ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Singapur Gezilecek Yerler ve Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Singapur Gezilecek Yerler ve Gezi Notları

Singapur gezilecek yerler ve Singapur gezi notları, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Singapur’da bizim de gezip gördüğümüz, mutlaka gezilmesi gerekli yerleri içermektedir. Bahse konu yerler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. İkinci bölüm ise, geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalar ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak bizim gidemediğimiz, Singapur’da gezilip görülmeye değer diğer yerler olarak belirtilmiştir.

Yazımızın içeriğine geçmeden önce Singapur nerede sorusunu cevaplayalım. Singapur, aşağıdaki haritada görüldüğü gibi Güney Doğu Asya’da küçük bir liman şehridir. Daha doğru bir ifade ile aynı adı taşıdığı şehir ile bütünleşmiş bir şehir devletidir.

Singapur'un Haritadaki Yeri

Singapur’un Haritadaki Yeri

Singapur nerede sorusuna, Singapur’un haritadaki yerini belirterek cevapladıktan sonra Singapur gezilecek yerler ve Singapur gezi notlarımıza başlayabiliriz.

Birinci Bölüm: Singapur’da Gezip Gördüğümüz, Singapur Gezilecek Yerler

İki günlük Singapur gezisini, 30 Eylül 2017 – 2 Ekim 2017 tarihlerinde 32 gün süren “Güney Doğu Asya Gezi Rotası”  içinde yaptık. Singapur’da ki gezi rotamız; Singapur Şehri> Sentosa Adası> Singapur Şehri, şeklinde gerçekleşti.

Güney Doğu Asya Gezimize, gezimizin birinci günü olan 30 Eylül 2017 Cumartesi günü başladık. Gezimiz ilk günü, Saat: 02.10’da İstanbul Atatürk Hava Limanı’nından THY’ları ile Singapur Changi (1) Hava Limanına uçuşumuzu gerçekleştik. 15 saat 45 dk.lık uçuşa müteakip yerel saat ile saat 17.55 de Singapur şehrine ulaştık. Otelimize (Hotel Kai) yerleşmenin ardından Singapur merkezde bulunan Liman ve eski şehirden, Singapur gezilecek yerler ile görülmeye değer yerleri gezmeye başladık.

  1. Singapur Şehri

Tek büyük bir ada ve 63 küçük adacıktan oluşan Singapur Devleti adını da Singapur şehrinden alıyor. Söz konusu şehir de ismini Singapur Nehri’nden almış. Singapur Nehri’nin okyanusa döküldüğü yerde oluşmuş doğal bir liman olan bölgede yer alan Singapur, İngiliz sömürge memuru Stamford Raffles tarafından bir liman kenti olarak 1819 yılında kurulmuş. Bahse konu şehir, Singapur gezilecek yerler listesinin en başında yer alıyor.

Başlangıçta bir ticaret limanı olan Singapur şehri, zamanla gelişerek kozmopolit bir şehir haline dönüşmüş.

Haritada ki yerine bakıldığında coğrafi açıdan ne kadar önemli bir yerde olduğu hemen fark edilen Singapur’a kuruluşundan itibaren büyük bir göç olmuş. Nüfusun yarısına yakını Arap, Hindistan, Çin başta olmak üzere dünyanın her yerinden buraya akın etmiş göçmenlerden oluşuyor.

Singapur Arap ve Müslüman Mahallesi

Singapur Arap ve Müslüman Mahallesi

Singapur gezimizin ikinci günü olan 01 Ekim 2017 Pazar günü, otelimizde yaptığımız kahvaltının ardından Singapur Şehri’nde gezilip görülecek yerleri yürüyerek gezmeye devam ettik.

Singapur Çin Mahallesi

Singapur Çin Mahallesi

Çin Mahallesi, botanik bahçeleri, kuş parkı, marina, eski Müslüman mahallesi, Hint mahallesi, Chettiar Hindu Tapınağı, sanat müzesi, Wak Hai Cheng Beo Tapınağı, Fort Canning Parkı, St. Andrew Katedrali, gezip gördüğümüz yerler arasında.

