ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı | Gezi Bilgileri

Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı

Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı başlıklı bu yazı, 22 gün sürecek Amerika Birleşik Devletleri gezisinde; Amerika Birleşik Devletleri ‘nde  gezilebilecek yerleri ve gezilecek yerlerin ölçekli olarak haritadaki yerlerini içermektedir. Ayrıca söz konusu yerler hakkında çok kısa bilgileri, Amerika Birleşik Devletleri gezilecek yerlerde yapılacak konaklama sürelerini, gezilecek yerler arasında yapılacak olan ulaşım vasıtalarını da kapsamaktadır.

Bu program, 3-10 Ağustos 2019 tarihlerinde yaptığımız Kanada Gezi Programının devamı şeklinde gerçekleştirilmiştir. Her iki program da 3 Ağustos – 4 Eylül 2019, Kuzey Amerika Gezi Programı ana başlığında hazırlandı ve icra edildi.

Kuzey Amerika Gezi Rotası

Kuzey Amerika Gezi Rotası

Amerika Birleşik Devletleri, çok geniş bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle 20 günlük bir sürede ancak bazı bölgeler gezilebilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Gezi Programı

22 gün süreli ve 14 Ağustos – 4 Eylül 2019 tarihli, Amerika Birleşik Devletleri gezi programı, gün gün ve şehir şehir alt başlıklar halinde aşağıda belirtilmiştir.

1’nci Gün, VANCOUVER/Kanada > SEATTLE/USA

14 Ağustos 2019 Çarşamba günü Kanada’nın Vancouver kentinde konakladığımız evden ayrılarak bugün itibariyle 12 günlük Kanada gezisinin tamamlanması ve Amerika Birleşik Devletleri batı kıyıları ile Amerika Birleşik Devletleri orta batı kesimi gezisine başlanılması.

Amerika Birleşik Devletleri gezisinin ilk durağı Kanada’nın Vancouver kentinin 220 km güneyinde yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri ’nin en kuzey batı köşesinde bulunan Seattle’a doğru yerel şehirlerarası otobüsle ya da kiralanacak bir araç ile yola çıkılması. Vancouver’dan araçla 2.5 saatte ulaşılabilen Seattle, son yıllarda yıldız gibi parlayan teknolojik alanlarıyla, güneşli ve hareketli bir şehir olduğu söylenebilir.

Seattle Gezilecek Yerler

Seattle Gezilecek Yerler

Victoria tarzı kırmızı tuğlalı binaları ve sakin bir ortamdaki restoranlarıyla ünlü hoş ve küçük bir meydan olan Pioneer Square, First Avenue, deniz ürünleri restoranları ve balık tezgâhlarıyla liman bölgesindeki rıhtım, bir çok deniz canlısının görülebileceği rıhtımda bulunan Seattle Aquarium, yine rıhtımımda yer alan ve kendi ürünlerini satan çiftçi balıkçı ve kasap tezgahlarıyla Pike Place Market. Çin ve Japon Mahallelerini içine alan International Distric bölgesi, Seattle’nin en ünlü sembolü ve üç ayak üzerinde duran 185 m yüksekliği ile iyi bir şehir manzarası sunan Space Needle, Seattle’da gezip görülecek başlıca yerler. Gezinin bitiminde geceleme Seattle’de Airbnb’den kiraladığımız, Squıre Park’ın güneyindeki 348 17th Ave’de yer alan dairede.

2’inci Gün, SEATTLE > SAN FRANCİSCO

15 Ağustos 2019 Perşembe günü kahvaltının ardından, Seattle’da konakladığımız evden ayrılıyor ve Amerika Birleşik Devletleri ’nin güneybatı kesimindeki en önemli eyaleti olan Kaliforniya’da yer alan San Francisco kentine doğru delta hava yollarına ait uçakla yola çıkıyoruz. Seattle’dan uçakla 2 saatte gidilebilen kent, kafe yaşantısının keyfinin sürülebileceği “herkesin gözde şehri” unvanına sahip. San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri ‘nin batısında Pasifik Okyanusu kıyısında bir körfez şehri. Kente ulaşmaya müteakip, geziden önce  Airbnb ‘den rezervasyon yaptığımız ve iki gece konaklayacağımız eve yerleşmeye müteakip şehir gezimize yürüyerek vakit kaybetmeden başlıyoruz.

