ad itemscope itemtype="http://schema.org/WebSite"> Mısır Gezi Programı ve Mısır Gezi Rotası | Gezi Bilgileri

Mısır Gezi Programı ve Mısır Gezi Rotası

Mısır Gezi Programı ve gezi rotası; değişik gezi kitapları, gezi blogları, google map’teki gezgin yorumları ve teferruatlı bir harita çalışması sonucunda hazırlanmıştır.

Dünya tarihinin sayılı medeniyetlerinden birisi olan Mısır, bir çok antik kent ve tarihi esere sahip. Bunların başında Kahire’deki Gize Pramitleri, Luksor ve Aswan’daki devasa tapınaklar, tarihi mezarlar yer alıyor. Luksor, Asvan, Kahire, İskenderiye gibi tarihi kentlerin dışında, dalış ve su sporlarıyla ön plana çıkan Hurgada ve Şarm El-Şeyh kentleri de diğer turistik merkezler.

Mısır Gezi Programı ve Gezi Rotası

Mısır Gezi Programı ve Gezi Rotası

Afrika’nın Kenya, Tanzanya, Güney Afrika, Namibya ve Fas gibi ülkelerden oldukça farklı özelliklere sahip olan Mısır, turizm açısından farklı farklı isteklere cevap verebilmektedir. Bu kapsamda ayrılacak zaman ölçüsünde değişik Mısır Gezi Programı hazırlanabilir. Aşağıdaki Mısır Gezi Programı daha çok bizim gibi Antik Mısır’ı merak edenlere hitap etmektedir.

Mısır Gezi Programı

1. Gün, 14 Ocak 2023 Cumartesi; İSTANBUL – HURGADA/Mısır

Saat 20.00’de Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda buluşuyoruz. Pasaport ve benzeri diğer işlemlerden sonra saat 22.30 gibi uçağımıza biniyor ve 23.00’de Mısır’ın sayılı turistik kentlerinden biri olan Hurgada’ya Pegasus Hava Yolları ile hareket ediyoruz.

2. Gün, 15 Ocak 2023 Pazar; HURGADA – LUKSOR

Bir saat 40 dk’lık bir yolculuğun ardından saat 00.40 gibi Hurghada Uluslararası Havaalanına ulaşıyoruz. Ardından Hurghada’nın 310 km güneybatısında ve Hurghada’dan araçla 4 saat mesafede yer alan Yukarı Mısır’ın başkenti olan Luksor’a hareket ediyoruz. “Tanrıların sarayı” anlamına gelen Luksor’a varışımıza müteakip 2 gece konaklayacağımız Sonesta St. George Hotel‘e yerleşiyoruz. Gerek duyduğumuz takdirde otelimizde bir süre istirahat edebiliriz.

Luksor Gezilecek Yerler

Luksor Gezilecek Yerler

Mısır Gezi Programının ilk günü otelimizde ya da başka bir yerde yapacağımız sabah kahvaltısına müteakip, Antik Mısır için önemli olan bu şehirdeki turumuza yürüyerek başlıyoruz. Yüzyıllar boyunca dini bir merkez olan Luksor’da ilk önce Nil Nehri’nin hemen doğu yakasında ve şehrin göbeğinde yer alan; Luksor Tapınağı, Antik Mısır’ın ve Dünyanın en büyük tapınağının yer aldığı Karnak Tapınak kompleksi, Tanrıların heykellerinin yer aldığı Koç Başlı Sfenks Yolu, Nil Nehri boyunca uzanan Şare en-Nil, Mumyalama Müzesi, Luksor Arkeoloji Müzesi bugün gezip göreceğimiz başlıca yerler. Geceleme Luksor’da, Sonesta St. George Hotel‘de.

3. Gün, 16 Ocak 2023 Pazartesi; LUKSOR

Otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Luksor gezimize dün kaldığımız yerden yürüyerek devam ediyoruz. Bugün yapacağımız gezi, Nil Nehri’nin hemen batı yakasında yer alan ve yüzlerce irili ufaklı tapınaklar ile mezarlardan oluşan Antik Mısır’ın Batı Teb Nekrepolisi. Amon Tapınağı, II. Seti Tapınağı, III. Tutmosis Yortu Tapınağı, Krallar Vadisi ve Krallar Vadisindeki Mexarlar, Kraliçeler Vadisi, Medinet Haput Tapınağı, Soyluların Mezarları, Hetşepsut Tapınağı gezip görülecek başlıca yerler arasında…

Ayrıca yarın başlayacak olan 2 gece konaklamalı 3 günlük Luksor’dan Asvan’a gideceğimiz Nil Nehri tekne turunun son koordinasyonlarını da yapıyoruz. Geceleme Luksor’da, Sonesta St. George Hotel’de.

