ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Quebec City Gezilecek Yerler, Quebec City Nerede | Gezi Bilgileri

Quebec City Gezilecek Yerler, Quebec City Nerede

Quebec City Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, Kanada’nın değişik atmosfere sahip kentlerinden biri olan Quebec City’de gezip görülmeye değer yerler hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, Kanada Gezi Programımız kapsamında yaptığımız Quebec City gezisi esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklar aşamasında edindik. Quebec City gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Quebec City nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısa da olsa Quebec City hakkında bilgi verelim.

Quebec City Nerede ve Quebec City Hakkkında Bilgi

Kanada’nın, atmosferi farklı ve kendine has bir özelliğe sahip kentlerinden birisi olan Quebec City, Lawrence Nehri’ne uzanan büyük kayalığın üzerine kurulmuş.  Quebec City, Kanada’nın Toronto‘dan sonra en kalabalık ikinci kenti olan Montreal’in 260 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.  Quebec City’nin Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Quebec City'nin Dünya Haritası'ndaki Yeri

Quebec City’nin Dünya Haritası’ndaki Yeri

Eyalet sistemiyle yönetilene Kanada’nın kuzeyindeki eyaletlerinden birisi de Quebec’tir. Söz konusu Eyaletin başkenti ise Quebec City’dir. Kanada’nın resmi başkenti de Ottawa‘dır. Fransa’nın beşiği olarak adlandırılan Quebec City, tamamen Fransız olmasa da nüfusun ancak yüzde beşinin Fransızca konuşmadığı söyleniyor. Quebec, Algonkin dilinde, nehrin daraldığı yer anlamına geldiği söyleniyor. Quebec City de gerçekten Lawrence Nehri’ne uzanan büyük kayalığın üzerine kurulmuş. Nehir trafiğine hâkim olduğu için tarihi süreçte kürk, kereste, mobilya ve tekstil ticaretinin gelişmesiyle kentin refah seviyesi her geçen gün artmış. Ancak günümüzde modern taşımacılığın artmasıyla bu özelliğini kaybetmeye başlamış. Bugünkü gelir kaynaklarının en başında turizm sektörü, ardından yüksek teknoloji ve hizmet sektörünün geldiği söyleniyor.

Bu kısa özet bilgilerden sonra Quebec City gezilecek yerler ve söz konusu yerler hakkında kısa kısa özet bilgiler vermeye geçebiliriz.

Quebec City Gezilecek Yerler

Fransa’nın küçük bir kentine benzeyen Quebec City şehrinde birçok gezip görülecek yer var. Kentin başlıca simgesi olan Fairmont Chateau Frontenac, Lawrence Nehri ve Ile d’Orleans’ın muhteşem bir manzarasını sunan Dufferin Terrace, Old Quebec’in kalbi olan Place d’Armes, sanatçıların çalışmalarını sergilemek ve resim yapmak için bir araya geldiği rue de Tresor, 1700’lü yılların evleri kafeleri ve kitapçılarıyla adeta bir Paris havası yaratan Latin Quarter, 1804 yapımı zarif kulesiyle dikkat çeken Holy Trinity Cathedral, Parc de l’Esplanade, 1600 ve 1700’lü yılların restore edilmiş evlerinin bulunduğu Place Royale ve Place Rayale hakim Notre Dame des Victoires kilisesi; bir çok güzel antika dükkanlarının yer aldığı çiçek yataklar fıskıye ve şelalelerin bulunduğu Old Port(Vieux Port); yıldız biçimindeki Citadel, Battlefields Park ve parkın güneyinde bulunan Musee National des Beaux Arts de Quebec, Quebec City gezilecek yerler arasında.

Quebec City Gezilecek Yerler

Quebec City Gezilecek Yerler

Quebec City gezilecek yerler ile görülmeye değer yerleri gezmeye şehre hâkim bir tepede yükselen Fairmont Chateau Frontenac’tan başlanabilir.