San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco Gezilecek Yerler

Golden Gate Park, şehrin ve körfezin güzel manzarasının görülebileceği ve Golden Gate Park’ın güneyinde bulunan Twin Peaks, Parkın batısında yer alan Dünyanın en güzel köprüsü Golden Gate Bridge, söz konusu köprünün güneyinde 1776 yılında İspanyollar tarafından kendi yerleşim yerlerinin korumak için kurulan Presidio garnizonu,   Golden Gate Bridge’den doğuya doğru bakıldığı zaman gözüken ve 13,5 km uzunluğu ile Dünyanın en uzun köprüsü olan Oakland Bay Bridge(San Francisco Köprüsü), şehir merkezinin batı kıyısında yer alan ve karides yengeç gibi deniz ürünlerinin satıldığı büfelerin olduğu  Fisherman’s Whart(balıkçı İskelesi) San Francisco’da bugün gezeceğimiz başlıca yerler.

Şehir gezimiz esnasında San Francisco’dan sonra sırasıyla Las Vegas’a kadar yapacağımız Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Monterey ve Monterey Körfezi, Yosemite National Park ve Death Valley(Ölüm Vadisi)devamında yapacağımız geziler için on günlük araç kiralama işlemlerini de yapıyoruz. Gideceğimiz yerler sıcak olacağı için aracın klima sistemine özellikle dikkat ediyoruz. Akşam yemeğini balıkçı iskelesinde yedikten sonra geceleme, San Francisco’da Airbnb’den kiraladığımız, Daly City’deki 103 Alta Vista Way’da yer alan dairede.

3’üncü Gün, SAN FRANCİSCO

16 Ağustos 2019 Cuma günü otelimizdeki kahvaltının ardından şehir gezimize dün kaldığımız yerden yürüyerek devam ediyoruz. Mağaza ve restoranların yer aldığı The Cannery, balıkçı iskelesinin doğusunda yine restoranların mağazaların ve eğlence mekanlarının yer aldığı Pier 39, Telegraph Hill ve bu bölgede yer alan nefes kesici manzarasıyla Coit Tower, şehrin sanatsal ve kültürel merkezi Nordh Beach, bahçeleri ve küçük evleriyle sürekli iniş çıkışları olan Lombard Street, Chinatown, belediye ve eyalet ofislerinin yer aldığı Civic Center, çiçekçiler ile son moda butiklerin ve özel mağazaların olduğu Union Square, Transanerica Pyramid, Yerba Buena Gardens ve Metroen, San Francisco’da bugün gezip göreceğimiz başlıca yerler. Vakit olursa, San Francisco’ya bakan tahta yollarındaki barları ve restoranlarıyla ünlü olduğu söylenen Sausalito ile Tiburun kasabalarına da gidebiliriz. Söz konusu yerlere, Golden Gate Bridge’den feribotla ya da araçla gidilebiliyormuş. Akşam yemeğine müteakip geceleme San Francisco’da.

4’üncü GÜN, SAN FRANCİSCO > MONTEREY > YOSEMİTE NATİONAL PARK

17 Ağustos 2019 Cumartesi günü otelimizdeki kahvaltının ardından Amerika Birleşik Devletleri ‘nin en önemli kentlerinden birisi olan San Francisco’daki gezimizi tamamlayarak bugünkü gezimizin ilk durağı olan Monterey’e doğru kiraladığımız araçla sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz.  San Francisco’ya 190 km mesafede ve San Francisco’dan iki saatte gidilebilen Monterey, Pasifik Okyanusu kıyısında ve ismini aldığı Monterey Körfezi’ne doğru bakıyor.

Pasifik Kıyısındaki ilk Birleşik Devletleri Federal Binası olan 1827 tarihli Custoum House, Custoum House Plaza’da revaklı avlusuyla olan çiçekli Pacific House, 1795 tarihli Royal Presidio Chapel, rıhtıma dizilmiş balıkçı restoranlarıyla Fisherman’s Wharf (Balıkçı İskelesi), Seventeen-Mile Drive(On Yedi Millik Yol) ile ulaşılan harika bir tatil beldesi olan Carmel, Carmel’de ki büyüleyici yamaçların etrafına yuvalanmış plajlarıyla ve rüzgarlı kayalıklarıyla dikkat çeken Point Lobos State Park, Big Sut, Monterey’de gezilecek yerler ve görülecek yerlerin başlıcaları.

