 2019 Cumartesi; İSTANBUL – TORONTO/Kanada

Saat 07.10’da Lot Polish Airlınes ile Kuzey Amerika yolculuğumuz aktarmalı uçuşla başlıyor. İlk önce 2 saat 35 dk. lık bir uçak yolculuğunun ardından, yerel saat ile 08.45’de Polonya’nın başkenti Varşova’nın Frederic Chopin havaalanına ulaşıyoruz. Varşova’dan Toronto’ya yapacağımız yolculuk ise yine Lot Polish Airlınes ile ve saat 17.05’te başlıyor. 8 saat 40 dk. lık bekleme süresi içerisinde fırsattan istifade ile Varşova’yı geziyoruz. Varşova Gezimize müteakip saat 17.05’de Toronto’ya hareket ediyoruz. 9 saat 15 dk. lık bir uçuşun ardından yerel saat ile 20.20’de Kanada’nın Toronto kentine uçuşumuzu tamamlıyoruz. Kanada Turu kapsamında ilk üç gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız, Kensıngton Market’teki Augusta Avenue de yer alan dairemize yerleşiyoruz. Ardından zamanımız olursa kendimizi Toronto sokaklarına bırakıyoruz. Geceleme Toronto’da.

2’inci Gün, 4 Ağustos 2019 Pazar; TORONTO

Kahvaltı sonrası Toronto şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. 360 derecelik açı ile panoramik bir şehir manzarası sağlayan, 553 m.lik yüksekliği ile Dünya’nın en yüksek kuleleri arasında yer alan CN Tower; sanat galerileri, oyun alanları, butikleri, barları ve lokantaları ile göze çarpan Harbourfront; çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlendiği Queens Bay, kentin telaşından ve gürültüsünden kaçış fırsatı sağlayan Toronto Adaları, ülkenin korunmasına ve güzelleştirilmesine özen gösterilen Fort York, Toronto’nu ruhunu oluşturan Union Station, Toronto’da gezip görülecek yerler arasında.

Toronto Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler

Devamında Pazar günleri bit pazarı kurulan ve aynı zamanda sokak müzisyenlerini de içinde barındıran yarı kapalı St. Lawrence Market, Katolik St. Michael Katedral, içinde barındırdığı büyük havuzun kışın buz pateni pistine dönüştüğü yazın ise festivallere ve müzik konserlerine ev sahipliği yapan aynı zamanda belediye yönetim merkezi de olan Nathan Phillips Square; içinde ve etrafında hükümet binalarının olduğu oval şekilde yapılmış Queen’s Park; kentin en moda alışveriş merkezlerinden Yorkville Toronto’da başlıca gezip görülecek yerler arasında. Söz konusu yerlerin tamamı da birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.

Şehir gezimiz esnasında yarın günübirlik yapacağımız Niagara Şelaleleri gezimiz için tur satın alıyoruz. Ya da araç kiralama ve ulaşım imkanlarını araştırıyoruz. Ayrıca yarından sonraki gün yapacağımız Ottawa yolculuğu için otobüs biletleri ile Lawrence Nehri üzerindeki Ottawa’ya daha yakın olan Bin Adalar tekne turu programlarını araştırıyoruz. Geceleme Toronto’da.

3’üncü Gün, 5 Ağustos 2019 Pazartesi; TORONTO – NİAGARA ŞELALELERİ- TORONTO

Otelimizdeki kahvaltının ardından sabahın erken saatlerinde günübirlik yapacağımız Niagara Şelaleleri gezimize başlıyoruz. Araçla 90 dakikada gidilebilen Niagara Şelaleleri, Toronto’nun 130 km güneyinde yer alıyor.

Yılda 12 milyon ziyaretçisi olduğu söylenen söz konusu şelaleler, Kanada tarafından izlendiği gibi Amerika Birleşik Devletleri tarafından da izlenebiliyor. Aynen Güney Amerika’daki Iguazu Şelaleleri ve Afrika’daki Victoria Şelaleleri ’nde olduğu gibi.