Fairmont Chateau Frontenac

Kentin başlıca simgesi olan Fairmont Chateau Frontenac, Quebec City gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alıyor. 1892 yılından beri burada, adeta koruyucu bir şato gibi kendine yer edinmiş. Ancak söz konusu bu özelliğini günümüzde kaybetmiş. Olağanüstü güzelliğe sahip konumu ile bu otel, Kanada demiryolu şirketlerinin ticari güçlerinin sembolü olarak tüm ülkede inşa ettikleri büyük otellerin en müsrif davranılmış olanıdır. Gotik Rönesans mimari yapısı, masalsı kuleleri, içerisindeki alçı bezekleri ve ahşap kaplamalarıyla ön plana çıkan Fairmont Chateau Frontenac, ismini de 1600’lü yıllarında yerlilere konyak satışını özendirerek, papazların öfkesini çeken, dönemin Fransız valisi, Kont Louis Frontenac’tan almış.

Fairmont Chateau Frontenac

Fairmont Chateau Frontenac

Otelin hemen arka tarafında yer alan kentin kurucusu Samuel de Champlain’nin 1898 tarihli heykelinin, hemen ilerisinde Dufferin Terrace var. Dufferin Terrace, St. Lawrence River’in ve İle d’Orleansla ilgili muhteşem bir görüntü sunuyor.

Bu bölgedeki geziye, Fairmont Chateau Frontenac’ın güneybatısındaki nehir tarafı bitişiğinde yer alan ve içerisinde 1759 yılında Quebec City savaşında ölen iki generalin anısını yaşatan dikilitaşın da bulunduğu Park des Gouvermeures ile devam edilebilir. Ardından yine bu bölgedeki geziye Fairmont Chateau Frontenac’ın hemen kuzeyinde yer alan Place d’Armes gezerek devam edilebilir.

Place d’Armes

Old Quebec’in kalbi olan Place d’Armes; eskiden askeri birliklerin içtima ettiği, askeri geçit törenlerinin yapıldığı, suçluların kırbaçlandığı ve idam edildiği, duyuruların okunduğu bir meydanmış.

Place d’Armes

Place d’Armes

Meydanın tam ortasında bulunan Monumente de la Fai (İman Adası), Kuzey Amerika’daki Fransız Katolik misyonerlerin hatırasını yaşatmak için yapılmış. Bu meydanın hemen kuzeyinde yer alan Musee de Fort’da ses ve ışık gösterisi eşliğinde Quebec City’nin askeri tarihi Fransızca ve İngilizce olarak anlatılıyor. Place d’Armes’in hemen kuzeybatı köşesinde yer alan Rue de Tresor ise bir başka gezilecek nokta.

Rue de Tresor

Oldukça daracık bir sokak olan Rue de Tresor, sanatçıların resim yapmak ve yaptığı eserleri satmak için bir araya geldiği bir yerdir. Burada suluboya resimler, gravürler, serigrafiler bulunuyor. Hatta kendi portrenizi yaptırmak da mümkün. Bu sokak; rue couillard, rue St. Flavien ve rue Hebert ile söz konusu civarındaki 1700’lü yıllarda kalma evler ve bu evlerin restore edilmesiyle yapılmış olan kafeler ve kitapçılarıyla adeta bir Paris havası yaratan Latin Querter’e çıkıyor.

Latin Querter

Latin Querter

Place d’Armes’den Rue de Tresor’a geldikten sonra hemen karşı tarafta Holy Trinity Cathedral bu bölgede görülecek bir başka yer.

Holy Trinity Cathedral

1804 yapımı, zarif kulesi ve İngiliz meşesinden yapılma eski sıralarıyla dikkat çeken Holy Trinity Cathedral, Rue des Jardins ‘deki uzun ağaçların hemen arkasında yer alıyor. Hemen bitişiğindeki tarihi şapel ise Ursuline Convent.