4. Gün, 17 Ocak 2023 Salı; LUKSOR – ASVAN

Luksor’daki otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Luksor gezimizi tamamlıyoruz. Ardından iki gece konaklamalı Nil Nehri gezimiz için tekneye geçiyoruz. Öğlene doğru Nil Nehri’nde seyrimize başlıyoruz. Seyir halinde iken; istersek güneşlenip güneşin tadını çıkarıyoruz. Mısır’ın doğasını, Nil Nehri’nin oluşturduğu adaları, Yukarı Mısır’ın köylerini, Nil Nehri üzerinde seyir halinde olan irili ufaklı tekneleri ve yelkenlileri izliyoruz. Bir taratan da Mısırlı tur rehberinden edindiğimiz bilgilerle bilgi dağarcığımızı dolduruyoruz. Öğlen ve akşam yemeği ile geceleme teknede.

5. Gün, 18 Ocak 2023 Çarşamba; LUKSOR – ASVAN

Sabah kahvaltısını teknede yapıyoruz. Bugün tüm gün, Nil Nehri’nde tekne ile Asvan kentine doğru seyrimize dünkü gibi devam ediyor. Ve tabi ki Nil havzasında yer alan Antik Mısır’la ilgili önemli tarihi tapınakları da geziyoruz. Önce Edfu kentine ulaşıyoruz. Varışa müteakip karaya çıkıyor ve kentin içinde yer alan Mısır’daki antik döneme ait tapınaklar içinde en iyi korunanı olduğu söylenen Edfu Tapınağını Mısırlı rehberin anlatımıyla geziyoruz.

Tapınak gezisinin ardından tekrar tekneye geçerek seyrimize devam ediyoruz. Günün ve Nil Nehri’ndeki seyrin ilerleyen bölümünde Antik Mısır’ın bir başka önemli tapınağı olan Kom Ombo Tapınağını da yine Mısırlı bir rehberin anlatımıyla gezip göreceğiz. Öğlen ve akşam yemekleri ile geceleme teknede.

6. Gün, 19 Ocak 2023 Perşembe; ASVAN

Bugünkü sabah kahvaltımız da teknede. Nil Nehri’nde iki gece konaklamalı tekne gezisinin üçüncü günü öğlene doğru Mısır’ın en güneyinde yer alan Asvan ulaşıyoruz. Asvan’da bir gece konaklayacağımız Obelisk Nile Hotel’e transfer oluyoruz. Otelimize yerleşmeye müteakip kendimizi farklı kültürel kimlikleriyle ön plana çıkan Nübyelilerin çoğunlukta olduğu Asvan sokaklarına atıyoruz.

Asvan Gezilecek Yerler

Aswan Barajının suları altında kalacağı için şu anda bulunduğu adaya taşınmış olan Philae Tapınağı, Mısır bitki türlerini içeren botanik bir bahçeyle çevrili ve 2001 Ağa Han Mimarlık Ödülüne sahip Nubiya Müzesi, Uzakdoğu Hindistan ve Afrika’nın değişik yerlerinden getirilmiş bitkileriyle ön plana çıkan Aswan Botanical Garden, Nubian Village, 9.yy Fatımi dönemine ait The Fatimid Cemetery, doğrudan kayalara oyulmuş çatladığı için bitirilememiş dünyanın bilinen en büyük dikilitaşı olan Unfinished Obelisk, Monastery of St. Simeon, Asvan’da gezip görülecek başlıca yerler arasında. Geceleme Asvan’da, Obelisk Nile Hotel’de.

7. Gün, 20 Ocak 2023 Cuma; ASVAN – KAHİRE – AK VE KARA ÇÖL

Asvan’daki otelimizden kumanya şeklinde alacağımız kahvaltının ardından gezimizin yedinci günü Güney Mısır(Yukarı Mısır) gezimizi tamamlıyoruz. Bugün maceralı geçecek bir gün…  Asvan Havaalanında olacak şekilde otel çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Saat 06.00’da Yukarı/Güney Mısır’dan, Aşağı/Kuzey Mısır’da yer alan ve aynı zamanda Mısır’ın başkenti olan Kahire’ye Egyptair Hava Yolları ile hareket ediyoruz.