Okuduğum kaynaklardan saniyede ortalama 2.830 metreküp hızla aktığını yazan Niagara Şelalelerinin; Amerika tarafında 328 m genişliğinde ve 56 m yükseklikten, Kanada tarafında ise 675 m genişliğinde ve 52 m yükseklikten aktığı söyleniyor. Bu durumda, daha geniş bir bölgeyi kaplaması nedeniyle şelaleleri, Kanada tarafından izlemenin daha çarpıcı olduğu bir gerçek.

Gezinin bitiminde tekrar Toronto’ya dönüyoruz. Vakit olursa dönüş yolunda gezip görülecek yerlere de bakıyoruz. Toronto’ya ulaştığımızda vakit olursa Toronto şehir gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geceleme Toronto’da.

4’üncü Gün, 6 Ağustos 2019 Salı; TORONTO – OTTAWA/Kanada

Sabahın erken saatlerinde otelimizde yapacağımız kahvaltıya müteakip otelimizden ayrılıyoruz. Kanada’nın doğu kesiminde gezilecek bir başka yer olan ve Toronto’nun 450 km kuzeydoğusunda yer alan, Ottawa’ya otobüs ile ya da kiralayacağımız bir araçla gidiyoruz. Kanada’nın aynı zamanda başkenti de olan Ottawa’ya, Toronto’dan araçla 4,5 saatte ulaşılabiliyor. Bu arada, yolculuk esnasında Lawrence Nehri üzerinde yer alan Bin Adalar’ı da ziyaret edebiliriz.

Kanada Turu kapsamında ikinci kentimiz Ottawa’ya ulaşmaya müteakip, Airbnb’nden kiraladığımız, Chinatown’daki, 126 Cambridge Street North 2’de yer alan dairemize yerleşiyoruz. Ardından vakit kaybetmeden şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz.

1850’li yıllar da yapılan Parliament Buildings; Londra’da ki Big Ben gibi, dört tarafında yer alan saatleri ve 53 çanıyla 92 m yüksekliğindeki Peace Tower; 1916 yılında çıkan büyük yangında şans eseri yanmaktan kurtulan, çam kaplamalı Library of Parliament; Londra’daki Buckingham Sarayı’nda olduğu gibi, her gün 09.45’te görkemli törenlerin yapıldığı Changing of the Guard; kentin ilk asfalt caddesi ve aynı zamanda ülkenin trafiğe kapalı ilk yaya bölgesi olan Sparks Street Mall, Ottawa’da gezip görülecek yerler arasında.

Ottawa Gezilecek Yerler

Ottawa Gezilecek Yerler

Devamında aynalı camlarla kaplı Bank of Kanada, kışın donarak 200 km’lik dünyanın en uzun bir buz pisti olan Ridea Canal, 1846 yılından beri kentin popüler mekanı olan Byward Market, büyükelçiliklerin ve bakanların evlerinin sıralandığı kentin en şık mahallelerine doğru uzanan Sussex Drive; çok güzel düzenlenmiş bahçelerin ve malikanelerin bulunduğu Rockcliffe park Ottawa’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerlerin tamamı da birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.

Ayrıca şehir gezimiz esnasında yarın öğlen saatlerinde yapacağımız Montreal yolculuğu için otobüs biletlerimizi de alıyoruz. Bu arada Lawrence Nehri üzerinde yer alan Bin Adalar’ı Toronto – Ottawa yolculuğu sırasında ziyaret etmemiş isek buradan nasıl yapabiliriz, onu da araştırıyoruz. Geceleme Ottawa’da.

5’inci Gün, 7 Ağustos 2019 Çarşamba; OTTAWA – MONTREAL/Kanada

Sabahın erken saatlerindeki kahvaltıya müteakip Ottawa şehir gezimize görmediğimiz yerler varsa devam ediyoruz. Daha sonra Kanada’nın doğu kesiminde gezilecek bir başka kent olan Ottawa’nın 200 km doğusunda yer alan, Montreal’e otobüs ile hareket ediyoruz.

