ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Toronto Gezilecek Yerler ve Toronto Nerede | Gezi Bilgileri

Toronto Gezilecek Yerler ve Toronto Nerede

Toronto Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, çok iyi bir kent yaşamı sunan Toronto’nun gezip görülmeye değer yerleri hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra, 3-14  Ağustos 2019 ‘da uygulamaya geçirdiğimiz Kanada Gezi Programı  içerisinde Toronto gezimiz esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklarda edindik.  Toronto gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Toronto nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısada olsa, Toronto hakkında bilgi de verelim.

Toronto Nerede ve Toronto Hakkkında Bilgi

Toronto, Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzey kesiminde yer alan Kanada’ya ait bir kenttir. Toronto  aynı zamanda Kanada’nın da en parlak ticaret merkezidir. Toronto’nun Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Toronto’nun Haritadaki Yeri

Avrupalılar buraya gelmeden önce, burada Huronlar yaşıyormuş ve burada ticaret yapıyorlarmış. Huronluların dilinde Toronto, “buluşma yeri” demekmiş. Kanada’nın en kalabalık ve en büyük şehri olma unvanlarını da elinde bulunduran söz konusu kent, bu özellikleri nedeniyle birçok farklı kültür ve etnik grubu da içinde barındırmaktadır. Bu bilgilerden sonra Toronto gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Toronto Gezilecek Yerler

Günümüzde şehir nüfusunun yarısına yakınını azınlıkların oluşturduğu söylenen Toronto, her yönden gezip görmeye değer birçok yere sahip.

Toronto Gezilecek Yerler

Dünya’nın en yüksek kuleleri arasında yer alan CN Tower, barları ve lokantaları ile göze çarpan Harbourfront, çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlendiği Queens Bay, kentin telaşından ve gürültüsünden kaçış fırsatı sağlayan Toronto Adaları, ülkenin korunmasına ve güzelleştirilmesine özen gösterilen Fort York, Toronto’nu ruhunu oluşturan Union Station, yarı kapalı St Lawrence Market, Katolik St Michael Katedral, yazın festivallere ve müzik konserlerine ev sahipliği yapan Nathan Phillips Square, oval şekilde yapılmış Queen’s Park, kentin en moda alışveriş merkezlerinden Yorkville, Toronto gezilecek yerler listesine alınabilecek başlıca yerler.

Şimdi Toronto gezilecek yerler ve görülmeye değer söz konusu yerler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye başlayalım.

Nathan Phillips Square

Toronto gezilecek yerler ve görülmeye değer yerleri gezmeye, ismini Toronto’nun ünlü bir belediye başkanın isminden alan Nathan Phillips Square’den başlanabilir. Bu meydan aynı zamanda Toronto’nun da ana meydanını teşkil eder. Belediye yönetim merkezini de oluşturan söz konusu meydan, yazın festivallere ve müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor. Nathan Phillips Square’nin içinde barındırdığı büyük havuzun kışın buz pateni pistine dönüştüğü ve yıl başlarında da Noel kutlamalarının burada yapıldığı söyleniyor.

Nathan Phillips Square

Nathan Phillips Square

Söz konusu meydanda yer alan saat kulesi ve 1899 yılı yapımı Neo Gotik bir taş yapıt olan Old City Hall de günümüzde mahkeme binasına dönüştürülmüş. Nathan Phillips Square’nin diğer ünlü binası ise Old City Hall’in mahkeme binasına döndürülmesinden sonra yerine yapılan oldukça çarpıcı ve modern tarzıyla New City Hall’dir. Nathan Phillips Square’den liman istikametine doğru yüründüğünde, yol üzerinde, Toronto gezilecek yerler ve görülmeye değer yerler listemizdeki bir başka yer olan, Union Station yer alıyor.

Union Station

İlk kurulduğu yıllardan günümüze kadar Toronto’nun şehir merkezini oluşturan Union Station, adeta kentin ruhunu da oluşturuyor denebilir. Buradaki istasyon binaları Yunan tapınakları tarzında yapılmış ve 1927 yılında Galler Prensi tarafından hizmete açılmış. Binada çeşitli sütunlar var, bazı yerleri kahraman heykelleri de dikilmiş. Tavanları ise seramikten yapılmış.

Union Station

Union Station

Toronto’daki bu istasyon kıta aşırı demiryollarının ve VIA Rail demiryollarının merkezi olmanın yanında, kentin de ticaret ve endüstri merkezi olduğu söyleniyor. İstasyonun bulunduğu sokağın hemen karşısında yer alan Fairmont Royal York oteli, iş adamlarına ve sanayicilere toplantı mekânı sağladığı söyleniyor. Bu otel, 1929 yılındaki görkemli haline benzeyecek şekilde yenilenmiş.  Otel aynı zamanda dükkanların, mağazaların ve bankaların bulunduğu büyük bir yer altı meydanına da bağlı.