Saat 07.25’te Kahire Havaalanına varışa müteakip, internetten anlaştığımız tur şirketi ile havaalanında buluşuyoruz. Ardından Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Büyük Sahra Çölü’nde 2 gün, 1 gece sürecek Ak Çöl ve Kara Çöl turuna başlıyoruz.

Anlaştığımız tur şirketinin bizi havaalanından aldığı minibüsle Mısırın batısına uçsuz bucaksız çölde bir süre ilerliyoruz. Bu kum ve taş diyarı çarpıcı coğrafyada siyah çöle ulaşırken minibüsten 4×4 arazi araçlarına geçiyoruz. Adeta bir kum denizi olan Büyük Sahra Çölü’nde bu aşamadan sonraki seyahatimiz 4×4 arazi araçlarıyla olacak.

Muhtemelen çöl ortasındaki dört büyük vaha göreceğiz. Bunlar huzur dolu görünümüyle Bahariya, karmaşık yapısıyla Kharga, kırsal görünümüyle Dakhla ve bir diğeri ise Farafra…
Göz alabildiğince uzanan eski volkan konilerinin yayıldığı Siyah Çöl’de; eski hayvan fosillerini görüyoruz, etrafa yayılmış olan siyah taşların biz yürürken birbirine çarpması sonucu oluşan değişik sesleri deneyimliyoruz, sonrasında öğle yemeği molası verilecek olan Bedevi Köyü El-Heiz’e doğru ilerliyoruz.

***

Bedevilerin kendilerine has şakşukalarını yiyip çaylarını içtikten sonra Kristal Dağı’na doğru çöl yolculuğumuz devam ediyor. Etrafı tamamen kristal kuvarstan oluşmuş doğal taşlarla çevrili olan bu dağ, Bahariya ve Frafra vahaları arasında yer alıyor.
Çölün oldukça derinliğinde ve yerleşim yerlerinin oldukça uzağında yer alması nedeniyle bugüne kadar bozulmadan gelmiş olan Kristal Dağı gezimizin ardından Ak Çöl’e doğru gizemli yolculuğumuz devam ediyor.

Ak Çöle varışımızda, tavuk ve mantar görünümündeki kumdan beyaz taş oluşumları ile Peri Bacaları benzeri oluşumlar ve beyaz kumlar bizi karşılıyor. Kamp yapılacak bu bölgeyi gezdikten sonra geceyi bize tahsis edilecek olan iki kişilik çadırlarda geçireceğiz.
Kamp ateşi etrafında değişik bir deneyim yaşarken, ışık kirliliğinin olmadığı bu yerde aynı zamanda gecenin tüm güzelliğine ay ve yıldızlarla birlikte şahit oluyoruz. Çadırın dışında, yıldızların altında uyumak da değişik bir deneyim olabilir…

8. Gün, 21 Ocak 2023 Cumartesi; AK VE KARA ÇÖL – KAHİRE

Geceyi yıldızların altında çadırlarda geçirdikten sonra sabah kahvaltımızı Ak Çöl’deki kamp yerimizde yapıyoruz. Kahvaltının ardından tekrar Kahire’ye hareket ediyoruz. Dönüş yolunda dünkü programda göremediğimiz yerleri de gezip görüyoruz.

Kahire’ye varışa müteakip üç gece konaklayacağımız Kahire’deki Cairo inn oteline yerleşiyoruz. Yerleşmeye müteakip kendimizi Kahire sokaklarına atıyoruz. Zamanın el verdiği ölçüde yarınki programda yer alan gezip görülecek yerleri otelimizin konumuna göre gezmeye başlayabiliriz. Geceleme Kahire’de, Cairo inn otelde.

9. Gün, 22 Ocak 2023 Pazar; KAHİRE

Otelimizdeki kahvaltının ardından yürüyerek Kahire şehir merkezi gezimize dün kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Aynı zamanda Özgürlük Meydanı olarak da bilinen ve kent merkezini oluşturan Tahrir Meydanı, Meydanın hemen kuzeyinde yer alan Mısır Eski Eserler Müzesi, Nil üzerindeki en büyük ada olan Cezire ve Cezire üzerindeki gezilecek yerler Orta Çağ döneminden kalma bir yapıya sahip olan Hanü’l-Halili, Fatimiler döneminden kalma Kalavun ve Berkuk Külliyeleri başlıca gezilecek yerler.

