ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Ottawa Gezilecek Yerler, Ottawa Nerede | Gezi Bilgileri

Ottawa Gezilecek Yerler, Ottawa Nerede

Ottawa Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, Kanada’nın başkenti Ottawa’nın gezip görülmeye değer yerleri hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, Kanada Gezi Programımız kapsamında Ottawa gezimiz esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklar aşamasında edindik.  Ottawa gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Ottawa nerede sorusunu cevaplayalım. Ve de çok kısa Ottawa hakkında bilgi verelim.

Ottawa Nerede ve Ottawa Hakkkında Bilgi

Ottawa, Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzey kesiminde yer alan Kanada’ya ait bir kenttir. Kanada’nın en büyük ve gelişmiş şehirlerinden ilk sırayı alan Toronto’nun 450 km kuzeydoğusunda yer alan Ottawa, yine Kanada’nın en önemli kentlerinden birisi olan Montreal’ın da 200 km batısında yer alıyor. Ottawa’nnn Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Ottawa'nın Haritadaki Yeri

Ottawa’nın Haritadaki Yeri

Ottawa,  daha önce de belirttiğimiz gibi  Kanada’nın da merkezi başkentidir. Ottawa başkent oluncaya kadar özellikle 1855’li yıllarda ve bu yılların başlangıcını ve bitimini içine alan 19.yy’da Kuzey Amerika’nın en kötü üne sahip çalışma kampıymış. Aşırı çalıştırılan, sağlıksız beslenen, ırklarına göre gruplara ayrılmış olan orman işçileri arsında sürekli sarhoş kavgaları yaşanıyormuş. Bu kısa bilgilerden sonra Ottawa Gezilecek Yeler hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Ottawa Gezilecek Yerler

Kraliçe Victoria tarafından başkent seçilmesinden sonra talihi değişmeye başlayan bu kent, çok gösterişli bir başkent özelliği taşımamaktadır. Ottawa gezilecek yerler ve gezip görülmeye değer yerlerde birbirine oldukça yakın ve yürüyüş mesafesinde.

Ottawa Gezilecek Yerler

Ottawa Gezilecek Yerler

1850’li yıllar da yapılan Parliament Buildings, Londra’da ki Big Ben gibi dört tarafında yer alan saatleri ve 53 çanıyla 92 m yüksekliğindeki Peace Tower, 1916 yılında çıkan büyük yangında şans eseri yanmaktan kurtulan çam kaplamalı Library of Parliament, Londra’daki Buckingham Sarayı’nda olduğu gibi her gün 09.45’te görkemli törenlerin yapıldığı Changing of the Guard, kentin ilk asfalt caddesi ve aynı zamanda ülkenin trafiğe kapalı ilk yaya bölgesi olan Sparks Street Mall, Ottawa’da gezip görülecek başlıca yerler arasında.

Ottawa Gezilecek Yerler ve gezip görülmeye değer diğer yerleri gezmeye Parlamento bölgesinden başlanabilir. Parlamento bölgesinde gezip görülecek ilk yer ise Parliament Buildings.

Parliament Buildings

1859-1865 yılları arasında yapılan Parliament Buildings, ilk inşa edildiğinde bulunduğu bölge oldukça tehlikeli ve çamurlu, pis sokakları içeriyormuş. 1916 yılındaki büyük yangından sonra geriye kalan tarihi yapı orijineline yakın bir şekilde restore edilerek bugünkü görkemli görünümünü almış. Neo-Gotik tarzda etkileyici bir tarihi yapı olan bu bina, Ottawa Riwer’e hâkim konumda olan ve Parliament Hill olarak bilinen, dik bir kayalığın üzerine yapılmış.

Parliament Buildings

Parliament Buildings

Ottawa Gezilecek Yerler ve görülmeye değer yerler listesindeki gezimize bu ana binanın hemen önünde yer alan Peace Tower, Parlamento bölgesinde görülecek bir başka tarihi yapı.

Peace Tower

Londra’da ki Big Ben gibi dört tarafında yer alan saatleri ve 53 çanı olan, 92 m yüksekliğine sahip Peace Tower; I. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına Parliament Buildings’in hemen önüne inşa edilmiş. Gözlem terasına asansörle çıkılan söz konusu yapı, çok iyi bir manzara sunuyor.

Peace Tower

Peace Tower

Parliament Buildings ve Peace Tower bulunduğu bu bölgede Londra Buckingham sarayındaki törenlerde olduğu gibi Changing of the Guard törenleri de yapılmaktadır. Söz konusu törenler, Temmuz ve ağustos aylarında her gün 09.45’te görkemli bir şekilde icra ediliyor. Yine aynı bölgede ve aynı dönemde Kanada tarihini anlatan 30 dakikalık bir ses ve ışık gösterisi de yapılmaktadır. Parlamento bölgesini çevreleyen caddenin hemen paralelinde bulunan Sparks Street Mall, bu bölgede gezip görülmesi gereken bir başka yer.