Union Station’un bulunduğu bölgede yer alan ve 40.000 katılımcıyı ağırlayabilecek kapasiteye sahip olduğu söylenen Metro Toronto Convention Centre  de gezilebilir. Bu bölgede önemli bir kültür merkezi niteliğine sahip saydam yapılı Roy Thomson Hall binası da görülmeye değer yerler arasında olduğu söylenebilir.

CN Tower

Toronto gezilecek yerler ve görülmeye değer yerler listesindeki en ilginç yerlerden birisi de CN Tower. 553 m’lik yüksekliği ile Dünya’nın en yüksek kuleleri arasında yer alan CN Tower, 360 derecelik açı ile panoramik güzel bir şehir manzarası sağlıyor.

Bu dikkat çekici kule, aslında büyük bir TV anteni. Yapımcısı da adının ilk harflerini aldığı Canada(C) National(N) demiryolu ve telekomünikasyon şirketi.

CN Tower

CN Tower, dört gözlem katından oluşuyor ve söz konusu katlara kulenin dışından asansör yardımıyla çıkılıyor. Bunlardan ilki 342 metre yükseklikteki Glass Floor(Cam Taban), buradan aşağıdaki zemin izlenebiliyor. Buradan sonraki katta ise Horizons Cafe var. Üçüncü katta da 351 metre yükseklikteki 360. Burası kaliteli yemekler sunan bir restoran. Söz konusu restoran, kendi ekseni etrafında dönerek 360 derecelik bir şehir manzarası sunuyor. Kendi ekseni etrafındaki 360 derecelik bir turunu ise 72 dakikada tamamlıyor. 447 metre yükseklikteki dördüncü katta yer alan Sky Pod, dünyanın en yüksek halka açık gözlem güvertelerinden birisi olduğu söyleniyor. Buradan Toronto’nun tamamı panoramik olarak görülebiliyor. CN Tower’ın bulunduğu rıhtım bölgesinde gezip görülebilecek bir başka yer ise Harbourfront ve Harbourfront Centre.

Harbourfront

Harbourfront, CN Tower’in ayakları dibinde bulunuyor. Özellikle de sanat galerileri, oyun alanları, parkları, butikleri, barları ve lokantaları ile göze çarpıyor. Burası daha önceden çoğunlukla bataklık bir araziyken, burada ve rıhtımda yer alan depolar, fabrikalar, demiryolu ardiyeleri yenilenerek ve de dönüştürülerek güzel bir semt ve eğlence merkezi haline getirilmiş.

Harbourfront Center

Harbourfront Centre’de yaz aylarının çok canlı geçtiği söylenen ve gezip görülmesi gereken bir başka mekân ise Queens Bay.

Queens Bay

Çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlendiği Queens Bay’da, bazı etkinlikler ücretli ve biletli iken, bazı etkinlikler de ücretsiz ve biletsizdir. Yıl boyunca dünyaca ünlü dans ve müzik grupları burada sahne alırken, yine burada çok çeşitli kültürel etkinliklerin de yapıldığı söyleniyor. Tanınmış romancılar, şairler, biyografi yazarları ve oyun yazarları ile söyleşiler bu etkinliklerden bazıları. Akşam yemeği de sunan gezi teknelerine  buradan biniliyor. Plajları ile dikkat çeken Toronto Adalarını turlamaya da yine bu bölgeden başlanıyor.

Toronto Islands(Toronto Adaları)

Kentin telaşından ve gürültüsünden kaçış fırsatı sağlayan Toronto Adaları, Harbourfront manzarası ve rüzgârlı plajları ile ön plana çıkıyor. Günümüzde köprülerle birbirine bağlı olan söz konusu adalar, birbirlerinden ayrılmadan önce 19.yy’ın ortalarına kadar Scarboroug Bluffs yarımadasının birer parçasıymış.

Toronto Islands

Toronto Islands

Toronto Adaları’nın en önemli ana adaları sırasıyla, Centre Islands ve Ward’s Island’dır. Plajlarıyla ön plana çıkan ve oldukça kalabalık olan Centre Islands, Torontolular arasında çok popüler olduğu söyleniyor. Buna karşılık Ward’s Island ise daha sakinmiş. Tüm bu adalara ulaşım, Yonge Street’in rıhtım tarafındaki bitiminde yer alan, Westin Harbor Castle Otel’in arkasında bulunan iskeleden kalkan feribotlar ile sağlanıyor.