***

Monterey gezimizin ardından bugünkü gezimizin ikinci durağı olan Amerika Birleşik Devletleri ‘nin önemli bir ulusal parkı olan Yosemite National Park’a doğru yola çıkıyoruz. Monterey’e 315 km mesafede ve Montrey’den dört saatte gidilebilen Yosemite National Park, birçok doğa aktivitesinin yapılacağı bir yerdir. Konaklamak için gerekli düzenimizi aldıktan sonra burada yarın yapacağımız doğa aktiviteleri hakkında yerinde de bilgi topluyoruz. Vakit kaybetmeden buradaki aktivitelerimize başlıyoruz.

Merced Nehri boyunca uzanan Yosemite Vadisi’nde yer alan çayırlardan başlayarak; yürüyüş yapılabilir, bisiklete binilebilinir, ata ve katıra binilebilir, tüm manzaranın görünebileceği otobüs turlarına katılabilinir, herkesin yapabileceği Merced Nehri Kanyonu’ndan Vernall Falls’a yürünebilir. Kondisyonuna güvenenler ile Emerald Pool’un yanından geçerek Nevada Falls’a kadar gidilebilir. Ayrıca daha az yorucu olan bir alternatif olarak Badger Pass’tan 2.199 rakımlı Glacier Point’e gidilebilir. Karşı tarafından, Yosemite Çayı’nın Yosemite Falls’a ayrılarak bir km’den aşağı dökülüşü izlenebilir. Bir diğer yürüyüş ise sabahın erken saatlerinde ve gün doğumunda ya da akşam saatlerinde sakin ve durgun haliyle görülmeye değer bir güzellik sergileyen Mirror Lake gitmek ve Watkins Dağı’nın alımlı renklerinin keyfini çıkarmak olabilir. Tercih ettiğimiz aktivitelerin bitiminden sora geceleme Yosemite Valley’da.

5’inci Gün, YOSEMİTE NATİONAL PARK- DEATH VALLEY (ÖLÜM VADİSİ)

18 Ağustos 2019 Pazar günü kahvaltının ardından Yosemite National Park’ta yapmak istediklerimizi yaptıktan sonra, Yosemite gezimizi tamamlayarak bir başka önemli ulusal park olan Death Valley’e doğru yola çıkıyoruz. Yosemite Valley’den 480 km mesafede yer alan Death Valley’e Yosemite Valley’den 6 satte ulaşılabiliyor. Konaklama yapacağımız Furnace Creek’in yer aldığı Ölüm Vadisi’nin, adındaki ürkütücülüğün, günümüzdeki ölüm vadisiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Tamamen ayrı bir hikayesi vardır.

Furnace Creek’e yakın bir yerde konaklayacağımız motele yerleştikten sonra bu bölgede yarın yapacağımız etkinlikler için yerinde de bilgi topluyoruz ve öğrendiklerimizi teyit ediyoruz. Geceleme yolculuk esnasında Booking ‘den rezervasyon yaptırdığımız motelimizde.

6’ıncı Gün, DEATH VALLEY (ÖLÜM VADİSİ) – LAS VEGAS

19 Ağustos 2019 Pazartesi; Bugün gün doğmadan erkenden kalkıyoruz. Furnace Creek’in 7 km güney doğusunda ve Las Vegas yolu üzerinde yer alan Zabriskie Point’ten gün doğumunun izlenmesi, gün doğumu esnasında oluşan renk değişiklikleri, yine gün doğarken ilk önce batıdaki Tacki Dağları ile Panamint Dağlarına ilk gün ışığı vurduğunda oluşan vadi manzarası, Zabriskie Pointt’in 30 km güneydoğusunda yer alan cennet mi cehennem mi  ya da bir araf mı olduğuna karar verilemeyen Dante’s View, Dante’s View’den gözüken deniz seviyesinden 86 m aşağıda yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en alçak noktası olan Badwater, Death Valley’i gezip gördükten sonra kahvaltımızı yapıyoruz. Ardından bugünkü gezi programımızda yer alan Death Valley kuzey doğusunda Amerika’nın güneybatı iç kesiminde gezilecek en nemli metropol kentlerinden birisi olan Las Vegas’a doğru yola çıkıyoruz.

