ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Kaş gezilecek yerler, Kaş Hakkında Bilgi | Gezi Bilgileri

Kaş gezilecek yerler, Kaş Hakkında Bilgi

Kaş gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce; Kaş hakkında çok kısa bilgi verelim. Ülkemizin en önde gelen turizm ve tatil merkezlerinden birisi olan Kaş, mavi yolculukların değişmez duraklarından birisidir. Özellikle yaz aylarında civardaki adalara giden teknelerle limanı tamamen dolan bu kent, turizm gelirleriyle öne çıkıyor.

Kaş'ın Haritadaki Konumu

Kaş’ın Haritadaki Konumu

Kaş gezilecek yerler ve söz konusu yerler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce; Kaş nerede, Kaş’a nasıl gidilir sorularını kısaca cevaplayalım.

Kaş nerede

Güneybatı Anadolu bölgesinde yer alan Kaş, Batı Akdeniz sahilinde çok önemli bir turizm kentidir. Antalya’nın önemli ilçelerinden birisi olan bu kent, araçla; Kalkan’a 30 km, Fethiye’ye 106 km, Dalaman Havaalanı’na 145 km, Dalyan’a 160 km, Muğla’ya 230 km, Antalya’ya 187 km, İzmir’e 510 km, Ankara’ya 690 km, İstanbul’a ise 900 km mesafede yer almaktadır.

Kaş nasıl gidilir

Uçakla, Dalaman Havaalanı’na ya da Antalya havaalanına gelip, havaalanından toplu taşıma ya da araç kiralayarak gidilebilir. Havaalanına, Pegasus ve benzeri özel uçak şirketleri ile THY ’nın ve THY’nın yan kuruluşu olan Anadolu Jet uçak firmalarının seferleri mevcut. ucuzabilet.com gibi ve turna.com gibi internet siteleri aracılığıyla kıyaslama yapılarak en uygun fiyata ve en uygun saate uçak biletleri alınabilir.

Anadolu’nun birçok kentinden kalkan şehirler arası otobüs ile de gidilebilir. obilet.com gibi internet siteleri aracılığıyla kıyaslama yapılarak en uygun fiyata ve en uygun saate otobüs biletleri alınabilir. Fethiye’den, Kemer ve Antalya’dan minibüslerle de Kaş’a gidilebilir.

Kaş nerede, Kaş’a nasıl gidilir sorularının kısa yanıtından sonra Kaş gezilecek yerler ve Kaş gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

Kaş Gezilecek Yerler

Birçok tatil ve turistik merkezlere yakınlığıyla dikkat çeken Kaş; Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinden önce sırasıyla Likya, Makedonya, Roma ve Bizans gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olmuş, Selçuklular döneminde Andifli adıyla anılmış.

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş Gezilecek Yerler

Deniz kenarından hemen yükselmeye başlayan kuzeyindeki yüksek kayalık dağ ile Akdeniz arasına sıkışmış bir vaziyette yer alan Kaş, küçük ama şirin bir turizm ilçesidir. Bu kapsamda merkezinde de çok fazla gezilecek ve görülecek yer yoktur.

Kaş Gezilecek Yerler (Merkez)

Son yıllarda ülkemizin önemli dalış merkezlerinden birisi haline gelen Kaş, gölgeli sokakları ve bu sokakları çevrelemiş küçük evleriyle dikkat çekiyor. Hiçbir kumsalın olmadığı bu küçük ilçede, kayalıklar üzerine yapılmış teraslardan ya da kayalar arasına oluşturmuş çok küçük koylardan denize giriliyor.

Çınarlar Plajı

Merkeze yürüyüş mesafesinde ve merkezin 600 metre doğusunda yer alan bu plaj, yukarıda da bahsettiğim gibi kayalıklara oluşturulmuş teraslar vasıtasıyla denize girilebiliyor. Yüzme bilmeyenler için uygun olmayan Çınarlar Plajı’nda, denize girilince hemen yüzmeye başlamak gerekiyor. Özel bir işletme tarafından işletilen söz konusu plajda, belli bir harcama limitini geçtiğinizde şezlong ve şemsiye ücreti alınmıyor.

Kaş Belediyesi Halk Plajı

Kaş Merkezin batısında ve 2 km mesafede yer alan bu plaj, diğer denize girilen özel işletmeler gibi giriş ücretli değil. Kendi şemsiye ve şezlongunuzu kurup denizin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer.

Belediye Halk Plajı

Belediye Halk Plajı

Ücreti karşılığında şezlong ve şemsiye kiralama imkânı da var, diğer yerlere göre oldukça hesaplı. Denize diğer yerlerdeki gibi kayalar arasından değil küçük çakıl taşlı sahilinden giriliyor.

Hidayet Koyu Plajı

Kaş Belediyesi Halk Plajı’nın 650 metre batısında yer alan bu plajdan, kayaların arasına oluşturulmuş küçük koylar vasıtasıyla denize girebilmek mümkün.