Rıhtım bölgesine yakın bir yerde gezilip görülmeye değer bir başka nokta ise Gardner Expressway. Demiryolları arasına sıkışıp kalmış durumuyla tuhaf bir konuma sahip olan Fort York da bu bölgede gezip görülecek yerler arasında.

Fort York

Canada’nın özenle korunmuş ve güzelleştirilmiş birçok tarihi yapıları arasından birisi olan Fort York, Bathurts Street ve Strachan Street arasında yer alıyor. Bu kale Amerika sınırlarından gelebilecek saldırılara karşı 1973 yılında yapılmış. Göl kıyısına yakın ve stratejik bir konuma sahip olan söz konusu kaleyi, 1812 savaşında İngilizler geri çekilirken, Amerikalılara bırakmaktansa yıkmayı tercih etmişler. 1841 yılında kale yeniden yapılmış. Bu kale 1934 yılında, York savaşının temsili bir maketiyle birlikte, turizm merkezi olarak restore edilmiş. Restorasyon sırasında kütüklerden yapılmış kulübeler, 19.yy. subay evleri ve bir askeri revir, orijinallerine uygun biçimde donatılmış.

Yaz aylarında gösteri amaçlı olarak İngiliz Ordusunun meşhur kırmızı üniformalı askerlerinin süngü talimi yaparken ve eski model tüfeklerle atış eğitimi yaparken görmek mümkün. Rıhtım bölgesinde, Fort York’un bulunduğu bölgenin aksi tarafında ise bir başka gezilip görülmesi gereken yer,  St. Lawrence Market.

 St. Lawrence Market

Salı gününden cumartesi gününe kadar açık olduğu söylenen St. Lawrence Market, pazar günleri de bit pazarı olarak hizmet veriyormuş. Pazar günleri aynı zamanda sokak müzisyenlerini de içinde barındıran St. Lawrence Market, oldukça geniş bir alanda hizmet veriyor ve yarı kapalı durumda.

St. Lawrence Market

St. Lawrence Market

St. Lawrence Market’in yakınında bir başka görülecek yer, Katolik St. Michael Katedral.

Katolik St. Michael Katedral

Kiliseler arasındaki uyumsuzluğun ön plana çıktığı söylenen Kanada’da, St. Lawrence Market’ten Queen’s Park istikametinde yüründüğünde, Church Street’te bu duruma en uygun üç tane kilise var. Anglikan St. James Cathedral, Birleşik Kiliseler Metropoliten Church ve Roma Katolik St. Michael’s Katedral söz konusu kiliseler başlıcaları. Her birisi de Victoria dönemi Neo-Gotik mimarisinden ayrı ayrı örnekler sunuyor diyebiliriz. St. Lawrence Market’ten gelinen istikametten kiliseleri gördükten sonra yürünmeye devam edilirse Toronto’da görülecek bir başka yer olan Queen’s Park’a ulaşılıyor.

Queen’s Park

Queen’s Park, içinde ve etrafında hükümet binalarının olduğu oval şekilde yapılmış bir park. Aynı zamanda Romanesk ve Gotik binalarıyla da ön plana çıkıyor. Bu parkın, Kuzey Amerika’daki en iyi üniversitelere ev sahipliği de yaptığı söyleniyor. Burada yer alan hükümet binalarına, rehber eşliğinde tur düzenleme imkanları da var.

Queen’s Park

Queen’s Park

Lawrence Market ve kiliseler bölgesinden Queen’s Park’a gelinen istikametten yürünmeye devam edilirse Toronto’da görülecek bir başka yer olan Yorkville ulaşılıyor.

Yorkville

Bloor Street’in kuzeyinde Avenue Road ve Yonge Street arasındaki bölgede yer alan Yorkville, kentin en moda alışveriş merkezlerini içerisinde barındırıyor. 1960’lı yıllarda Toronto’nun yoksul bir mahallesi olan bu semt, aynı tarihlerde başlayan radikal bir dönüşümle farklı bir konuma getirilmiş. Bu yenilenme ile günün modasına uygun birçok butik, sanat galerisi, kaldırım kafeleri, gurme restoranları barındıran bir yer haline gelmiş.

Yorkville

Yorkville

Söz konusu dönüşüm ve restorasyon esnasında rengarenk boyanmış eski evleriyle şık bir semte haline gelen Yorkville’deki en önemli alışveriş merkezleri ise sırasıyla; Hazelton Lanes ve Metro Toronto Library’dir.

Yukarıda bilgilerini yazdığımız Toronto gezilecek yerler, tamamıyla birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.