Ursuline Convent

Güzel bir bahçe içerisinde yer alan Ursuline Convent, 1639 yılında yapılmış ve yangın sebebiyle iki kez yeniden inşa edilmiş. Söz konusu manastırın içinde yer alan şapeldeki 18.yy altar panosu ve vaiz kürsüsü, özellikle görülmeye değer olduğu söyleniyor. 1759 yılındaki savaştan sonra buraya defnedilen Montcalm’ın kafatası, ilk defa yerli dilleri sözlüğünü derleyen baş rahibeye adanan müzede sergileniyor.

Eski tarihlerde, bu manastırla birlikte bölgedeki diğer Manastırlıların sığırlarının otlatıldığı, günümüzde ise yorgunluk atmak için mükemmel bir yer olan Parc de l’Esplanade görülmeye değer. Parc de l’Esplanade’nin güneyinde ve nehir tarafında yer alan bir başka gezip görülecek yer ise Citadel. Yine aynı bölgenin güneybatısına doğru ilerleyen oldukça geniş ve modern bir bulvar olan Grande Allee üzerinde ve 1,5 km mesafede yer alan Museum National des Beaux Arts de Quebec ise bir başka görülmeye değer yerleri arasında.

Museum National des Beaux Arts de Quebec

Resin ve heykel sanatı örneklerinden oluşan birinci sınıf bir koleksiyona sahip olan Musea National des Beaux Arts de Quebec’de, kilise süslemelerinin yanı sıra antik mobilya, mücevher ve altın gümüş sergileniyor. Heykellerin büyük bir çoğunluğunun 1700’lü yıllara ait olduğu, resimlerin ise koloni döneminden kalma olduğu söyleniyor.

Citadel

Bir zamanlar güçlü bir tabya olan yıldız biçimindeki Citadel, 1750 yılında Fransızlar tarafından İngilizlere karşı yapılmış. 1820 yılında ise İngilizler Quebec City’i Amerikalılara karşı savunmak için bu kaleyi daha da genişletmişler. Söz konusu kale günümüzde, Kanada 22. Kraliyet Alayının kışlası olarak hizmet veriyor. Rehberli turlarla gezilebilen bu kaleye, Parc de l’Esplanaden ulaşılabilir. Citadel’den sonra eski Quebec City’de yer alan Place Royale ve Notre Dame des Victoria kilisesi gezilebilir.

Place Royale

1600 ve 1700’lü yılların restore edilmiş evlerinin bulunduğu Place Royale, 1832 yılına kadar Quebec City’nin ticari merkeziymiş. Place Royale hâkim bir noktada yer alan Notre Dame des Victoria kilisesi, 1688 yılında inşa edilmiş ve Fransızların Amerikalılara karşı 1759 yılından önce kazandıkları iki zaferin anısına bugünkü ismini almış.

Place Royale

Place Royale

Buradan yürüyerek 800 m mesafede, liman bölgesinde yer alan Old Port(Vieux Port)’u gezip görmeye gidilebilir.

Old Port(Vieux Port)

Eskiden depo olarak kullanılan Old Port(Vieux Port)’daki birçok tarihi yapı günümüzde restore edilip yenilenerek çağdaş tasarımlarıyla ön plana çıkan bir komplekse dönüştürülmüş. Bu bölgenin tam merkezinde ise 6000 kişi kapasiteli bir kompleks var. Söz konusu bölgede nehre dik olarak uzanan rue St. Paul’da ise birçok antikacı dükkânı yer alıyor.

Old Port(Vieux Port)

Old Port(Vieux Port)

Birçok güzel antika dükkanlarının yer aldığı çiçek yatakları fıskiye ve şelalelerin bulunduğu Old Port(Vieux Port), özellikle yaz akşamlarında konserlere ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Quebec City’de yukarı bahsettiğimiz gezilecek yerlerin çoğunluğu, birbirine yakın ve yürüyüş mesafesinde.

Cevapla