Kahire Gezilecek Yerler

İhtişamlı taç kapısıyla ünlü Nasır Muhammed Medresesi, Geleneksel İslam mimarisinin temsil eden Beytü’s-Suheymi, İlk Fatimi camisi olan ve aynı zamanda muhteşem anlamına gelen El-Ezher Camisi, 1200’lü yıllarda haçlılara karşı yapılan Kale ve Mehmet Ali Paşa Camisi ile kalede görülecek diğer yerler, Sultan Hasan Medresesi, Gayer Anderson Müzesi, Eski Kahire, Aziz Sergius Kilisesi, Ben-Ezra Sinegogu ise diğer gezip görülecek yerler. Geceleme Kahire’de Cairo inn otelde.

10. Gün, 23 Ocak 2023 Pazartesi; KAHİRE – GİZE PRAMİTLERİ – KAHİRE

Otelimizdeki kahvaltının ardından tam gün Tahrir Meydanı’na 13 km mesafedeki dünyaca ünlü Gize Piramitleri’ni geziyoruz. Toplu taşımayı kullanacağımız gibi taksi de kiralayabiliriz M.Ö 2600 yılında inşa edildiği düşünülen üç piramidin en büyüğü olan Keops Piramidi, Keops Piramidinden küçük olmasına rağmen ondan yüksek gibi duran Kefren Pramidi, Piramitlerin en küçüğü olan Mikerinos Piramidi, Kefren başlı ve aslan gövdeli Sfenks ve Kraliçe Piramitleri, Güneş Barkası Müzesi bugün gezip göreceğimiz en önemli yerler. Zaman kalırsa Kahire şehir merkezimizdeki gezimize devam ederiz. Geceleme Kahire’de Cairo inn otelde.

11. Gün, 24 Ocak 2023 Salı; KAHİRE – İSKENDERİYE

Kahire’de otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından Kahire gezimizi tamamlıyoruz. Ardından İskenderiye gezimize başlıyoruz. Üç saatlik bir otobüs ya da tren yolculuğunun ardından ya da iki günlüğüne kiralayacağımız bir binek aracıyla öğlen saatlerinde İskenderiye’ye ulaşıyoruz. Şayet araç kiralarsak bu iki günlük geziye başka yerleri de ilave edebiliriz.

İskenderiye’ye vardıktan sonra bir gece konaklayacağımız Jewel San Stefano Hotel’ e yerleşiyoruz. Ardından kendimizi İskenderiye sokaklarında keşif turuna bırakıyoruz. Geceleme İskenderiye’de Jewel San Stefano Hotel’de.

12. Gün, 25 Ocak 2023 Çarşamba; İSKENDERİYE – KAHİRE – HURGHADA

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından yürüyerek İskenderiye şehir gezimize başlıyoruz. İskenderiye Kütüphanesi, Kayıtbay Kalesi, Abdul Abbas Camisi, Zaglul Meydanı, Kurniş Yolu, Kavmü’l-Dükka, Kavmü’ş-Şukkafa katakombları, Pharos Deniz Feneri başlıca gezip görülecek yerler arasında.

İskenderiye’de gezimizi tamamladıktan sonra en geç saat 17.00’da Kahire Uluslararası Havaalanında olacak şekilde tekrar Kahire’ye dönüyoruz. Kahire’ye ulaştıktan sonra saat 19.00’da Egyptair Hava Yolları ile Kahire’den Hurghada’ya geçiyoruz. Saat 20.00’de Hurghada’da Havaalanındayız. Türkiye’ye dönüşümüze 5 saat 45 dakika zamanımız var.

13. Gün, 26 Ocak 2023 Perşembe; HURGHADA – İSTANBUL

Mısır Gezi Programının 13’üncü gününde pasaport işlemlerimize müteakip Hurghada’dan gece saat 01.45’te Pegasus Havayolları ile İstanbul’a hareket ediyoruz.

MISIR GEZİ PROGRAMI KONAKLAMA NOKTALARI:

2 gece Luksor / 15 – 16 Ocak 2023 Pazar, Pazartesi – (Sonesta St. George Hotel)
2 gece Tekne / 17 – 18 Ocak 2023 Salı, Çarşamba – (Tekne)
1 gece Asvan / 19 Ocak 2023 Perşembe – (Obelisk Nile Hotel)
1 gece Ak Çöl / 20 Ocak 2023 Cuma – (Tur Şirketinin Belirlediği Yer)
3 gece Kahire / 21 -23 Ocak 2023 Cumartesi, Pazar, Pazartesi – (Cairo İnn Hotel)
1 gece İskenderiye / 24 Ocak 2023 Salı – (Jewel San Stefano Hotel)

Cevapla