***

Amerika Birleşik Devletleri Nevada eyaletinde yer alan Las Vegas, Death Valley’e 195 km mesafede ve Death Valley’den araçla 2 saatte ulaşılabiliyor. Neon ışıklarıyla süslü ve herkesin mutlaka görmesi gereken bu kent, bir zamanlar baştan çıkarıcılığı ve sapkınlıklarıyla özdeşirken, günümüzde milyonlarca turisti kendine çeken ve de birçok uluslararası kongrelere, spor olaylarına ev sahipliği yapıyor.

Las Vegas Gezilecek Yerler

Las Vegas Gezilecek Yerler

Las Vegas’a ulaşıp booking ‘den rezervasyon yaptığımız ve de üç gece konaklayacağımız Fortune otele yerleştikten sonra şehir gezimize yürüyerek başlıyoruz. Geceleri sanki öğle vaktiymiş gibi aydınlatılan banka ve resmi daireler ile kumarhanelerin bulunduğu aynı zamanda şehrin de merkezini oluşturan Casino Center, pırıltılı ve oldukça hareketli olan ve “Glitter Gulch” olarak bilinen Fremont Street, beş bloğun çatısına kurulmuş olan ışıklandırma düzeni ile 10 dakikalık grafik müzik ve video gösterisi için 12 milyon neon lambası ve 200 hoparlörün kullanıldığı Fremont Street Experience, şarkıcıların dansçıların komedyenlerin değişik platformlarda performanslarını sergilediği otellerin ve kumarhanelerin bulunduğu The Strip ya da resmi adıyla 6,5 km uzunluğu ile Las Vegas Boulevard,  Las Vegas’ta gezilecek yerler ve görülmeye değer en önemli yerler arasında. Akşam yemeğine müteakip konaklama, Las Vegas’ta 325 East Flamingo Road’da yer alan Fortune Hotel & Suites tesislerinde.

7’inci Gün, LAS VEGAS

20 Ağustos 2019 Salı günü otelimizdeki kahvaltının ardından tüm gün şehir gezimize dün kaldığımız yerden yürüyerek devam ediyoruz. Akşam yemeğine müteakip geceleme, Las Vegas’ta.

8’inci Gün, LAS VEGAS > GRAND KANYON > LAS VEGAS

21 Ağustos 2019 Çarşamba günü Las Vegas’taki otelimizde aldığımız kahvaltıya müteakip araç kiralıyor ve günübirlik olarak Grand Kanyon’a gidip akşam tekrar Las Vegas’a geri dönüyoruz. Geceleme Las Vegas’ta, otelimizde.

9’uncu Gün, LAS VEGAS > PAJE > ANTELOPE CANYON

22 Ağustos 2019 Perşembe günü otelimizdeki kahvaltının ardından Las Vagas gezimizi tamamlayarak, Las Vagas’ın araçla 450 km kuzeydoğusunda bulunan Antelope Kanyon’una doğru yola çıkıyoruz. Toplam 4,5 saat sürecek olan yolculuğumuzda duruma göre gerekirse dünyaca tanınan Grand Kanyonu kuzey taraftan “North Rim” noktasından görme imkânı da bulabiliriz. Yine yol üzerinde Marble Conyon’u, Horseshoe Bend ve benzeri birçok yeri de görme imkânımız olacak. Paje kentine ulaşmayı müteakip Antelope Kanyon’una kendi imkanlarımızla gidilip gidilmeyeceğini araştıracağız. Aksi taktirde tur satın alacağız. Bu arada Paje Antelope Kanyon’u arası 13 km. Geceleme Paje’de Motel 6 ‘da.

