ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Edinburgh Nerede, Edinburgh Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Edinburgh Nerede, Edinburgh Gezi Notları

Edinburgh Nerede ve Edinburgh Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konular hakkındaki içeriklerle birlikte, Edinburgh gezisi ile bu gezi kapsamında günübirlik yaptığımız Glasgow gezisi hakkındaki bilgilerin, bu blokta ve internetteki linkleri yer almaktadır. Bu yazıya, ilk olarak Edinburgh nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Edinburgh Nerede

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, Kıt’a olarak Avrupa’da yer alıyor. Edinburgh nerede sorusuna, İskoçya’yı çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. İskoçya, Büyük Britanya’da ve Birleşik Krallığa bağlı bir ülkedir. Britanya’nın İskoçya bölgesinde yaşayan halka da İskoç deniyor. İskoçya doğuda Kuzey denizi, kuzeyde kuzey denizi ve Norveç Denizi, batıda Kuzey Atlantik Okyanusu, güneybatısında Kuzey İrlanda, güneyinde ise İngiltere ile çevrili bir yarımadadır. Edinburgh nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…

Edinburg ve İskoçya'nın Haritadaki Yeri

Edinburg ve İskoçya’nın Haritadaki Yeri

İskoçya hakkında genel bilgi, İskoçya’ya nasıl gidilir, İskoçya gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorular hakkında daha kapsamlı ve geniş bilgilerin yer aldığı İskoçya Gezi Rehberi ile İskoçya Gezilecek Yerler hakkından bilgi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • İskoçya Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • İskoçya Hakkında Bilgi ve İskoçya Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Edinburgh nerede ve Edinburgh hakkında bu kısa giriş bilgilerinden sonra, bu yazının asıl konusu olan Glasgow ve Edinburgh gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Glasgow ve Edinburgh Gezi Notları

Üç gün süren Edinburgh ve İskoçya gezimizi, 21-23 Mart 2017 tarihleri arasında ve 9 gün süren İrlanda ve Büyük Britanya Gezi Rotası içerisinde yaptık. Söz konusu geziyi, beş kişi olarak gerçekleştirdik. Kendi yaptığımız program dahilinde, bu gezide de tüm organizasyonlarımızı kendi kendimize gerçekleştirdik.

Geziye çıkılmadan önce her gezi öncesi yaptığımız gibi, Edinburgh ve çevresi ile İskoçya hakkında gerekli gezi kitaplarını inceledik. İskoçya’nın sosyal ve kültürel hayatı ile politik durumunu anlatan kitapları okuduk. İnternetten ilgili siteleri ve blogları da inceledik. Tüm bunların sonucunda edinilen bilgilerin kısa kısa gerekli notlarını aldık. Gezip görülecek yerlerin harita incelemesini de yaptık.

Edinburgh nerede ve Edinburgh gezi notları başlıklı bu yazımıza, buradan itibaren gün gün ve şehir şehir yazmaya devam edebiliriz.

1’inci Gün, Londra > Edinburgh

21 Mart 2017 Salı sabahı 4 gün süren Londra gezimizi tamamladık. Sabahın erken saatlerinde bir taksi kiralayarak Londra havaalanına transfer olduk. Gezi öncesi internetten aldığımız promosyon biletin Check-in işlemleri için Ryanair havayollarının gişesinde sıraya girdik. Sıra bize geldiğinde büyük bir sürprizle karşılaştık. Check-in işlemlerini internetten yapmamız gerekiyormuş. Bu konu elektronik biletimizin arkasındaki açıklamalarda yazıyormuş. Ama bu bizim dikkatimizden kaçmış. Bu nedenle aldığımız biletin iki katı değerinde tekrar bir ödeme yapmak zorunda kaldık. Taksi şoförü ile başladığımız olumsuzluklar; Check-in işlemleri, sonrasında güvenlik işlemleri, bu kargaşada bir arkadaşımızın yanlışlıkla bizden ayrılarak uçak biniş noktasına gitmesi ve bizim onu aramamızla devam etti. Burada yaşadığımız psikolojiyi daha sonra “yol hikayeleri” yazılarıma başlayınca daha geniş ve açıklayıcı bir şekilde yazacağım.