Kaş Gezilecek Yerler, Hidayet Koyu

Kaş Gezilecek Yerler, Hidayet Koyu

Doğa güzel ve yapı kirliliği yok. Koy çevresinde değişik işletmeler var. Bu işletmeler tarafından işletilen bazı plajlarda, belli bir harcama limitini geçtiğinizde şezlong ve şemsiye ücreti, giriş ücreti alınmıyor.

Kaş Gezilecek Yerler (Yakın Çevresi)

Limanağzı, Kaputaş Plajı, Kalkan gibi Kaş’ın yakın çevresinde günübirlik gidip gezip görülecek ya da yeterli tatil zamanı var ise hatta konaklanabilecek birçok yer var. Onların bazılarından kısaca bahsedelim.

Limanağzı

Kaş merkezin 5 km güneydoğusunda ve Bayındır bölgesinde yer alan Limanağzı, Likya Yolu güzergahında yer alıyor.

Kaş Gezilecek Yerler, Limanağzı

Kaş Gezilecek Yerler, Limanağzı

Birçok konaklama yeri ve tesisinde yer aldığı bu bölgeye Kaş merkezden genelde teknelerle de ulaşım var. Büyük bir koy olması nedeniyle denizi genelde dalgalı değil ve suyu da sıcak. Birçok butik işletmenin olduğu söz konusu bölge, sessizlik ve sakinliği ile dikkat çekiyor.

Kaputaş Plajı

Kaş’ın 20 km batısında, Antalya-Muğla karayolu üzerinde yer alan Kaputaş Plajı, Kaş ve Kalkan bölgesindeki Patara’dan sonra kumsalı olan tek plaj. Kaş’tan Kalkan’a kıvrıla kıvrıla giden yolların arasına adeta gizlenmiş gibi duran bu plaja, karayolunun hemen kenarındaki daracık merdivenlerden inilerek ulaşılabiliyor.

 Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Adını içinde bulunduğu vadinin yani Kaputaş Vadisi’nin adından almış olan plajda, deniz oldukça temiz ve masmavi. Kıyıdan girilince hemen derinleşen su, açık deniz olduğu için bazen dalgalı. Duş WC gibi hizmetler var. Belediye tarafından işletildiği için girişte ücretsiz. Özellikle yaz mevsimlerinde araç park problemi yaşanabilir. Kalkan’a 6 km mesafede ve Kaş’tan daha yakın.

Kalkan

Eskiden küçük bir balıkçı köyü olan Kalkan, günümüzde önemli bir tatil ve turizm merkezi haline gelmiş. Buna rağmen eski sakinliğini ve dinginliğini, huzurlu atmosferini koruyabiliyor diyebiliriz. Kaş’tan daha küçük olan Kalkan, küçük bir limana inen dik bir yokuşun etrafına sıralanmış kırmızı kiremit çatılı şirin taş evleriyle dikkat çekiyor. Söz konusu evlerin tamamı; dükkân, pansiyon, restoran ve kafe hizmeti veriyor.

Kaş Gezilecek Yerler, Kalkan

Kaş Gezilecek Yerler, Kalkan

Kumsalı olmayan Kalkan’da, denize taşlık kıyısından giriliyor. Bu nedenle de denize girdikten hemen sonra yüzmek gerekiyor. Kalkan’da tatil yapılırken kumsaldan denize girilmek isteniyorsa, en yakın kumlu plaj, 6 km doğudaki Kaputaj Plajı ya da Kalkan’ın batısında upuzun bir kumsalı olan Patara.

Patara

Likya medeniyetinin önemli bir limanı olan Patara, alüvyon toprakların zamanla bu limanı doldurmasıyla önemini tarihi süreçte kaybetmiş.

Patara Plajı

Patara Plajı

Birçok tarihi kalıntının gün ışığına çıkarılmasının bekleyen Patara’nın, günümüzdeki cazibesi ise kesintisiz bir şekilde uzanan 12 km’lik upuzun kumsalı. Bu plaj aynı zamanda Dalyan İztuzu Plajı gibi Carette kaplumbağalarının yumurtlama yerlerinden birisidir.

Kaş Gezilecek Yerler (yakın yerler)

Alternatif aktiviteleri ile ön plana çıkan Türkiye’nin turizm ve tatil merkezi Fethiye, İztuzu Plajı ve Caretta Caretta Kaplumbağalarıyla dikkat çeken Dalyan, ıpıssız koyları ve batık antik şehriyle öne çıkan Kekova Bölgesi, maviyle yeşilin bütünleştiği Kemer ve çevresi ile Antalya Kaş’a yakın gezip görülecek başlıca yerler. Yapılacak bir kaş gezisinin başlangıcına ya da sonuna bu geziler eklenebilir. Ya da günübirlik olarak ziyaret edilebilir.

Cevapla