10’uncu Gün, ANTELOPE CANYON > GRAND CANYON

23 Ağustos 2019 Cuma günü Antelope Kanyonu’nu gördükten sonra dünyaca tanınan ve herkesin mutlaka görmesi gereken ve bizim gezinin de en önemli noktalarından olduğunu düşündüğümüz Grand Kanyon’a doğru yola çıkıyoruz. Antelop Kanyonu’nun 210 km kuzeybatısında yer alan Grand Kanyon’a Antelop Kanyonu’nundun 2.5 saatte ulaşılabiliyor. Yolculuk esnasında Apachi Parkı’nı da görebiliriz.

Las Vagas’ın araçla 450 km doğusunda ve Arizona eyaletinde yer alan Grand Kanyon Village’e, Las Vagas’tan da 4.5 saatte ulaşılabiliyor. Colorado Nehri’nin meydana getirdiği söz konusu kanyon, ortalama 1,5 km derinliğinde ve 450 km uzunluğunda muazzam bir vadiden oluşuyor. Kanyondaki etkinlikleri yapmak için North Rim ve South Rim kamp alanları gibi birçok kamp alanları mevcuttur. Grand Kanyon Village’ın otel ve kulübelerinde kalınacaksa önceden rezervasyon yapmakta da fayda var.

Grand Kanyon Village’a ulaştığımızda yapmamız gereken ilk iş, kanyonda yapacağımız aktiviteler ve diğer konular için ziyaretçi merkezinden bilgi ve broşür almak.

Rim Drive otobüs turları, bisiklete binme, çok değişik rotalarda yürüyüş, kanyonun zeminine doğru katıra binme, kanyonu görmenin en heyecanlı yolu olan rafting, 13 km’lik West Rim boyunca değişik noktalarda verilen molalarla muhteşem manzaralar sunan ücretsiz otobüs turu, Grand Kanyon’da yapılacak başlıca etkinlikler. Tercih ettiğimiz etkinliklerden bugünküleri yaptıktan sonra geceleme, Grand Canyon Village’a yakın bir yerde ve Higway 66’da yer alan Ash Fork Inn’de.

11’inci Gün, GRAND CANYON

24 Ağustos 2017 Cumartesi günü, Filmlere konu olan Grand Kanyon’da tercih ettiğimiz etkinliklere bugün de tam gün devam ediyoruz. Etkinliklere ve akşam yemeğine müteakip geceleme, Higway 66’da yer alan Ash Fork Inn’de.

12’inci Gün, GRAND CANYON – SAN DİAGO

25 Ağustos 2019 Pazar günü kahvaltının ardından Grand Canyon gezimizi tamamlayarak San Diago’ya doğru yola çıkıyoruz. Harbor Drive’den kalkan bir tekne gezisi ile şehri, körfezinden seyretmenin daha keyifli olacağı San Diego’da, metropol kentlerindeki kadar çok fazla gezilecek yer bulunmamaktadır.

San Diago Gezilecek Yerler

San Diago Gezilecek Yerler

Mağazalar restoranlar ve galerilerden oluşan Seaport Village, Juan Twiggs Congress ile Wallace caddeleriyle çevrili olan ve ilk Amerikalı göçmenlerin tuğla evlerinden oluşan  Old Town,  aslında bir Kızılderili köyü merkezi olan ve palmiye ile okaliptüs ağaçlarını içerisinde barındıran Plaza Vieja, Victoria dönemi yapılarıyla dikkat çeken Gaslamp Quarter, San Diago’nun modern bölümündeki Horton Plaza alışveriş merkezi, spor olanakları ve kültürel etkinlikleriyle büyüleyici Balboa Park, söz konusu parkın içinde yer alan San Diago Zoo, San Diago’da gezilecek yerler arasında. Geceleme aynı zamanda Pacific Okyanusu kıyısında bir sahil kenti olan San Diago’da.

13’üncü Gün, SAN DİAGO – HONOLULU/HAWAİ ADALARI

26 Ağustos 2019 Pazartesi günü otelimizdeki kahvaltının ardından San Diago Havaalanına transfer oluyoruz. Havaalanındaki 2 nolu terminale varışımıza müteakip Havaiian Airlines’in saat: 09.20 uçağı ile San Diago’dan Hawaii’nin Oahu Adasında yer alan başkent Honolulu’ya uçuyoruz. ABD’nin 50. eyaleti olan Hawai’nin yerleşime açık toplam 7 adasından başkent Honolulu’nun bulunduğu Oahu Adası’na uçuşumuzu tamamladıktan sonra başkent Honolulu’da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Zaman olursa hemen etrafı keşfe çıkıyoruz. Geceleme Hawai’nin başkenti Honololu’da.