Singapur Hint Mahallesi

Singapur Hint Mahallesi

Akşam yaklaşırken şehir merkezindeki son gezi bölgemiz olan Botanik Bahçeleriydi. Botanik Bahçelerindeki gezimizin ardından otobüsle Sentosa Adası’na gittik.

Singapur Batonik Bahçeleri

Singapur Batonik Bahçeleri

Singapur gizimizin son bölgesi olan adaya ulaştıktan sonra adayı gezdik. Adada denize girdik ve yüzdük. Geç vakitlerde ise Singapur şehrindeki otelimize tekrar döndük.

  1. Sentosa Adası

Singapur’un hemen güneyinde yer alan Sentosa, Singapur gezilecek yerler listesindeki en önemli adalardan birisi. Adı Malay dilinde “dinginlik” anlamına gelen söz konusu ada, eğlence merkezi ve zarif bir şekilde yapılandırılmış bir tatil yeri konumunda. Tropikal bir bitki örtüsüne sahip olan Sentosa, başlangıçta limanı korumak için bir kale olarak yapılmış.

Singapur Sentosa Adası

Singapur Sentosa Adası

Söz konusu ada, günümüzde birçok temalı parkıyla Disney benzeri bir eğlence merkezi. Çeşitli Asya ülkelerine özgü otantik sokakları ve gösterileriyle Asian Village, su parkı Fantasy Island, 90 metre uzunluğunda şeffaf bir tünelden geçerken deniz canlıları ile burun buruna gelinen Underwater World Seratosa, bu eğlence dünyalarından bazıları.

Ayrıca adada; Denizcilik Müzesi, 14.yüzyıldan başlayarak ada tarihinin anlatıldığı Singapur Öncüleri Müzesi ve golf sahası da mevcuttur.

Adaya çok fazla zaman ayıramadığımız için yukarıda bahsettiğim çoğu yerin yanından yürüyerek geçtik ve dışarıdan gördük. Tercihimizi denize girip yüzmekten yana kullandık.

Sentosa Plajı

Sentosa Plajı

İkinci Bölüm: Bizim Gezemediğimiz, Singapur Gezilecek Yerler

Bu bölüm, geziye çıkmadan önce yapmış olduğumuz çalışmalardan ve gezi esnasında edindiğimiz bilgiler doğrultusunda öğrendiğimiz, ancak zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle bizim gidemediğimiz, Singapur’da gezilip görülmesi gereken diğer yerleri kapsamaktadır. Söz konusu yerler, maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

  1. Kusu Adası

Adını kaplumbağayı andıran şeklinden almış ve Singapur’un güneyinde yer alıyor. Feribotla 45 dakika da gidiliyormuş. Efsanelerde anlatılanlardan adada iyi ruhların olduğuna inanılıyormuş. Bu inanışla ilgili de ada da iki tane ibadethane varmış. Her yıl Ekim ayında, bu inanışa inanan tüm inananların adaya akın ettiği ve dini bir festival düzenlendiği söyleniyor.

Ayrıca söz konusu adanın çok güzel plajları varmış ve tüm yıl kalabalık oluyormuş.

  1. St. John’s, Lazarus, Hantu ve Sisters Adaları

Singapurlular şehirlerinin karmaşasından kurtulmak için açık hava ve su sporlarının yapıldığı bu dört adayı tercih ediyorlarmış. St. John’s adası, bungalov ve kamp olanakları sunuyormuş. Lazarus Adası ise tatil köyü olarak oldukça gelişmiş olduğu söyleniyor.

****

Güney Doğu Asya gezimizin 3’üncü günü olan, 02 Ekim 2017 Pazartesi günü, Singapur şehrinde bulunan otelimizdeki kahvaltının ardından Singapur gezimizi bitirdik ve taksi ile havaalanına transfer olduk. Saat:09.45’de Singapur Changi (SIN) Hava Limanı’ndan Jet Star Asia Hava Yolları ile “Malezya’da Gezilecek Yerler”i görmek üzere, Panang Hava Limanı’na uçuşumuzu gerçekleştirdik. Bir saat 25 dk.lık bir uçak yolculuğunun ardından saat: 11.10’da Penang Adası’na(Malezya) ulaştık.

Cevapla