Montreal’e ulaşmaya müteakip, Montreal’de iki gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız, Mont Royal’daki 3633 Avenue de I’Hotel-de-Ville’de yer alan dairemize(Un beau 31/2 au coeur du plateau) yerleşiyoruz. Ardından zamanımız olursa kendimizi Montreal sokaklarına bırakıyoruz. Geceleme Montreal’da

6’ıncı Gün, 8 Ağustos 2019 Perşembe; MONTREAL

Kahvaltının ardından, şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Şehrin panoramik olarak yüksekten görülebileceği Parc du Mont Royal; kereste ve taştan yapılan, geceleri de aydınlatılan Chalet de la Montaigne, Vieux(old) Montreal; Vieux Port, rengarenk ve ağaçlık bir bölge olan Place Jacques Cartier, Hotel de Ville(City Hall), huzur dolu bir bahçeye bakan lokantalar ve büroların oluşturduğu 19.yüzyıl binalar grubu Ecuries d’Youville; Square Dorchester, Montreal’in muazzam yeraltı pazarı ve söz konusu pazarın girişi olan Place Ville Marie; yerel tarihin sergilendiği McCord Muzeum, neredeyse tek başına bir mahalle olan Boulevard St. Laurent, fish markıt, Olympic Park, Botanical Garden, İle Ste Helene ve La Ronde eğlence parkı Montreal’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerlerin tamamı da birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.

Montreal Gezilecek Yerler

Montreal Gezilecek Yerler

  • Montreal Gezilecek Yerler hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız…

Şehir gezimiz esnasında yarın sabah saatlerinde yapacağımız Quebec City yolculuğu için otobüs biletlerimizi de alıyoruz. Geceleme Montreal’da.

7’inci Gün, 9 Ağustos 2019 Cuma; MONTREAL – QUEBEC CİTY/Kanada

Sabahın erken saatlerinde yapacağımız kahvaltıya müteakip, Kanada’nın doğu kesiminde gezilecek bir başka şehir olan Montreal’in 260 km kuzeydoğusunda yer alan, Quebec City’ye otobüs ile hareket ediyoruz.

Quebec City’ye ulaşmaya müteakip, Quebec City’de bir gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız, Downtown’daki 763 Boulevard Charest Est Ville de Quebec’te yer alan dairemize(Quebec City Apartment) yerleşiyoruz. Yerleşmenin ardından şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz.

Kentin başlıca simgesi Fairmont Chateau Frontenac, Lawrence Nehri ve Ile d’Orleans’ın muhteşem bir manzarasını sunan Dufferin Terrace, Old Quebec’in kalbi olan Place d’Armes, sanatçıların çalışmalarını sergilemek ve resim yapmak için bir araya geldiği rue de Tresor, 1700’lü yılların evleri kafeleri ve kitapçılarıyla adeta bir Paris havası yaratan Latin Quarter, 1804 yapımı zarif kulesi ve İngiliz meşesinden yapılma eski sıralarıyla dikkat çeken Holy Trinity Cathedral, Eski tarihlerde bölgedeki Manastırlıların sığırlarının otlatıldığı günümüzde ise yorgunluk atmak için mükemmel bir yer olan Parc de l’Esplanade, Quebec City’de gezip görülecek başlıca yerler.

Quebec City Gezilecek Yerler

Quebec City Gezilecek Yerler

Devamla 1600 ve 1700’lü yılların restore edilmiş evlerinin bulunduğu Place Royale ve Place Royale hakim Notre Dame des Victoria kilisesi; bir çok güzel antika dükkanlarının yer aldığı çiçek yatakları fıskiye ve şelalelerin bulunduğu Old Port(Vieux Port); bir zamanlar güçlü bir tabya olan yıldız biçimindeki Citadel, Battlefields Park ve parkın güneyinde bulunan Musea National des Beaux Arts de Quebec, Quebec City’de gezilecek başlıca yerler. Söz konusu yerlerin tamamı da birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.

  • Quebec City Gezilecek Yerler hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız…

Geceleme Quebec City’de. Doğu Kanada Turu Gezi programını burada bitirdikten sonra buradan itibaren aşağıya Batı Kanada Turu Gezi Programı  sırasıyla şehir bazında gün gün aşağıya çıkarılmıştır.

Batı Kanada Turu Gezi Programı

Batı Kanada Turu gezi bölümü sırasıyla; adeta bir İngiliz şehri havasında olan Victoria, Victoria çevresi ve Vencouver Adası, Vencouver çevresi ve Kanada’nın en güzel kentlerinden birisi olan Vencouver’ı içermektedir. Batı Kanada Turu Gezi bölümü sırasıyla şehir bazında gün gün aşağıya çıkarılmıştır.