14’üncü Gün, HONOLULU/HAWAİ ADALARI

27 Ağustos 2019 Salı günü otelimizdeki kahvaltının ardından önce Honolulu’yu geziyoruz. Zamanımız kalırsa Honolulu’nun bulunduğu Oahu Adası’nın bir kısmını ya da tamamını gezeriz. Honolulu’nun yüksek binalarla dolu modern bir şehir olduğu, söz konusu şehrin upuzun beyaz kumsallarının, yüzmek ve güneşlenmenin çok keyifli olduğu söyleniyor. Oahu Adası’nın kuzey kıyılarının sörf meraklıları tarafından çok beğenildiği, yine aynı adanın en hareketli yaşamının ise Waikiki kentinde olduğu söyleniyor. Honolulu ve Oahu ada gezisinin ardından Geceleme Honololu’da.

15’inci Gün, HONOLULU – HİLO/HAWAİ ADALARI

28 Ağustos 2019 Çarşamba günü Honolulu ve Oahu Adası gezimizin ardından bugün Hawai takım adalarına adını da veren Hawai Adasına uçuyoruz. Volkanlarıyla ünlü söz konusu ada, Hawai’nin en büyük adası. Hawai Adası’nın Hilo kentine uçuşumuzu tamamlamayı müteakip Hilo’daki otelimize yerleşiyoruz. Ardından şehri gezmeye çıkıyoruz. Halk arasında Büyük Ada olarak da anılan Hawaii Adası, halen aktif olan volkanlarıyla ünlü olduğu söyleniyor. Hilo gezimiz esnasında söz konusu volkanlardan en görülmeye değer olduğu ve de halen aktif olduğu söylenen Kiauea Krateri gezimizle ilgili bilgi topluyoruz. Geceleyin halen aktif olan lawlardan birini görmeye müteakip geceleme Hilo’daki otelimizde.

16’ıncı Gün, 29 Ağusto 2019 Perşembe; HİLO/HAWAİ ADALARI

Otelimizdeki kahvaltını ardından, Hawai Adası’ndaki volkanlardan en görülmeye değer olduğu ve de halen aktif olduğu söylenen Kiauea Krateri gezimizi yapıyoruz. Söz konusu gesziyi kiralayacağımız araçla ya da tur satın alarak yapıyoruz. Zamanımız olursa Hawai Adası’nın diğer taraflarını da geziyoruz. Bugünkü gezimizin tamamlanmasına müteakip geceleme Hilo’daki otelimizde.

17’inci Gün, 30 Ağustos 2019 Cuma; HİLO/HAWAİ ADALARI – LOS ANGELES

Bugün Hawai adaları gezimizi tamamlayarak Amerika’nın güneybatısında gezilecek en nemli metropol kentlerinden Los Angeles’e doğru yola çıkıyoruz. Los Angeles, Pacific Okyanusu kıyısında bir sahil kentidir. Söz konusu kent; batıda kum ve denizle, kuzeyde ve doğuda dağlarla, güneydoğuda ise göz alabildiğince uzanan çöllerle çevrilmiş geniş bir alanı içine almaktadır.

Los Angeles Gezilecek Yerler

Los Angeles Gezilecek Yerler

Bu geniş alan içerisinde gezilecek yerler, şehir merkezi ve şehir merkezinin dışında gezilecek yerler olmak üzere iki grupta toplanabilir. Geceleme Los Angeles’te.

18’inci Gün, 31 2019 Cumartesi; LOS ANGELES

Los Angeles’te konakladığımız oteldeki kahvaltıya müteakip yürüyerek şehir merkezindeki gezimize başlıyoruz. Kültürel ve politik yaşantının merkezi durumunda olan Civic Center ve Broadway, Civic Center’in birkaç blok kuzeyinde yer alan ve aynı zamanda kentinde kültür kompleksi olan Music Center, söz konusu komleksin içinde yer alan Walt Disney Concert Hall, buranın hemen kuzeydoğusunda bulunan Union Station, Union’un yakınında yer alan şehrin eski binaları ve bunlardan ziyarete açık olan Avila Adobe, 1928 yılında inşa edilen City Hall, pişmiş toprak süslemeleriyle Million Dollar Theater, gece kulübüne dönüştürülmüş olan Mayan Theater, eski bir finüküler istasyonu olan Angels Flight, Pershing Square ve hemen yanı başında Meksika havasının tadılabileceği Grand Central Market, Los Angeles şehir merkezinde gezilecek yerler arasında. Geziye müteakip geceleme Los Angeles’te.