Sparks Street Mall

Ottawa’nın ilk asfalt caddesi olan Sparks Street, aynı zamanda ülkenin trafiğe kapalı ilk yaya bölgesidir. Sokak müzisyenleri ve palyaçoların şenlendirdiği bu sokak, aynı zamanda modern ofis binalarıyla çevrili keyifli bir alışveriş mekanıdır.

Sparks Street

Sparks Street

Söz konusu sokağın en ünlü yapısı ise Kent Street ve Bank Street arasında kalan 12 katlı ve aynalı camlara sahip Bank of Canada’dır. Söz konusu binanın bakır iskeletinin yüzeyindeki yeşil bakır pası, eski Parliament Buildings’in bakır çatılarına bir saygı göstergesidir. Sparks Street’in Rideau Canal tarafındaki bitiminde sağ tarafta bir başka gezip görülecek yer olan Confederation Square yer alıyor.

Confederation Square

Oldukça geniş ve üç yönlü olan Confederation Square, bünyesinde gezip görülmesi gereken üç yer barındırıyor. Bunlardan ilki İkinci Dünya Savaşından yalnızca üç ay önce yapılan ve I. Dünya Savaşından 22 asker ile bir atın çektiği top heykeli olan National War Memorial’dır. İkincisi ise sahne sanatlarının Kanada’daki önde gelen vitrinlerinden birisi olan ve aynı zamanda bir siperi andıran, National Arts Centre’dir. Bu sanat merkezinin açık hava terasında yer alan Le Cafe’nin Rideau Canal manzarası içerisindeki gösteriler kadar meşhur.

Confederation Square'de Anlamlı Bir Mesaj

Confederation’de Anlamlı Bir Mesaj

Confederation Square’nin kuzey tarafında ise söz konusu meydanda üçüncü bir gezip görmeye değer yer olan Fairmont Chateau Laurier yer alıyor. Demiryolu oteli olarak hizmet veren bu bina, Rönesans şatosu tarzında inşa edilmiş ve kıta aşırı lüks oteller zinciri arasında yer alıyor. Confederation Square’nin doğu sınırını oluşturan Ridea Canal ise Ottawa’da gezip görülecek bir başka yer.

Ridea Canal

Kışın donarak 200 km’lik uzunluğu ile dünyanın en uzun paten pisti olan bu kanal, 1826 ve 1832 yılları arasında askeri amaçla inşa edilmiş. Yöre halkının gurur duyduğu bu kanal, 47 tane yükselme alçalma havuzu şeklinde yapılmış. Kanalın yapımında çalıştırılmak üzere İrlanda’dan binlerce işçi getirilmiş. Bu işçiler kaba ve saygısız ustaların emrinde aç susuz, kirli ve sivri sinek dolu ortamda, oldukça zor şartlar altında çalıştırılmış ve sarıhumma hastalığından binlerce işçi ölmüş.

Ridea Canal

Ridea Canal

Kanal boyunca yürüyüş yapılabiliyor, kiralık bir bisikletle kanal boyunca dolaşılabiliyor, kanalda tekne turuna çıkılabiliyor. Kanalın karşı tarafına geçildiğinde gezip görülecek yer ise Byward Market.

Byward Market

1846 yılından beri kentin popüler mekânı olan Byward Market, Parlamento semtinin yanında yer alıyor. Burası Ottawa Gezilecek Yerler listesindeki en ilginç yerlerden de birisidir. Kurulduğu yıldan beri civardaki çiftçiler burada ticaret yapıyormuş ve birtakım değişimler olsa da 19.yy atmosferini günümüzde de hala koruduğu söyleniyor. Sussex Drive’nin bir blok doğusunda ve Rideau Street’in kuzeyinde1867 yılında kalma eski tezgahlardan bir tanesi halen günümüzde de var.

Byward Market

Byward Market

Byward Market, renkli meyve ve sebze tezgâhları, artistik mağazaları, modaya uygun restoranları ve gece kulüpleriyle hem gündüz hem de geceleri oldukça hareketli bir yer. Byward Market’in Ottawa River tarafından başlayıp nehir kenarından kuzeye doğru devam eden Sussex Drive caddesi de görülmesi gereken yerlerden birisi.

Sussex Drive

Büyükelçiliklerin ve bakanların evlerinin sıralandığı ve kentin en şık mahallelerine doğru uzanan Sussex Drive, gezip görülecek değişik özelliklere sahip birçok yere de ev sahipliği yapıyor diyebiliriz. Bunlar sırasıyla; sivri kulesi ile Basilica of Notre Dame, Quebec’in kurucusu ile Huron yerlisinin betimlendiği heykelin bulunduğu Nepean Point Park, Rideau Falss, Kanada Başbakanının gri taş binası Rideau Hall, İngiltere Kraliçesinin temsilcisi olan genel valinin konutu ve Sussex Drive caddesinin sonunda yer alan Rockcliffe park.

Rockcliffe park

Çok güzel düzenlenmiş bahçelerin ve malikanelerin bulunduğu Rockcliffe park, çok güzel bir görsel manzara sunuyor. Parkta bulunan yol vasıtasıyla yine birçok güzel Ottawa River manzarası sunan Rockcliffe lookout’a gidilebilir.