Batı Kanada Gezilecek Yerler

Batı Kanada Gezilecek Yerler

8’inci Gün, 10 Ağustos 2019 Cumartesi; QUEBEC CİTY – VİCTORİA/Kanada

Sabahın erken saatlerindeki kahvaltıya müteakip şehir gezimize görmediğimiz yerler varsa gezip görmeye devam ediyoruz. Daha sonra Kanada’nın doğu kesimindeki gezimizi tamamlayarak, Kanada’nın batı kesimindeki gezimizi yapmak üzere Air Canada Havayolları ile Montreal üzerinden aktarmalı olarak Victoria’ya hareket ediyoruz.

Aktarmalar dahil 7 saat 16 dk. lık bir uçak yolculuğuna müteakip Victoria’ya ulaşıyoruz. Victoria’ya varışa müteakip, Victoria’da iki gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız, Downtown’a yakın 848 Mason Street 304’de yer alan dairemize(Urban Oasis) yerleşiyoruz. Yerleşmenin ardından zamanımız müsait olursa Victoria’yı keşfe çıkıyoruz. Geceleme Victoria’da.

9’uncu Gün, 11 Ağustos 2019 Pazar; VİCTORİA

Sabah kahvaltımızın ardından Victoria şehir gezimize başlıyoruz. Alışveriş caddelerindeki asılı sepetlerde bulunan sardunyalar, evlerin bahçelerindeki ortancalar ve güller, park ve seralardaki fundalıklar ve egzotik çiçekler, geceleri binlerce ampulle aydınlatılan peri masallarındaki mekanlara benzeyen Parliament Buildings, Parlamentonun doğusundaki Royal BC Museum, müzenin önünde yer alan 62 çanlı ve ülkenin en uzun çan kulesi olan Hollanda kökenli Kanadalıların hediyesi Netherlands Tower, şehrin en önemli yerli oyma sanatı koleksiyonlarını barındıran Thunderbird, çiçeklerle çevrili çimenlikler ile meşe ve sedir gibi korularla yeşilliğin doruğa ulaştığı Beacon Hill Park, deniz seviyesinin altındaki koridorlarıyla son derece doğal bir akvaryum olan limandaki Pacific Undersea Gardens, Conde Nast’ın Traveller dergisinin Kuzey Amerika’nın görülmeye değer en iyi kent seçtiği Victoria’da gezip göreceğimiz başlıca yerler.

  • Victoria Gezilecek Yerler hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız…
Victoria Gezilecek Yerler

Victoria Gezilecek Yerler

Gezi esnasında; yarın araçla yapacağımız Victoria çevresi, Vancouver Adası ve Vencouver çevre gezisi için araç kiralıyoruz. Yarın araçla yapacağımız Nanaimo – Horseshoe Bay Arabalı feribot yolculuğu için feribot saatlerine ve feribot bilet işlemlerine de bakıyoruz. Geceleme Victoria’da.

10’uncu Gün, 12 Ağustos 2019 Pazartesi; VİCTORİAVENCOUVER ADASI – WHİSTLER – VENCOUVER

Kahvaltının ardından vakit kaybetmeden yola çıkıyoruz. Bugün Dünyanın en büyük ladin ağaçlarıyla dolu ormanlara sahip Vencouver Island’ı günübirlik kiraladığımız araçla geziyoruz. Önce Britanya Kolombiya’sı ile Orta batı Amerika’ya kadar uzanan Kayalık Dağları ve deniz manzarasını izleyerek bir kıyı kenti olan Nananimo’ya doğru ilerliyoruz.

Nanaimo’dan kuzeye doğru 40 km mesafede yer alan Parksville ile adanın batısında bulunan Pacific Rim National Park arasındaki yolun çevresinde birçok gezip görülecek yer var. Bu yolun çevresinde bulunan kırmızı sedir ve yaşlı Sitka ladinlerinin oluşturduğu ormanlar, yine aynı yol üzerinde bulun; Little Qualicum Falls, piknik yapma ve yüzme imkânı da olan Cameron Lake, 300 yıldan daha yaşlı ve en yaşlılarının 12.yüzyıldan kalma olduğu söylenen ortalama 76 m boylarıyla Duglasgöknarlarıyla kaplı ormanlardan oluşan Cathetral Grove, başlıca göreceğimiz yerler arasında. Cathetral Grove’den sonra 20 km daha gidip Port Alberniyi de gördükten sonra tekrar geri Nanaimo’ya dönüyor. Ardından Arabalı feribotla Nanaimo’dan Horseshoe Bay’a geçiyoruz.