19’uncu Gün, 1 Eylül 2019 Pazar; LOS ANGELES

Otelimizdeki kahvaltının ardından şehir gezimize gerekirse araç kiralayarak devam ediyoruz. Sokaklarında son model lüks arabaların dolandığı ve hayret verici bir karışımda villalarla dolu Beverly Hills, bugün gezip görülecek ilk yer. Geçmişte izlediğimiz çoğu meşhur Amerikan filmlerinin muhteşem sahnelerini ses merkezlerini stüdyo kulislerinin görülebileceği ve özel efektlerle  öne çıkan gösterilerinde izlenebileceği Universal Studios, bugün gezip göreceğimiz ikinci yer.

1955 yılından beri Walt Disney ve ardılları fantezi türü filmlerin çekildiği Disneyland ve 2.500’den fazla sanatçının isimlerini yazıldığı Hollywood Boulevard ile Hollywood, bir başka göreceğimiz diğer yerler. Daha çok sinema dünyasının tercih ettiği Malibu, Malibu’dan güneye doğru uzanan 65 km uzunluğundaki plajlar ve plajların bulunduğu Santa Monica, Venice Marina Del Rey vb. yerler, Los Angeles’in şehir merkezi dışında gezilebilecek başlıca yerler. Akşam yemeğine müteakip geceleme Los Angeles’te.

20’inci Gün, 2 Eylül 2019 Pazartesi; LOS ANGELES – KİNG CANYON

Kahvaltıya müteakip Amerika’nın güneybatı iç kesiminde gezilecek en nemli ulusal parklardan birisi olan Sequoia ve Kings Canyon Milli Parkı’na doğru Los Angeles’ten yola çıkıyoruz. Söz konusu park, Los Angeles’e 350 km mesafede ve Los Angeles’ten 4 saatte ulaşılabiliyor. Çoğu 3.000 yaşına ulaşan dev sekoya ağaçlarından oluşan huzur dolu orman; kızılcıklar, şeker çamları, beyaz köknarlar, turuncu leopar zambakları, beyaz mısır zambakları, eğrelti otları ve diğer çiçekli bitkileriyle eşsiz güzelliktedir.

Gece konaklaması için yerleştikten sonra bu eşsiz ormanları tanımak için 3 km uzunluğunda bir parkuru içeren ve ormandaki diğer canlılarında görülebileceği Congress Trail’de bir yürüyüş yapıyoruz. Bu rota; çevresi 31 m’reye ulaşan ilk dalları 40 m yükseklikten başlayan ve yüksekliği de 84 m’yi geçen, hala da büyümeye devam eden General Shermann Tree’den başlıyor. Söz konusu ağacın diğer en eski komşuları ise President, Senate Group, House Group ve General Lee adlı diğer sekoya ağaçlarıdır. Grescent Meodow’dan Bearpaw Meodaw’a kadar bu yoldan devam edildiğinde bu ve buna benzer birçok güzellikleri görme imkânı var. Akşam yemeğine müteakip geceleme Sequoia ve Kings Canyon Milli Parkı bölgesinde.

21’inci Gün, 3 Eylül 2019 Salı; KİNG CANYON – LOS ANGELES

Kahvaltının ardından King Kanyonu gezisini tamamladıktan sonra King Canyon’dan Los Angeles’e doğru yola çıkıyoruz. Los Angeles, Kings Kanyon’a 350 km mesafede ve Kings Canyon’dan 4 saatte ulaşılabiliyor. Los Angeles’te yapacağımız alışverişlere müteakip geceleme Los Angeles’te.

22’inci Gün, 4 Eylül 2019 Çarşamba; LOS ANGELES – İSTANBUL