ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Seattle Gezilecek Yerler, Seattle Nerede | Gezi Bilgileri

Seattle Gezilecek Yerler, Seattle Nerede

Seattle Gezilecek Yerler başlıklı bu yazımız, teknolojik alanlarıyla ön plana çıkan Seattle’nın gezip görülmeye değer yerleri hakkında bilgileri içermektedir. Bu bilgileri, üzerinde uzun süre çalıştıktan sonra, 14  Ağustos-4 Eylül 2019 ‘da uygulamaya geçirdiğimiz Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı  içerisinde Seattle gezimiz esnasında edindiğimiz bilgiler ile gezi öncesi yaptığımız hazırlıklarda edindik.

Seattle gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce Seattle nerede sorusunu cevaplayalım. Ayrıca çok kısada olsa, Seattle hakkında bilgi de verelim.

Seattle Nerede ve Seattle Hakkkında Bilgi

Seattle, Kuzey Amerika Kıtası’nın kuzey kesiminde yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir kenttir. Seattle’ın Dünya Haritası’ndaki yerini incelemek için tıklayınız…

Seattle'ın Harita Üzerindeki Yeri

Seattle’ın Harita Üzerindeki Yeri

Kanada’ya komşu ve Kanada’nın Vancouver kentinin 220 km güneyinde yer alan Seattle’a Vancouver’dan 2.5 saatte gidilebiliyor.

1850’li yıllarda kerestecilikte yaptığı atılımla dikkat çeken Seattle, keresteciliğin etkisini yitirmesiyle birlikte bu defada teknoloji ile atılım yapmaya başlamış. Bir yıldız gibi parlayan teknolojik alanlarıyla, güneşli ve de hareketli bir şehir olan bu kent, Boeing uçak üreticiliği, Bill Gates’in Microsoft’u ve amaozon.com gibi internet şirketleriyle oldukça zengin hale gelmiş.

Amerika’nın yemyeşil bir alana sahip olan Washington eyaletinde bir körfez ve liman şehri olan söz konusu kent, aynı zamanda Uzakdoğu ticaretinin de merkezi kabul edilmektedir. Seattle, 1880 ve 1890’lı yıllarda “altına hücum” hareketlerinde de adeta bir sıçrama tahtası görevi yapmış. Bu kısa bilgilerden sonra Seattle Gezilecek Yerler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye geçebiliriz.

Seattle Gezilecek Yerler

Şehrin arka planında karla kaplı Olympic ve Cascade dağları ile bu sıra dağların en yükseği olan 4.392 rakımlı Rainer Dağı dikkat çeker. Söz konusu dağların etkisiyle ılıman ve canlandırıcı bir iklime sahip olan Seattle, Zümrüt Kent unvanıyla da anıldığı söyleniyor. İlkbahar ve yaz aylarında kentin pırıl olduğu da söylenenler arasında.

Seattle Gezilecek Yerler

Seattle Gezilecek Yerler

Victoria tarzı kırmızı tuğlalı binaları ve sakin bir ortamdaki restoranlarıyla ünlü hoş ve küçük bir meydan olan Pioneer Square, First Avenue, deniz ürünleri restoranları ve balık tezgâhlarıyla liman bölgesindeki rıhtım, bir çok deniz canlısının görülebileceği ve de rıhtımda bulunan Seattle Aquarium, yine rıhtımında yer alan ve kendi ürünlerini satan çiftçi, balıkçı ve kasap tezgahlarıyla Pike Place Market, Çin ve Japon Mahallelerini içine alan International Distric bölgesi, Seattle en ünlü sembolü ve üç ayak üzerinde duran 185 m yüksekliği ile iyi bir şehir manzarası sunan Space Needle, ılıman ve canlandırıcı bir iklime sahip olan Seattle’da gezilecek yerler ve görülmeye değer başlıca yerlerdir.

Buradan itibaren Seattle Gezilecek Yerler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye başlayabiliriz. Seattle gezmeye şehrin merkezi olan Pioneer Square’den başlanabilir.

Pioneer Square

Victoria tarzı kırmızı tuğlalı binaları ve sakin bir ortamdaki restoranlarıyla ünlü, hoş ve de küçük bir meydan olan Pioneer Square, First Avenue ile Yesler Way’ın kesiştiği yerdedir. Ağaçların gölgelediği bu meydan da, güzel restoranlar, şık butikler ve muhteşem caz kulüpleri yer almaktadır.

Pioneer Square

Pioneer Square

Söz konusu yerlerin pahalı olanı da var, hesaplı olanı da var. Buradan hemen sahile inip, rıhtım bölgesi gezilebilir. Ya da aksi istikamette Yesler Way ile Lane Street arasında içe doğru uzanan bölümde İnternational District var.

İnternational District

Ağırlıklı olarak Çin ve Japon mahallelerini içine alan bu bölgede, Uzakdoğu ülkelerine ait birçok Budist tapınak var. Söz konusu tapınaklarla birlikte bölgede birçok yeşim taşı ve mücevher dükkanları ile büyük restoranlarda dikkat çekiyor.

İnternational District

İnternational District

1800’lü yıllarda madencilik ve demiryolu günleri sırasında Çinlilerin batı kıyısına nasıl yerleştiklerini anlatan sergiler ile devam eden yıllarda Asya’dan ve Pasifik Adalarından gelen göçmenlerin tarihleri ile ilgili sergilerin yer aldığı Wing Luke Asian Museum’da ziyaret edilebilir.

Rıhtım Bölgesi

Tüm liman kentlerinde olduğu gibi, Seattle’da da rıhtım bölgesi oldukça hareketli gözüküyor. Deniz ürünleri restoranları, balık tezgâhları ve gemi levazımatçılığı bu rıhtımda ön plana çıkmaktadır. Söz konusu yerler Elliott Bay (körfez) boyunca Seattle Aquarium’a kadar yayılmış.

Rıhtım Bölgesi

Rıhtım Bölgesi

Buralarda ahtapotlar, köpek balıkları, foklar, yılan balıkları ve som balıkları görülebilir. Yine bu bölgede yer alan Pier 56’dan, hesaplı liman turları ve Pier 52’den ise feribot gezileri yapılabilir. Seattle Aquarium’dan iç tarafa doğru yürüdüğümüzde buraya yakın bir yerde bir başka gezip görülecek yer olan Pike Place Market var.

Pike Place Market  

Kendi ürünlerini satan çiftçi, balıkçı ve kasap tezgahlarıyla dolu olan Pike Place Market, First Avenue ile Pike Street’in kesiştiği yerde bulunuyor.

Pike Place Market

Pike Place Market

First Avenue’den kuzeybatıya sahildeki Oliympic Park’a doğru yüründüğünde bir başka gezip görünecek yer olan Space Needle ulaşılıyor.

 Space Needle

Seattle en ünlü sembolü olan bu kule, üç ayak üzerinde duruyor. İyi bir şehir manzarası sunan Space Needle, 185 m yüksekliğinde. Ayrıca Olympic Dağlarına ve Rainier dağının hâkim olduğu Cascade sıradağlarına kadar görüş imkanı da sağlayan bu kulede bir de döner restoran ve gözlem terası yer almaktadır.

 Space Needle

Space Needle

Kulenin hemen altında Dünya fuarından kalma, Seattle Center bulunuyor. Burada da Opera House, Playhous, Coliseum, heykel bahçesi ve üç de güzel müze var.

Cevapla