Horseshoe Bay’a geçişin ardından kiraladığımız araçla Vancouver’ın 120 km kuzeydoğusunda yer alan Whistler kayak bölgesine doğru gidiyoruz. Telesiyejlerle bölgedeki dağların zirvesine çıkıyor ve Kayalık dağlarının muhteşemliğini buradan da izliyoruz. Gezi esnasında öğrendiğimiz diğer yerleri de gezebiliriz. Gezi bitiminde Vancouver’a dönüyoruz. Geceleme Vencouver’da, iki gece konaklayacağımız, Airbnb’nden kiraladığımız, 5894 Lincoln Street’te yer alan dairemizde.

11’inci Gün, 13 Ağustos 2019 Salı; VANCOUVER

Otelimizdeki kahvaltının ardından yürüyerek şehir gezimize başlıyoruz. Vencouver-Victoria feribot iskelesi ile şehir merkezi arasında olan English Bay bölgesinde; hoş plajlarıyla Point Grey, Kuzey Amerika’nın en güzel kampüsüne sahip University of British Columbia, Üniversitenin gururu Museum of Anthropology, müzenin hemen güneyinde Japon klasik bahçe düzenleme sanatının güzel bir örneği olan Nitobe Memoriel Garden, bu bölgede gezip görebileceğimiz başlıca yerler.

Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver Gezilecek Yerler

Bugünkü gezimize daha sonra Modern Kuzey Amerika mimarisinin şaheserlerinden sayılan Courthouse’nin de bulunduğu Robson Square, Neo-Klasik bir tapınak olan ve Vancouver Art Gallery’e ev sahipliği yapan eski mahkeme binası, Robson Street’in Burrard ve Bute sokakları arasında değişik ülke restoranlarının bulunduğu yer, Robson Square’nin doğusunda bulunan Granville Mall, liman bölgesindeki Canada Place, Pender Street boyunca uzanan Chinatown, 2 West Hastings Street’teki Asya kültürünü derinlemesine anlama fırsatı sunan Centre A, Carrall ve Pender sokaklarının kesiştiği noktada bulunan ve doğanın minyatür takliti olarak anılan klasik Çin bahçe düzenleme merkezi Dr Sun Yat Sen Garden, Water ve Hastings sokakları arasında yer alan ve kırmızı tuğladan kaldırım taşlarıyla Vancouver’ın başlangıç yıllarından kalma seyyar satıcı cenneti Gastown, Water Street’in batı ucunda bulunan ve her 15 dakikada bir düdük sesiyle sinyal veren dünyanın ilk buharlı saati, Kuzey Amerika’nın en güzel şehir parklarından birisi olan Stanley Park, Vancouver şehir merkezinde gezebileceğimiz diğer yerler arasında.

  • Vancouver Gezilecek Yerler hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız…

Gezi esnasında; yarın otobüsle yapacağımız Seattle yolculuğu için otobüs saatlerine ve otobüs bilet işlemlerine de bakıyoruz. Gezinin bitiminde geceleme Vencouver’da.

12’inci Gün, 14 Ağustos 2019 Çarşamba; VANCOUVER – SEATTLE/USA

Otelimizdeki kahvaltının ardından bugün itibariyle 18 günlük Kanada gezimizi tamamlıyor ve Amerika Birleşik Devletleri batı kıyıları ile Amerika’nın orta batı kesimi gezimize başlıyoruz.

Bugünkü gezimizin ilk durağı Kanada’nın Vancouver kentinin 220 km güneyinde yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en kuzey batı köşesinde bulunan Seattle’a doğru otobüsle yola çıkıyoruz. Vancouver’dan araçla 2.5 saatte ulaşılabilen Seattle, son yıllarda yıldız gibi parlayan teknolojik alanlarıyla, güneşli ve hareketli bir şehir.

  • Seattle Gezilecek Yerler hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız…

Cevapla