ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Belçika Turu, Belçika Nerede ve Belçika Gezi Notları | Gezi Bilgileri

Belçika Turu, Belçika Nerede ve Belçika Gezi Notları

Belçika Turu ve Belçika Gezi Notları başlıklı bu yazı, başlığında belirtilen konular hakkındaki içeriklerle birlikte, Belçika gezisi ve Belçika hakkında bilgiler ile Belçika nerede sorularının bu blokta ve internetteki bilgileri ile linkleri yer almaktadır. Belçika turu ve Belçika gezi notlarına ilk olarak Belçika nerede sorusunun cevabı ile başlayalım.

Belçika Nerede

Belçika, Kıt’a olarak Avrupa’da yer alıyor. Belçika nerede sorusuna, Belçika’yı çevreleyen ülke ve yerlerle devam edelim. Belçika’nın kuzeyinde Hollanda, doğusunda Almanya ve Lüksemburg, güneyinde Fransa, batısında ise Kuzey Denizi yer almaktadır. Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Belçika’nın haritadaki yerini ve Belçika nerede sorusunun cevabını daha kapsamlı olarak haritadan incelemek için tıklayınız…

Belçika'nın Haritadaki Yeri

Belçika’nın Haritadaki Yeri

Belçika hakkında bilgi, Belçika’ya nasıl gidilir, Belçika vize işlemleri, Belçika gezisi için ne kadar zaman gerekir ve benzeri sorular hakkında daha kapsamlı ve geniş bilgilerin yer aldığı Belçika Gezi Rehberi ile Belçika Gezilecek Yerler hakkından bilgi aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarda yer almaktadır.

  • Belçika Gezilecek Yerler hakkından bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)
  • Belçika Hakkında Bilgi ve Belçika Gezi Rehberi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Belçika nerede ve Belçika hakkında bu kısa giriş bilgilerinden sonra, kısaca Belçika turu gezi rotamız hakkında da bahsedelim.

Belçika Turu Gezi Rotası

Belçika gezi rotamız, ana hatlarıyla; Paris > Bürüksel > Gent > Brugge > Anvers > Amsterdam, şeklinde gerçekleşti. Benelüks Gezi Rotası içerisinde Belçika gezisi, Fransa’nın başkenti Paris’ten, bize ait özel otobüsle Belçika’nın başkenti Bürüksel’e gelip, iki günlük geziye müteakip yine otobüsle Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a geçerek burada son buldu.

Belçika Turu Belçika Gezi Rotası

Belçika Turu Belçika Gezi Rotası

Belçika turu ve Belçika gezi notları başlıklı bu yazının asıl konusu olan Belçika gezi notları bölümüne geçebiliriz.

Belçika Gezi Notları

Çok küçük bir ülke olan Belçika’da, iki gün süren gezimizi, 7-8 Ekim 2015 tarihleri arasında ve 11 gün süren Benelüx Ülkeleri gezisi kapsamında yaptık. Söz konusu geziyi, 03-11 Ekim 2015 tarihleri arasında, özel bir gezi grubu ile yaptık. Grup koordinatörümüzün yaptığı program dahilinde İzmir merkezli bir turizm şirketi, bu gezideki tüm organizasyonlarımızı gerçekleştirdi. Söz konusu gezideki tüm transferlerimiz ve ulaşım, gezi grubumuza özel olarak kiralanmış olan bir otobüsle yapıldı.

Geziye çıkılmadan önce her gezi öncesi yaptığımız gibi, Belçika ve çevresi hakkında gerekli gezi kitaplarını inceledik. Belçika’nın sosyal ve kültürel hayatı ile politik durumunu anlatan kitapları okuduk. İnternetten ilgili siteleri ve blogları da inceledik. Tüm bunların sonucunda edinilen bilgilerin kısa kısa gerekli notlarını aldık. Gezip görülecek yerlerin harita incelemesini de yaptık.

Bu giriş bilgilerinden sonra Belçika Turu ve Belçika Gezi Notları başlıklı bu yazımıza, buradan itibaren gün gün ve şehir şehir yazmaya geçebiliriz.

1’inci Gün, Paris > Bürüksel

07 Ekim 2015 Çarşamba günü, Paris’te yer alan otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, Paris’in 320 km kuzeydoğusunda yer alan Brüksel’e hareket ettik. Belçika’nın başkenti Brüksel’e varışa müteakip önce otobüsle panoramik Brüksel şehir turumuzu yaptık. Rehberimizin verdiği bilgiler eşliğinde yaptığımız bu pan0ramik turun ardından otelimize yerleştik.

Bürüksel Meydanı ve Grand Place

Bürüksel Meydanı ve Grand Place

Otele yerleşmeye müteakip Brüksel gezimize yürüyerek devam ettik. Bu gezide; Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan Brüksel Meydanı(Grand Place), Borsa Binası, Kraliyet Sarayı, Adalet Sarayı, Brüksel’in el yapımı leziz çikolatalarını tatma imkânı, Manneken Pis Heykeli, Belediye Binası ve Brüksel Katedrali başlıca gezip gördüğümüz yerler arasında. Söz konusu yerler hakkında bilgiler aşağıda linki verilmiş olan yazıda yer almaktadır.

  • Brüksel Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…(Yazımı devam ediyor.)

Uluslararası birçok kuruluşunda merkezi olan Bürüksel şehir gezimizin ardından bu şehrin gece yaşantısını da görmek için bir süre daha sokaklarda dolaştık. Dolaşırken, keyifli bir akşam yemeği için de yer aradık. Yemeğe müteakip otelimize transfer olduk ve ardından otelimizde istirahate çekildik.

2’inci Gün, Bürüksel > Gent > Brugge > Anvers > Amsterdam

08 Ekim 2015 Perşembe günü, sabah kahvaltısının ardından bir günlük Brüksel gezimizi tamamlayarak otobüsle Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a hareket ettik. Tabi ki bu yolculuğumuz esnasında yol güzergâhı üzerinde yer alan tarihi ve turistik bazı şehirleri de ziyaret ettik. Bunlardan en önemlileri ise sırasıyla, birincisi; Brüksel’in 57 km kuzeybatısında yer alan Gent şehriydi. İkincisi ise Gent’in de 47 km kuzeybatısında yer alan; bira, waffle, midye, dantel ve goblenleri ile ünlü, Brugge şehriydi.

Brugge Markt Meydanı

Brugge Markt Meydanı

Avrupa’nın en güzel ortaçağ şehirlerinden olan Brugge Turu ’da; Minnewater Parkı, Begijnhof, Sint-Janshospitaal (Eski St. John Hastanesi), Church of Our Lady (Bakire Meryem Kilisesi), Markt Meydanı ve Belfry Kulesi başlıca gezip gördüğümüz yerler arasındaydı. Söz konusu yerler hakkında bilgi aşağıda linki verilmiş olan yazıda yer almaktadır.

  • Brugge Gezilecek Yerler hakkında bilgi için tıklayınız…

Brugge’nin gezip görülmesinin ardından Brugge’nın 250 km kuzeydoğusunda yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a doğru tekrar yola çıktık. Yolumuzun 90’ıncı km.sinde yer alan Belçika’nın bir başka önemli kendi Anvers’te, bu kenti de şöyle bir görmek için mola verdik. Molanın ardından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a doğru yola devam ettik. Hava kararmadan Amsterdam’a varışa müteakip Amsterdam’daki otelimize yerleştik. Hollanda gezi notları için tıklayınız… (Yazımı devam ediyor.)