***

Bagaj kontrol ve bilet işlemlerinin ardından Ryanair havayollarının, saat: 08.55 uçağı ile Londra’dan İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a hareket ettik. Bir saat yirmi dakikalık bir uçuşun ardından saat:10.15’de Edinburgh’a ulaştık. Varışa müteakip, otelimize otobüsle mi yoksa trenle mi transfer olalım, ikilemini yaşadıktan sonra, trenle otelimize transfer olduk. Otele yakın bir durakta trenden indikten sonra yürüyerek otelimize doğru ilerlemeye başladık. Bu arada çevreyi, sokakları, şehri de bir yandan izlemeye başladık. Bu durumları düşünerek gezi öncesi sırt çantamızı oldukça hafif tutmaya çalışmıştık. Otele varışa müteakip giriş işlemlerimizi yaptık. Ardından da vakit kaybetmeden daha önceden tasarlayıp planladığımız rota istikametinde yürüyerek şehir turuna başladık.

Edinburgh'dan Değişik Görüntüler

Edinburgh’dan Değişik Görüntüler

Edinburgh Kalesi, Royal Mile Caddesi, Princess Street, Üniversite Binası, St. Giles Katedrali ve Carlton Tepesi Edinburgh’ta da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Söz konusu yerler ve gezi esnasındaki izlenimlerimiz hakkında daha geniş ve açıklayıcı bilgi aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Edinburgh Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Yürüyerek yaptığımız Edinburgh turu esnasında dünyaca ünlü İskoç Viskisinin yerinde tadılması da bu gezi programımızın içerisindeydi ve büyük bir keyifle yaptık. Gezinin bitiminde akşam yemeğini müteakip Edinburgh’un gece yaşamını da gördükten sonra yürüyerek otelimize transfer olduk. İskoçya’da bu ilk gecemizi Edinburgh’taki otelimizde geçirdik.

2’inci Gün, Edinburgh > Glasgow > Edinburgh

Bugün İskoçya’nın en büyük kentlerinden birisi olan Glasgow gezisi günü. Söz konusu geziyi günübirlik yaptık. 22 Mart 2017 Çarşamba günü, sabah kahvaltısının ardından Edinburgh Otobüs Terminaline yürüyerek gittik. Böylece bir taraftan da şehir gezimize devam etmiş olduk. Otobüs terminaline varışa müteakip bize uygun bir saatteki otobüs firmasından Glasgow’a gidiş için otobüs biletlerimizi aldık. Hareket saatimiz geldiğinde söz konusu yerel otobüsle Edinburgh’tan İskoçya’nın en büyük kenti Glasgow’a doğru yola çıktık. Yol boyunca İskoçya’nın coğrafyasını, köylerini, kentlerini, otobüsten inip binenleri izleyerek İskoçya hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştık.

Edinburgh’un 75 km batısında yer alan Glasgow’a varışa müteakip dönüş otobüslerinin saatlerini de sorduk. Her iki şehir arasında sıklıkla sefer düzenlendiğini görünce dönüş otobüs biletini almadan şehir gezisini yapmaya karar verdik. Sonrasında yürüyerek Glasgow Şehir Turuna başladık. Glasgow Üniversitesi, Kelvin Nehri, Glasgow Katedrali, Merchant Meydani, People Palace Glasgow’da gezip görülecek başlıca yerler. Söz konusu yerler ve gezi izlenimlerimiz hakkında bilgiler aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Glasgow Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

İki üç saat gibi bir sürede yürüyerek Glasgow şehir turunu tamamladık. Bir süre dinlenip bir şeyler atıştırdıktan sonra da tekrar yerel bir şehirler arası otobüsle Edinburgh’a geri döndük.

Glasgow'dan Değişik Görüntüler

Glasgow’dan Değişik Görüntüler

Edinburgh’a varışın ardından Edinburgh’ta gezilmeyen yerleri ve tekrar görmek istediğimiz yerleri gezip gördük. Edinburgh’taki son günümüz olması nedeniyle alışverişlerimizi yaptık. Yarın bir başka ülkeye geçeceğimiz için akşam yemeğine müteakip Edinburgh’taki otelimizde çok gecikmeden istirahate çekildik.

3’üncü Gün, Edinburgh > Dublin

Bu sabah itibariyle üç günlük İskoçya gezimizi bitirdik. 23 Mart 2017 Perşembe günü, sabah kahvaltısının ardından Edinburgh havaalanına transfer olduk. Gelişte yaşadığımız olumsuzlukları yaşamamak için bir gün öncesinden internetten Check-in işlemlerimizi halletmiştik. Diğer işlemlerimizi de yaptıktan sonra Ryanair havayollarının, saat: 08.10’daki uçuşu ile İskoçya’nın başkenti Edinburgh’tan İrlanda’nın başkenti Dublin’e hareket ettik. Bir saat on dakikalık bir uçuşun ardında sabah saat: 09.10’da Dublin’e ulaştık. Dublin Gezilecek Yerler ve Gezi Notları aşağıda linki verilen yazıda yer almaktadır.

  • Dublin Gezilecek Yerler ve Gezi Notları hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Cevapla